Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Kuzey Afrika haberleri, Kuzey Afrika son dakika, son dakika Kuzey Afrika

Son Dakika Kuzey Afrika Haberleri

Son dakika Kuzey Afrika haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son kuzey afrika haberleri anında burada.


 • 14:30 Altın Görünümlü Ürünler Ortadoğu ve Afrika Ülkelerinde Tercih Edildi

  Altın Görünümlü Ürünler Ortadoğu ve Afrika Ülkelerinde Tercih Edildi Antalya'da düzenlenen Ev ve Mutfak Ekipmanları Fuarı'nda altın görünümlü ürünler, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden gelen alıcılar tarafından tercih edildi. Üretici ve satıcılar, yüzlerce sipariş alıp anlaşmalar yaparak başarılı bir fuar geçirdi. Sektör temsilcileri, 2024 yılı için 5 milyar dolar ihracat hedefi koydu.

 • 12:38 GÖRÜŞ-Gazze diplomasisi ve Türkiye-Körfez ilişkilerinin geleceği

  GÖRÜŞ-Gazze diplomasisi ve Türkiye-Körfez ilişkilerinin geleceği ORSAM Körfez Koordinatörü Gökhan Ereli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Kasım Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve 4-5 Aralık Katar ziyaretlerini, Körfez-Türkiye ilişkilerinin temmuzdan beri seyrini ve İsrail meselesinde Türkiye ve Arap ülkelerinin birlikte yürüttükleri diplomasiyi AA...

 • Dün Dün 10:02 Uzmanı aşırı iklim olaylarına karşı uyardı: Kentler acilen dirençli hale getirilmeli

  Uzmanı aşırı iklim olaylarına karşı uyardı: Kentler acilen dirençli hale getirilmeli Aşırı hava olaylarının Türkiye'nin pek çok şehrini etkilediğini ve ülkenin de içinde yer aldığı Akdeniz Havzası'nın iklim değişikliğine karşı en kırılgan bölgelerden biri olduğunu belirten Dr. Öğr.

 • Dün Dün 01:37 Libya'ya asker gönderilmesi için izin süresi uzatıldı

  Libya'ya asker gönderilmesi için izin süresi uzatıldı TBMM kararıyla, Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresi 2 Ocak 2024'ten itibaren 24 ay daha uzatıldı. Kararda, Libya'da barış ve istikrarın sağlanması için yapılan siyasi diyalog sürecinin önemi vurgulandı ve Türkiye'nin Libya'ya verdiği desteğin devam ettiği belirtildi.

 • 04.12.2023 04 Ara 12:38 GÖRÜŞ-Türkiye inovasyon odaklı ihracatı hedeflemeli

  GÖRÜŞ-Türkiye inovasyon odaklı ihracatı hedeflemeli Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye Innovation Week'in 10. yılına özel hazırladıkları İnovasyon ve İhracat Raporu'nu ve Türkiye'nin AR-GE faaliyetlerini ticarileştirmede performansını nasıl artırabileceğini AA Analiz için kalem aldı.

 • 03.12.2023 03 Ara 11:05 TBMM Genel Kurulu'nda kanun teklifi görüşmeleri başlıyor

  TBMM Genel Kurulu'nda kanun teklifi görüşmeleri başlıyor TBMM Genel Kurulu'nda, çalışan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesini ve deprem bölgesinde fahiş fiyat artışı yapanlara ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi görüşülecek. Ayrıca, vergi borçlarına karşılık gayrimenkul alınmasına ilişkin düzenleme süresi uzatılacak, ikramiye dağıtım oranı yükseltilecek ve özelleştirme ihaleleri elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek.

 • 02.12.2023 02 Ara 20:41 Prof. Dr. İlber Ortaylı Eskişehir'de konferansa katıldı

  Prof. Dr. İlber Ortaylı Eskişehir'de konferansa katıldı Eskişehir'de düzenlenen 'Türk Tarihi ve Atatürk Konferansı'na konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türklerin tarih boyunca dünyaya etkisini anlattı.

 • 02.12.2023 02 Ara 13:03 Ne mahrem kaldı ne de edep! TikTok'ta yayın açan kadından skandal sözler

  Ne mahrem kaldı ne de edep! TikTok'ta yayın açan kadından skandal sözler Son dönemlerde sosyal medya platformu TikTok'ta yaşanan rezilliklere bir yenisi daha eklendi. Yayın açan orta yaşlı bir kadın, arkasındaki yatağı göstererek ''Arkadaş her gece insanın canı ister mi? İstiyor, istiyor yani'' ifadelerini kullandı. Kadının sözleri tepki çekerken birçok kişi ''TikTok kapatılsın'' çağrısında bulundu.

 • 02.12.2023 02 Ara 11:08 Değer yaratan Türk teknoloji girişimleri yatırımcıların radarında

  Değer yaratan Türk teknoloji girişimleri yatırımcıların radarında Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Türkiye'de değer üreten bütün teknoloji girişimcilerinin yatırımcılar tarafından ilgiyle takip edildiğini bildirdi.

 • 01.12.2023 01 Ara 23:25 Dünyaca ünlü şarkıcı The Weeknd, Gazze'ye 2,5 milyon dolar yardımda bulunacak

  Dünyaca ünlü şarkıcı The Weeknd, Gazze'ye 2,5 milyon dolar yardımda bulunacak "The Weeknd" sahne adıyla bilinen, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) İyi Niyet Elçisi sanatçı Abel Tesfaye, Gazze'ye 2,5 milyon dolarlık yardımda bulunacağını duyurdu. Yardım, 4 milyon gıda paketine tekabül ederek 173 bin Filistinliye iki haftalık gıda tedariki sağlayacak.

 • 01.12.2023 01 Ara 16:03 Uzmanlar, İsrail'e yönelik uluslararası baskının artacağını söylüyor

  Uzmanlar, İsrail'e yönelik uluslararası baskının artacağını söylüyor Gazze'de 'insani ara'nın uzatılmaması ve İsrail'in saldırılarına tekrar başlamasıyla birlikte uzmanlar, İsrail'e yönelik uluslararası baskının artacağı görüşünde birleşiyor. Hamas'ın esir takası kapsamında zorluklar yaşadığı ve uluslararası toplumun İsrail hükümetine ateşkes konusunda baskıyı artıracağı belirtiliyor.

 • 01.12.2023 01 Ara 15:12 TBMM Başkanı Kurtulmuş : "7 Ekim'den bu yana 22 ülkeden 42 farklı düzeyde cumhurbaşkanı, başbakan, meclis başkanları çoğunlukla olmak üzere müzakere...

  TBMM Başkanı Kurtulmuş : '7 Ekim'den bu yana 22 ülkeden 42 farklı düzeyde cumhurbaşkanı, başbakan, meclis başkanları çoğunlukla olmak üzere müzakere... TBMM Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İsrail ve Filistin arasında yaşanan olayların başından beri diplomasi trafiğini sürdürdüğünü ifade ederek, "Tabiri caizse tam bir diplomasi atağı içinde dört koldan faaliyet gösteriyoruz.

 • 01.12.2023 01 Ara 12:26 TikTok, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'nun davetinden mutlu

  TikTok, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'nun davetinden mutlu TikTok Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'nun davetinden mutlu olduklarını belirtti. Gelen, platform güvenliği konusunda aldıkları önlemler hakkında şeffaf olmaktan gurur duyduklarını ifade etti ve dürüst ve açık diyaloğu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

 • 01.12.2023 01 Ara 11:03 TikTok edepsizliği için Meclis'te harekete geçildi

  TikTok edepsizliği için Meclis'te harekete geçildi TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, TikTok'un tartışmalara yol açan uygulamaları hakkında açıklamalarda bulunacaklarını duyurdu. Yayman, dijital ağların Türkiye'nin aile yapısını bozacak şekilde faaliyet göstermesini kabul etmediklerini belirtti. Komisyon, TikTok'un temsilcilik açmasının önemine değinerek, yaptırımların da değerlendirileceğini ifade etti.

 • 30.11.2023 30 Kas 19:53 Türk askerinin Libya'daki görev süresi uzatıldı

  Türk askerinin Libya'daki görev süresi uzatıldı Türk askerinin Libya'daki görev süresini 2 Ocak 2024'ten itibaren 24 ay uzatan Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edildi.

 • 30.11.2023 30 Kas 18:22 Türk askerinin Libya'daki görev süresini 24 ay daha uzatan tezkere, Meclis'te kabul edildi

  Türk askerinin Libya'daki görev süresini 24 ay daha uzatan tezkere, Meclis'te kabul edildi Türk askerinin Libya'daki görev süresinin 24 ay daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, Meclis'te kabul edildi. Tezkereye CHP ve HEDEP ret oyu verdi. Tezkere metninde, ''Libya'dan Türkiye dahil tüm bölge için neşet eden risk ve tehditler devam ediyor. Meşru hükümete yönelik saldırıların yeniden başlaması halinde Türkiye'nin gerek Akdeniz havzasındaki gerek Kuzey Afrika'daki çıkarları olumsuz etkilenecek. Çatışmaların yeniden başlamasının önlenmesi önem taşıyor.'' ifadeleri yer aldı.

 • 30.11.2023 30 Kas 17:27 Fransa İçişleri Bakanı ölüm tehditleri nedeniyle şikayetçi olacak

  Fransa İçişleri Bakanı ölüm tehditleri nedeniyle şikayetçi olacak Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, aşırı sağcılardan gelen ölüm tehditleri nedeniyle şikayette bulunacağını açıkladı. Darmanin'in yakın çevresi, İçişleri Bakanlığı internet sitesi aracılığıyla ölüm tehditleri içeren mesajlar aldığını belirtti. Tehditlerin ardında aşırı sağcıların olduğuna inanılırken, Bakan adli makamlara başvuracak. Aşırı sağcılar, farklı kentlerde şiddet olaylarına neden olmuştu.

 • 30.11.2023 30 Kas 14:02 Kayıtlara "en sıcak yıl" olarak geçecek 2023 sonrasında sıcaklıkların artması muhtemel

  Kayıtlara 'en sıcak yıl' olarak geçecek 2023 sonrasında sıcaklıkların artması muhtemel Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), kayıtlara "en sıcak yıl" olarak geçecek 2023 sonrasında El Nino hava olaylarının da etkisiyle hava sıcaklıklarının daha fazla artmasının muhtemel olduğunu bildirdi.

 • 29.11.2023 29 Kas 15:17 SunExpress, 'Yılın Bölgesel Hava Yolu' ödülünü kazandı

  SunExpress, 'Yılın Bölgesel Hava Yolu' ödülünü kazandı Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, CAPA Havacılık Mükemmellik 2023 Ödülleri'nde 'Yılın Bölgesel Hava Yolu' ödülünün sahibi oldu. SunExpress'in hızlı toparlanma, genişleyen uçuş ağı, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti odağına vurgu yapıldı. SunExpress, pandemi öncesi seviyelere kıyasla arz edilen koltuk kilometre değerinin yaklaşık yüzde 50 üzerinde faaliyet gösteriyor ve uçuş ağını genişletmeye devam ediyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 19:52 İngiliz medyasından çarpıcı Erdoğan analizi: Afrika'da artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor

  İngiliz medyasından çarpıcı Erdoğan analizi: Afrika'da artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı analiz eden yazı kaleme alan BBC, Türkiye'nin son dönemde Afrika'da ilerleyen etkisine vurgu yaptı. Erdoğan'ın Osmanlı mirası olan Türkiye'yi coğrafi konumu da kullanarak yeniden küresel güç yapmak istediğine dikkat çekilen yazıda, ''Türkiye hızlı bir şekilde kıtadaki ticaret, insani yardım, eğitim ve diplomasi bağlantılarını genişletti. Erdoğan başkanlık gücünü arttırdı ve İslam dünyasında artan popülaritesi ona küresel sahnede daha fazla etki gücü veriyor.'' ifadelerine yer verildi.

 • 28.11.2023 28 Kas 17:40 Lampedusa'ya 573 göçmen geldi

  Lampedusa'ya 573 göçmen geldi 573 göçmen taşıyan bir balıkçı teknesi, İtalyan Sahil Güvenliği tarafından karaya çekildikten sonra Pazartesi günü İtalya'nın güneyindeki Lampedusa adasına ulaştı. Bu ay içinde adaya dördüncü büyük göçmen inişi gerçekleşti. Bu yıl İtalya'ya ayak basan göçmen sayısı 150.000'i aştı. UNHCR'ye göre, bu yıl Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşmaya çalışan en az 2.659 kişi öldü ya da kayboldu. Göçmenlerin yüzde 60'ı İtalya'ya ulaşırken, yüzde 85'i Sicilya ada bölgesine indi ve çoğu Lampedusa'ya ayak bastı.

