Kestel Sulama Barajı Tamamlandı - Son Dakika
Güncel

Kestel Sulama Barajı Tamamlandı

Kestel Sulama Barajı Tamamlandı

Afyonkarahisar'un Sandıklı ilçesindeki Sandıklı Kestel Sulama Barajı'nın yapımı tamamlandı.

17.05.2012 19:06

Afyonkarahisar'un Sandıklı ilçesindeki Sandıklı Kestel Sulama Barajı'nın yapımı tamamlandı. Kapalı sistem sulama boru hattının tamamlanmasıyla birlikte 21 bin dekar alanda modern sulu tarıma geçileceği ve ekonomiye 6 milyon TL gelir sağlanacağı bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve AK Parti Afyonkarahisar milletvekilleri tarafından 27 Nisan 2011 tarihinde düzenlenen törenle temeli atılan Sandıklı Kestel Barajı'nın yapımının tamamlandığı bildirildi. Sözleşmeye göre iş bitim tarihi 07 Nisan 2013 olmasına rağmen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun pazarlığı ile yüklenici firmadan barajı 19 Mayıs 2012 tarihinde işin bitirileceği taahhüdü alınmıştı. Yüklenici firma tarafından yapımı tamamlanan ve tamamen su ile dolu olan barajın basın mensuplarına tanıtımı yapıldı. Gazetecilere bilgiler veren DSİ 18. Bölge Müdürü Murat Acu, barajın kısa sürede tamamlanmasının bölge halkı açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

Acu, barajın yapısı ile ilgili ise şu bilgileri verdi:

" Kızılca Köyü'nün 6.5 kilometre güneyindeki Kestel Çayı üzerine yapılan Sandıklı Kestel Barajı, kil çekirdekli kum-çakıl dolgu baraj tipinde inşa edilmiştir. Barajın toplam gövde hacmi 714 bin 290 metre küp olup, talvegten 49 metre, temelden yüksekliği 59 metredir. Kestel Barajı inşaatı bünyesinde, sol sahilde karşıdan alışlı dolu savak, sağ sahilde 254 bin 70 metre uzunluğunda ve 2.50 metre çapında derivasyon yapısında yapılmıştır. Baraj inşaatında, 10 bin metre küp beton, 200 top inşaat çeliği, 145 metre uzunluğunda ve 80 cm çapında çelik cebri boru, 1 adet 900 mm kelebek vana, 2 adet karesel sürgülü vana kullanılmıştır."

21 BİN DEKAR ARAZİYE MODERN SULAMA

İnşaatı tamamlanan barajda 31 Aralık 2011 tarihinde su tutulmaya başlandığını hatırlatan Acu, " 01 Nisan 2012 tarihinde baraj gölü tamamen su ile dolmuş ve 9 milyon 900 bin metreküp su depolanmıştır. Baraj ile Sorkun Beldesi ve Kızılca Köyüne ait 21 bin dekar alan modern basınçlı şebekeli sulu tarıma geçecektir. Ülke ekonomisine ve bölge çiftçisine yıllık 6 milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir " dedi.

Baraj tanıtımına Sandıklı AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Özeski, İl Genel Meclis Üyesi Hasan Coşar ve Kızılca köyünden vatandaşlar katıldı. - AFYONKARAHİSAR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kestel Sulama Barajı Tamamlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement