Niğde'de Kız Çocuklarını İlkokulda Nişanlıyorlar - Son Dakika
Güncel

Niğde'de Kız Çocuklarını İlkokulda Nişanlıyorlar

Niğde\'de Kız Çocuklarını İlkokulda Nişanlıyorlar

Dündarlı Kasabası'nda, ilkokulda nişanlanan kız çocukları 15 yaşına geldiğinde evlendiriliyor.

02.09.2013 10:02  Güncelleme: 18:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Niğde'ye 60 kilometre uzaklıkta bulunan Dündarlı kasabasında, ilkokul çağında nişanlandırılan kız çocukları, 11-14 yaş arasında evlendiriliyor. Niğde'de çocuk yaşta evliliklerin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirten Sosyolog Bülent Kara, pilot bölge seçilen Bor ilçesinde çocuk yaşta evliliklerle mücadele için başlatılan projenin, İl Sağlık Müdürlüğü'nün desteğini çekmesiyle askıya alındığını söyledi. Uzmanlar, çocuk gelin vakalarının son yıllarda Niğde merkeze doğru yayıldığı, devlet yetkililerin bu duruma göz yumduğu konusunda uyardı. Milliyet'in Dündarlı'da konuştuğu kadınlar da şikayetçi; "Bassınlar cezayı bakalım bir daha oluyor mu?"

İLKOKULDA NİŞAN

Niğde Devlet Hastanesi yetkilileri, Niğde'nin Dündarlı kasabasında gebe takip uygulamasına başvuruların az olmasını fark ederek harekete geçince, korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Yapılan araştırmalarda, kız çocuklarının ilkokulda nişanlandırılarak, 11-14 yaş arasında evlendirildiği saptandı.

"BURADA DÜĞÜN EKSİK OLMAZ"

Milliyet'ten Burcu Karakaş'ın haberine göre; Niğde merkeze bağlı Dündarlı kasabasına, önce davul zurna, ardından üç el silah sesi eşliğinde giriyoruz. Belediye binası bahçesinde oturan birkaç erkeğe, "Düğün mü var" diye sorunca, gülerek yanıt veriyorlar: "Düğün var tabii. Burada düğün eksik olmaz! Akşam atılan silahları görsen, Teksas gibi!"

MUHTAR DA İTİRAF ETTİ

Muhtar Numan Sert'le, köy meydanındaki kahvehanesinde konuşuyoruz. Kız çocuklarının erken yaşta evlendirildiklerini inkar etmiyor: "Çocuk evliliği daha önceleri yoktu. Ortaokulu bitirip liseye devam etmeyen kızlar evlendiriliyor. Diyelim kız 16 yaşında. Nişanlanır, 2 sene sonra da evlenir. Önce imam nikahı kıyılır, sonra resmi nikah beklenir. Kızlar liseye son 5-6 senedir devam ediyor."

Numan bey, kendi kızını 17 yaşında evlendirmiş. 15 yaş ve altındaki kız çocukların evlendirildiklerini kesinlikle kabul etmiyor, ancak 'nadiren' olduğunu söylüyor: "13 yaşında evlendirmek olur mu hiç! 16-17 olabilir, 15 yaş altı zaten suç!"

KIZ EVLENDİRMEK YERİNE 'KIZ SATMAK'

Köydeki delikanlılar ise Numan bey ile aynı fikirde değil. Kahvede masalarına konuk olduğumuz gençler, 20-25 yaş arasında. Biri yeni askerden dönmüş, 17 yaşında nişanlısı varmış. Diğerleri askere gidecekmiş. Kendilerinden pek bahsetmiyorlar ama belediye başkanının 22 yaşındaki oğlunu, 14 yaşındaki kızla nişanladığını, 8. sınıfta okuyan neredeyse bütün kızların nişanlı olduklarını anlatıyorlar. "Burada kızlar 10, erkekler 20 yaş ve üstü evlendirilir" diyorlar. Masada amcaları sayılacak biri, çocuk yaşta evlendirilmeyen kız çocuklarının sayısının bir elin parmağını geçmeyecek kadar az olduğunu vurgulamak için; "Bir tane 17 yaşında vardı, ben sattım" diye araya giriyor. "Kız evlendirmek" yerine kullanılan "satmak". "Satmak" Dündarlı'da sıklıkla telaffuz edilen bir kelime. 78 yaşındaki Mehmet amca da, "Okul bitince kızlar satılıyor" diyerek, köyün 'usulünün' böyle olduğunu söylüyor.

"2 SENESİ KALDI"

Rukiye hanım (51), 15'inde evlenmiş. Bir kızını 13 yaşında evlendirmiş çünkü; "Bu köyün kanunu böyle".

Bir kızı daha varmış, o bu sene liseye başlayacakmış. "Vermem onu erken" diyor. Kızının okumasını, kendi ve ablasıyla aynı kaderi paylaşmamasını istiyor. Sohbetimize iki kız çocuğu kulak kesiliyor. Bir adam, "Bak mesela, bu 11 yaşında. İki senesi kaldı" deyince, gülüşmeler oluyor. Kadınlar, çevre köylerde de durumun aynı olduğunu söylüyor. Fadime teyze, konuştuğumuz diğer kadınlar gibi, çocukların evlendirilmesini doğru bulmuyor: "Suç değil mi, bassınlar cezayı da bakalım bir daha oluyor mu!"