 • 28.11.2023 28 Kas 14:40 Somalili gazeteci Abdullahi Mire, Nansen Mülteci Ödülü'ne layık görüldü

  Somalili gazeteci Abdullahi Mire, Nansen Mülteci Ödülü'ne layık görüldü Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), bu yıl Nansen Mülteci Ödülü'ne Somalili gazeteci Abdullahi Mire'yi layık gördü. Mire, Kenya'daki mülteci çocuklara kitap dağıtarak eğitim haklarını savunuyor.

 • 27.11.2023 27 Kas 17:19 Gaziantep Penye Tekstil Hazır Giyim Fuarı Kura Çekimi Yapıldı

  Gaziantep Penye Tekstil Hazır Giyim Fuarı Kura Çekimi Yapıldı Gaziantep'te düzenlenecek olan Penye Tekstil Hazır Giyim Fuarı'nın kura çekimi Gaziantep Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Fuar, 19-22 Aralık tarihleri arasında Ortadoğu Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek ve bebe-çocuk, kadın ve erkek hazır giyim, yan sanayi ve aksesuarları, kumaş ve tekstil makineleri gibi ürünleri sergileyecek.

 • 27.11.2023 27 Kas 16:48 İtalya'nın Lampedusa Adası'na 573 düzensiz göçmen ulaştı

  İtalya'nın Lampedusa Adası'na 573 düzensiz göçmen ulaştı İtalya'nın güneydeki Lampedusa Adası'na Afrika'dan gelen balıkçı teknesindeki 573 düzensiz göçmenin ulaştığı bildirildi. Göçmenler arasında Suriye, Mısır, Bangladeş, Pakistan ve Etiyopyalılar bulunuyor. İtalya'ya bu yıl 151 bin 384 düzensiz göçmen teknelerle ulaştı.

 • 27.11.2023 27 Kas 04:03 Tunus'ta emniyet güçlerine saldırı: 20 düzensiz göçmen yakalandı

  Tunus'ta emniyet güçlerine saldırı: 20 düzensiz göçmen yakalandı Tunus'un Sfaks kentinde emniyet güçlerine yönelik saldırıya karıştıkları şüphesiyle 20 düzensiz göçmen gözaltına alındı. Saldırıda 4 emniyet görevlisi yaralanmıştı.

 • 26.11.2023 26 Kas 11:10 Türkiye, Libya ile Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması ile Güçlü Duruş Sergiliyor

  Türkiye, Libya ile Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması ile Güçlü Duruş Sergiliyor Türkiye, Libya ile imzaladığı deniz yetki anlaşmasıyla bölgede dışlanma ve yalnız bırakılma politikalarına karşı güçlü bir duruş sergiliyor. Anlaşma, Türkiye'nin hukuki tezlerini desteklerken, Libya'ya da deniz alanı kazancı sağlıyor. Ayrıca, Türkiye'ye Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama yetkisi veriyor ve Yunanistan-Mısır ve Yunanistan-GKRY anlaşmalarının önüne geçiyor. Anlaşma, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarını koruma konusunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

 • 24.11.2023 24 Kas 18:45 Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 24 ay uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM'ye sunuldu

  Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 24 ay uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM'ye sunuldu Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 24 ay uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM'ye sunuldu.

 • 23.11.2023 23 Kas 19:23 Tunus'ta 470 düzensiz göçmen yakalandı

  Tunus'ta 470 düzensiz göçmen yakalandı Tunus'un güney kıyılarında düzensiz göç girişimlerine karşı düzenlenen operasyonlarda 470 düzensiz göçmen yakalandı. Operasyonlarda 17 düzensiz göç girişimi engellendi ve 9 insan kaçakçısı da yakalandı.

 • 23.11.2023 23 Kas 12:00 Tarihin dönüm noktalarından: Preveze Deniz Savaşı

  Tarihin dönüm noktalarından: Preveze Deniz Savaşı Preveze Deniz Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu'nun denizlerdeki üstünlüğünü tescilleyen önemli bir savaştır. 1538 yılında gerçekleşen bu savaşta Osmanlı donanması, Haçlı ittifakına karşı büyük bir zafer kazanmıştır.