DÜĞÜNLER 4 GÜN 4 GECE SÜRÜYOR

Düğün yerine gidiyoruz. Kapıda lokum, bisküvi ve şeker ikramı var. Dündarlı'da düğünler, 4 gün 4 gece sürüyor. Kerpiç bir evin bahçesindeki düğün yerinde, yerdeki sedirlerde oturuluyor. Bahçenin bir ucunda klavye çalıp şarkı söyleyen genç bir adam var. Gelinin lise 2'de okuduğunu, damadın ise askerden yeni geldiğini öğreniyoruz. Ancak damat, gelini evine bırakmaya gittiği için ikisi de düğün yerinde yok. Bir süre gelmelerini bekliyoruz ama düğün sahiplerinden bir beyefendi, gazeteci olduğumuzu öğrenince, bizi kibarca dışarı buyur ediyor.

15'İNDE EVLENMEYEN 'EVDE KALMIŞ' SAYILIYOR

Niğde'de bir sağlık kuruluşunda çalışan, ismini vermek istemeyen sosyal hizmet uzmanı, Dündarlı'nın gebe takibi yapılmayan yerler arasında olması nedeniyle dikkatlerini çektiğini söyledi. Uzman, bir araştırmaya göre, kasabada ortaöğretimden sonra liseye devam ederek mezun olan kız öğrenci sayısının 3 olduğunu belirtti: "15'inde hâlâ evlenmemiş kızlara 'evde kalmış' gözüyle bakılıyor. Kız çocuklar hamile kalınca, yasal işlem başlatılacağı için hastaneye gidemiyor. Kasabada aile içi şiddet vakaları yüksek. Riskli gebeliklerde takip olmadığı için engelli doğan çocuk sayısı da çok fazla."

ÖĞRETMEN BİLE ŞAŞIRMIŞ

Niğde Devlet Hastanesi'nde geçen yıllarda görev yapan bir psikolog ise çocukların ilkokul çağında nişanlandırıldığını saptadıklarını belirterek, bir öğretmen arkadaşının kendisi ile paylaştığı hikayeyi şöyle anlattı: "Bir öğretmen arkadaşım bir gün bir kız öğrencisine tahtaya kalkmasını söylemiş. Kız ayağa kalkıp yerine oturmuş. Tekrar seslenince yine kalkmış, ardından yine oturmuş. Öğretmen arkadaşım bakmış, kız arkasına bakıp yerine oturuyor. 'Kalkmama izin vermiyor' deyip arkadaki bir erkek öğrenciyi gösterince, arkadaşım 'Oğlum sana ne oluyor' demiş. Çocuk, 'Ben onun nişanlısıyım' diye yanıt vermiş."

DEVLET KURUMLARI GÖZ YUMUYOR

İsmini vermek istemeyen psikolog, devlet kurumlarının çocuk gelin vakalarına göz yumduğunu savunarak, şöyle devam etti:

"Dündarlı'ya aile içi şiddet için gittiğim sınıfa şöyle bir bakıp, 'Bunların aileleri yok mu' dedim. Sınıfta hep 14-15 yaşlarında kızlar ve kucaklarında çocuklar vardı. Dinlemeye onlar gelmiş. Askerden dönen erkekleri, kız çocuklarıyla evlendiriyorlar. Erkek, iş için şehir dışına çıkarsa, kızı beklemeden başkasıyla evlendiriyorlar. İkinci evlilik, 30 yaş ve üstü erkeklerle oluyor. Bu duruma göz yumuluyor. Diyanet de göz yumuyor. Herkes yasak olduğunu biliyor. Adli süreç başlasa, hemen herkesin cezaevine gireceği biliniyor."

ENSEST DE EVLİLİK NEDENİ

Psikolog, çocuk yaşta evliliklerin Niğde merkeze doğru yayıldığı konusunda uyararak, şunları söyledi: "Ensest de evlilik sebeplerinden biri. İntihar girişiminde bulunan bir kadın, babası tarafından tecavüze uğrayınca evlendirildiğini anlatmıştı. Tecavüzcüsüyle evlendirilen kızlar var. Devlet kademelerinde yüksek mevkilerde bulunan bazı kişilerden, 'Değiştirip ne yapacaksınız, nasıl önleyeceksiniz' diyenler olmuştu. Çocuklar 'Okumak istiyoruz, evlenmek istemiyoruz artık' diyor ama herkes üç maymunu oynuyor."

PROJE ASKIYA ALINMIŞ

Niğde Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Kara, Niğde'de çocuk gelin vakalarının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi. Kara, çocuk gelinlerle mücadele için pilot bölge seçilen Bor ilçesinde başlatılan projenin, Niğde İl Sağlık Müdür Ali Rıza Erdoğan'ın desteğini çekmesiyle askıya alındığını belirterek, şunları söyledi:

"Niğde Üniversitesi olarak, Niğde Valiliği ve Bor Kaymakamlığı ile 5 yıllık 'Ah Bir Çocuk Olsam' adında ortak bir proje yürütüyorduk. Amaç, erken yaşta evliliklerin nedenlerini tespit etmek ve süreç içinde azalmasını sağlamaktı. Proje 1 yıl sürdü, ancak Bor Kaymakamı görevden alınınca, İl Sağlık Müdürü de projeden çekildi. 2012 Nisan'ında başlatmıştık projeyi, 5 ay önce askıya alındı. İl Sağlık Müdürlüğü, projenin yürütücülerinden olduğu ve desteğini çektiği için devam edemedik. Niğde'de erken yaşta evlilikler, Türkiye ortalamasının üzerinde. Kızlar, 11-14 yaş arasında evlendiriliyor."

Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel Niğde'de Kız Çocuklarını İlkokulda Nişanlıyorlar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Beşiktaş Futbol Şube Sorumlusu Feyyaz Uçar İstifa Haberlerini Yalanladı
  12:14 Beşiktaş Futbol Şube Sorumlusu Feyyaz Uçar İstifa Haberlerini Yalanladı

  Beşiktaş Kulübü Futbol Şube Sorumlusu Feyyaz Uçar, istifa ettiği yönündeki haberleri yalanladı. Uçar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu tarz haberlerin kaos oluşturmak amacıyla ortaya çıktığını belirtti ve Beşiktaş'ın başkanı ve yönetim kuruluyla birlikte çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

 • Gümrük'te Rekor Yakalama
  12:13 Gümrük'te Rekor Yakalama

  Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri, 2024 yılının ilk 3 ayında 8 milyar TL değerinde kaçak ürün ele geçirdi. Gümrük Muhafaza birimleri, yeni teknoloji ve analiz teknikleri kullanarak yasa dışı ticaretle mücadeleyi sürdürüyor. Bu dönemde uyuşturucu yakalamalarında yüzde 300, değerli maden yakalamalarında ise yüzde 2 bin 600 artış yaşandı. Habur Gümrük Kapısı'nda gerçekleştirilen operasyonda 12 adet külçe altın ele geçirildi.

 • Erzurum Şeker Fabrikası'nda Yatakhanede Yangın Çıktı
  12:13 Erzurum Şeker Fabrikası'nda Yatakhanede Yangın Çıktı

  Erzurum Şeker Fabrikası'nda işçilerin kaldığı yatakhanenin çatısında çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangına Erzurum Büyükşehir Belediyesi ekipleri müdahale ediyor.

 • Yozgat'ta Türk ve Faslı çiftler aynı anda düğün yaptı
  12:12 Yozgat'ta Türk ve Faslı çiftler aynı anda düğün yaptı

  Yozgat'ta yaşayan Şükrü ve Ahmet Seyfullah Yılmaz kardeşler, Faslı Hacer ve Oumaima ile aynı anda düğün yaparak evlendiler. Yılmaz kardeşler, Fas'ta düğün yapmanın ardından Türkiye'ye dönerek Yozgat'ta ikinci bir düğün daha gerçekleştirdi. Türk ve Fas kültürlerini birleştiren çiftler, mutluluklarını paylaşan aileleri ve yakınlarıyla birlikte unutulmaz bir düğün töreni yaşadılar.

 • Muğla'da Almanyalı öğrenciler gençlik değişimi projesiyle tarihi ve doğal güzellikleri keşfetti
  12:09 Muğla'da Almanyalı öğrenciler gençlik değişimi projesiyle tarihi ve doğal güzellikleri keşfetti

  Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki faaliyetlerini sürdüren Muğla Uluslararası Gençlik ile Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) işbirliği içinde gerçekleştirilen gençlik değişimi projesi kapsamında Almanyalı öğrenciler, Muğla'nın ilçelerindeki tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri keşfetti. Programda milli, manevi ve kültürel değerler de anlatıldı ve bir hafta boyunca Fethiye, Ortaca, Köyceğiz, Marmaris, Bodrum, Milas, Yatağan ve Menteşe'deki tarihi antik kentler ve doğal güzellikler ziyaret edildi. Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Musa Kazım Açıkbaş, projenin Türkiye ve Almanya arasında kültürel anlayışı artırmayı, karşılıklı saygı ve işbirliğini teşvik etmeyi hedeflediğini belirtti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Kütahya Belediye Meclisi Yeni Dönem İlk Toplantısında Görev Dağılımı Yapıldı
  12:07 Kütahya Belediye Meclisi Yeni Dönem İlk Toplantısında Görev Dağılımı Yapıldı

  Kütahya Belediye Meclisi yeni dönem ilk toplantısında, meclis başkanvekilleri ile meclis katip üyeleri, encümen üyeleri ve ihtisas komisyonları üyelerinin asil ve yedek üyelerinin seçimi yapıldı. AK Parti üyeleri meclis başkanvekilliği görevine seçildi ve diğer görevlendirmeler de yapıldı.


Advertisement