 • 22.11.2023 22 Kas 20:41 Mossad Başkanı Hamas ile esir takası için Katar'a gitti

  Mossad Başkanı Hamas ile esir takası için Katar'a gitti İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad Başkanı David Barnea, Hamas ile esirlerin takas edilmesini öngören insani ara uzlaşısına ilişkin temaslarda bulunmak üzere Katar'a gitti. Barnea, Katarlı yetkililer ile görüşerek takasın nasıl uygulanacağını ve anlaşmanın garanti altına alınmasını sağlamak için çalışmalar yürütecek.

 • 22.11.2023 22 Kas 19:49 İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Gazze'deki insani yardım çalışmalarını destekliyor

  İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Gazze'deki insani yardım çalışmalarını destekliyor İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Gazze'de insani yardım kuruluşlarının hayat kurtaran çalışmalarını engelsiz şekilde yürütebilmeleri için daha fazla yakıt getirmelerine izin verilmesinin önemini vurguladı. Cameron, Arap ve İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarından oluşan heyeti ağırlayarak, tüm rehinelerin serbest bırakılması, Gazze'ye yapılan yardım miktarının artırılması ve krize uzun vadeli siyasi çözüm bulunması konularını ele aldı. Ayrıca Cameron, İslam ülkeleriyle yakın çalışma taahhüdünde bulunduğunu ve bölgesel gerginliklerin önlenmesi için İngiltere'nin desteğinin süreceğini taahhüt etti.

 • 22.11.2023 22 Kas 17:58 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İngiltere'de David Cameron ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İngiltere'de David Cameron ile görüştü Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi'nin Gazze'deki savaşın durdurulması ve kalıcı barışın sağlanması için uluslararası girişimlerde bulunmakla görevlendirdiği heyetle birlikte İngiltere'de Dışişleri Bakanı David Cameron ile bir araya geldi. Fidan, İngiltere'nin ardından Fransa'yı ziyaret edecek.

 • 22.11.2023 22 Kas 00:31 Tunus'un Sfakes kenti açıklarında 709 düzensiz göçmen yakalandı

  Tunus'un Sfakes kenti açıklarında 709 düzensiz göçmen yakalandı Tunus'un güneyindeki Sfakes kenti açıklarında yapılan operasyonlarda, yasa dışı yollarla Avrupa'ya geçmeye çalışan 709 düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenlerin kullandığı botlar ve araçlara el konulurken, insan kaçakçılığı suçlarından aranan 5 kişi de yakalandı. Tunus'ta son bir ayda yaklaşık 10 bin düzensiz göçmen yakalanmıştı.

 • 21.11.2023 21 Kas 00:39 İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında göçmen teknesi battı: En az 8 kişi kayboldu

  İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında göçmen teknesi battı: En az 8 kişi kayboldu İtalya'nın Akdeniz'deki Lampedusa Adası açıklarında bir göçmen teknesinin batması sonucu en az 8 kişinin kaybolduğu bildirildi. Tunus'tan hareket eden teknenin içindeki göçmenlerden bir kısmı yüzerek kayalıklara ulaşırken, 43 kişi kurtarıldı. Ancak 2 yaşındaki bir çocuk kurtarıldıktan sonra hayatını kaybetti. İtalya'ya 1 Ocak-20 Kasım tarihleri arasında 149 bin 751 düzensiz göçmen deniz yoluyla ulaştı. Lampedusa Adası, düzensiz göç akınlarının yoğun olduğu bir bölge olarak biliniyor.

 • 20.11.2023 20 Kas 21:22 Tunus'un Sfakes kenti açıklarında 97 düzensiz göçmen yakalandı

  Tunus'un Sfakes kenti açıklarında 97 düzensiz göçmen yakalandı Tunus'un güneyindeki Sfakes kenti açıklarında düzensiz göçle mücadele operasyonu düzenleyen Deniz Kuvvetleri birimleri, 97 düzensiz göçmeni yakaladı. Ayrıca, insan kaçakçılığı suçundan aranan 14 kişi de gözaltına alındı. Yakalanan kişilerin hukuki işlemleri için savcılığa sevk edildi. Tunus'ta son bir ayda yaklaşık 10 bin düzensiz göçmen yakalanmıştı.

 • 19.11.2023 19 Kas 18:05 İsrail, Gazze'deki tek değirmeni hedef aldı

  İsrail, Gazze'deki tek değirmeni hedef aldı İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde un üretilen tek değirmeni hedef alarak çalışamaz hale getirdi. Değirmen, Gazze'nin en büyük un üretim ve depolama kapasitesine sahip olan tesislerden biriydi. İsrail saldırıları nedeniyle üretim miktarı düşerken, yakıt sıkıntısı da yaşanmaktadır.

 • 19.11.2023 19 Kas 17:30 "Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı"nda Asya ve Balkanlar'daki Çağdaş İslam düşüncesi konuşuldu

  'Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı'nda Asya ve Balkanlar'daki Çağdaş İslam düşüncesi konuşuldu Dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda Müslüman akademisyen ve araştırmacının katılımıyla iki gün boyunca İstanbul'da düzenlenen sekiz oturumluk "Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı"nın son iki oturumunda Asya ve Balkanlar'daki Çağdaş İslam düşüncesi konuşuldu.

 • 19.11.2023 19 Kas 14:58 Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı'nda sömürgecilik ve sonrası ele alındı

  Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı'nda sömürgecilik ve sonrası ele alındı Dünyanın farklı ülkelerinden araştırmacılar, Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı'nda sömürgecilik ve sonrasında ortaya çıkan siyasi, sosyal ve iktisadi akımları anlattı.

 • 19.11.2023 19 Kas 11:06 Afrika, kaynaklarına rağmen sanayileşmede büyümeyi sağlayamıyor

  Afrika, kaynaklarına rağmen sanayileşmede büyümeyi sağlayamıyor Afrika ülkeleri, son yıllarda daha fazla sanayileşse de sanayi gelirlerinin toplam gelirdeki payında düşüş kaydedildi.

 • 18.11.2023 18 Kas 18:05 Müslüman akademisyenler, sorunlara karşı yeni yaklaşımlar geliştirilmesinin önemine değindi

  Müslüman akademisyenler, sorunlara karşı yeni yaklaşımlar geliştirilmesinin önemine değindi Dünyanın farklı ülkelerinden akademisyen ve araştırmacılar, İslam dünyasında yaşanan sorunlara karşı yeni yöntem ve stratejilerin geliştirilmesinin önemini vurguladı.

 • 18.11.2023 18 Kas 13:30 Müslüman akademisyenler, Avrupa merkezci yaklaşımın terk edilmesi çağrısı yaptı

  Müslüman akademisyenler, Avrupa merkezci yaklaşımın terk edilmesi çağrısı yaptı İstanbul'da düzenlenen Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı'nda konuşan Müslüman araştırmacı ve akademisyenler, Avrupa merkezci yaklaşımın değişmesi gerektiğini belirtti.

 • 18.11.2023 18 Kas 11:41 "Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı" İstanbul'da başladı

  'Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı' İstanbul'da başladı Dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda Müslüman akademisyen ve araştırmacı, bugünün Müslüman dünyasındaki çağdaş düşünceleri tartışmak için İstanbul'da bir araya geldi.

 • 18.11.2023 18 Kas 11:27 Beyaz Saray Koordinatörü: Filistinliler Gazze'den zorla çıkarılmamalı

  Beyaz Saray Koordinatörü: Filistinliler Gazze'den zorla çıkarılmamalı Beyaz Saray'ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nden Filistinlilerin zorla çıkarılmaması ve bölgenin yeniden işgal edilmemesi gerektiğini belirtti. McGurk, Gazze'ye yönelik saldırıların durması ve esirlerin serbest bırakılmasıyla insani yardımların artacağını ifade etti. Ayrıca, işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nin tek çatı altında toplanması gerektiğini vurguladı.

 • 18.11.2023 18 Kas 01:07 Pakistan ve Rusya, terörle mücadelede işbirliğini genişletme konusunda anlaştı

  Pakistan ve Rusya, terörle mücadelede işbirliğini genişletme konusunda anlaştı Pakistan ve Rusya, uluslararası terörle mücadele ve diğer güvenlik zorlukları konusunda ortak çalışma grubu toplantısında bir araya geldi. Toplantıda, bölgedeki terör tehditleri ve radikalleşme konuları ele alındı. Pakistan ve Rusya, terörle etkili şekilde mücadele konusunda işbirliği çabalarını genişletme konusunda anlaşmaya vardı.

 • 17.11.2023 17 Kas 13:24 İspanya'ya düzensiz göçmen sayısı rekor seviyeye yükseldi

  İspanya'ya düzensiz göçmen sayısı rekor seviyeye yükseldi İspanya'ya 1 Ocak-15 Kasım 2023'te gelen düzensiz göçmen sayısı 46 bin 862 ile şu ana kadarki en üst seviyeye yükseldi. İçişleri Bakanlığının verilerine göre ülkeye geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 62 artışla 46 bin 862 düzensiz göçmen giriş yaptı. Bunların, 45 bin 707 kişi ile büyük çoğunluğunu Kuzey Afrika kıyılarından deniz yoluyla gelenler oluşturdu. Düzensiz göçte son yıllarda en çok kullanılan güzergah İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları'na, 1 Ocak-15 Kasım'da geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 118'lik artışla 32 bin 436 düzensiz göçmen ulaştı. Gerek İspanya genelinde gerekse Kanarya Adaları'nda bu zamana kadar kayıtlara geçen ve 2006'da kırılan kimliksiz ülkeye giriş yapan en yüksek düzensiz göçmen sayısındaki rekor, yılın bitmesine 45 gün kalmasına rağmen 2023'te kırıldı. İçişleri Bakanlığının kayıtlarının açıklamasından sonra 16 ve 17 Kasım'da, üç tekneyle toplam 50 düzensiz göçmenin daha geldiği Kanarya Adaları'nda özerk yönetim hükümeti, acil yardım çağrıları yapıyor. İspanya'ya kara yoluyla düzensiz göçmenler Fas sınırındaki Ceuta ve Melilla özerk kentlerinden geliyor.

 • 17.11.2023 17 Kas 11:34 ISPOR Europe 2023 Sağlık Ekonomisi Zirvesi Kopenhag'da Gerçekleştirildi

  ISPOR Europe 2023 Sağlık Ekonomisi Zirvesi Kopenhag'da Gerçekleştirildi Sağlık ekonomisi sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olan ISPOR Europe 2023, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlendi. Türk araştırma şirketi ECONiX Araştırma da panelistler arasında yer aldı ve 'En İyi Poster' sıralamasında yer aldı.

 • 16.11.2023 16 Kas 21:37 BM: Gazze'de deprem vurmuş gibi bir yıkım var ancak bu insan eliyle gerçekleşti. Tamamıyla önlenebilirdi

  BM: Gazze'de deprem vurmuş gibi bir yıkım var ancak bu insan eliyle gerçekleşti. Tamamıyla önlenebilirdi BM: Gazze'de deprem vurmuş gibi bir yıkım var ancak bu insan eliyle gerçekleşti.

 • 16.11.2023 16 Kas 13:11 İsrail ve ABD, Gazze'nin uluslararası bir gücün kontrolüne geçmesi konusunda hemfikir

  İsrail ve ABD, Gazze'nin uluslararası bir gücün kontrolüne geçmesi konusunda hemfikir İsrail ve ABD'nin, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki saldırılarını sona erdirmesinin ardından Gazze'yi 'uluslararası bir gücün kontrol etmesi' konusunda hemfikir olduğu ileri sürüldü. İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, Beyaz Saray'ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ile üst düzey İsrailli yetkililer arasında yapılan toplantıda, savaşın sona ermesinin ardından Gazze'yi kontrol edecek tarafın uluslararası bir görev gücü olması önerildi. Ayrıca, İsrailli yetkililer, Gazze'de sivilleri yönetme veya yasa dışı Yahudi yerleşimlerini yeniden kurma niyetinde olmadıklarını vurguladı.

 • 16.11.2023 16 Kas 12:20 Yeniden Refah Partisi Lefkoşa'da parti temsilciliği açtı

  Yeniden Refah Partisi Lefkoşa'da parti temsilciliği açtı Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da parti temsilciliği açılışına katıldı. Erbakan, Kıbrıs'ın peygamberin emaneti olduğunu belirterek, Kıbrıs'ta manevi kalkınmanın önemine vurgu yaptı ve KKTC'nin tanınması için adımlar atılması gerektiğini söyledi.

 • 16.11.2023 16 Kas 11:17 Yarar "Coğrafyamız bir mükafat"

  Yarar 'Coğrafyamız bir mükafat' DÜZCE(İHA) – Güvenlik Danışmanı ve Yazar Mete Yarar, dünyada liderliğin el değiştirdiğini bu değişimin yaşanacağı 10 yıla şahitlik edeceğimizi dile getirdi.

Advertisement