"Güçlü Türkiye'den Yararlanmak Bizim En Samimi Beklentimiz" - Son Dakika
Güncel

"Güçlü Türkiye'den Yararlanmak Bizim En Samimi Beklentimiz"

"Güçlü Türkiye\'den Yararlanmak Bizim En Samimi Beklentimiz"

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye'nin deneyimli, tecrübeli iş adamlarından yararlanmak istediklerini, bunun kendileri için önemli olduğunu söyledi.

23.11.2013 19:15  Güncelleme: 19:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, güçlü Türkiye'den ve Türkiye'nin deneyimli, tecrübeli iş adamlarından yararlanmak istediklerini, bunun kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Eroğlu, Gaziantep temasları kapsamında, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Flora Halı işletmesi ile Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'ni (ASKON) ziyaret etti.

Eroğlu, ziyaretler sırasında, Başbakanlık döneminde Türkiye'den Kıbrıs'a yatırımcı gelmesini, yatırımlarla ekonominin kalkınması yönünde uğraş verme görevini üstlendiğini söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin, Türkiye ekonomisi güçlenirken nasibini alması temennisinde bulunan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü ekonomimiz ne kadar güçlenirse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden bahsediyorum, ne kadar güçlenirse bu devlete sahip çıkan, o devletin yaşaması için uğraş veren ve bu düşünceyi taşıyan insan sayısı artar. Ekonomik sorunlar başladığı zaman elbette o sorunlar değişik düşünceler içerisine insanlarımızı itebilir. ve beklemediğimiz yönlere doğru yönelmeler olabilir. Onun için biz hep ekonomimizi güçlendirme düşüncesiyle icraatlar yaptık. İmkanlar nispetinde ambargolar altında yaşamanın sıkıntısı içerisinde bu gelişmeleri yapmaya çalıştık."

Kıbrıs'ın aslında sorunlu olan bir ülke olmadığını vurgulayan Eroğlu, medeni dünyanın uygulamış olduğu sıkıntıları yaşadıklarını belirtti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin bir gerçek olduğunu ifade eden Eroğlu, "Ancak ambargoların olması dışa açılmamızı engellemekte. Olayları başlatanlar Avrupa Birliği içerisinde Birleşmiş Milletlerin üyesi pozisyonunda, biz ise sadece can güvenliği içerisinde o topraklarda insanca yaşamak için mücadele eden insanlar olarak, dediğim gibi ambargolar altındayız" diye konuştu.

Kıbrıs'ta var olan gerçeklerin olduğunu, bunlar göz ardı edildiği zaman bir anlaşmaya varmanın mümkün olmadığını ifade eden Eroğlu, bugün Kıbrıs'ta iki ayrı halkın yaşadığını dile getirdi.

Eroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Dünya bizi tanımasa da sadece Türkiye tanısa da bir devletimiz vardır. Güney'de de bir devlet vardır. Demek ki bu iki gerçeği göz ardı etmeden hareket etmemiz lazım. İkincisi, geçmişte yaşananlar vardır. Yaşananlardan da ders çıkararak, halkımıza tekrar bunları yaşatmadan bir anlaşma arayışı içerisinde olmalı ve onu bulmalıyız. O zaman işte Kıbrıs'ta yaşayabilir kalıcı bir anlaşmaya varmak mümkündür. Bunu buluncaya kadar da ekonomik seferberlik ve bu seferberliği tabi ki istediğimiz sonuca ulaştırmak en temel hedefimizdir. Bu noktada Güçlü Türkiye'den ve Türkiye'nin deneyimli, tecrübeli iş adamlarından yararlanmak da bizim en samimi beklentimizdir."

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca da Gaziantep'in sanayi başkenti olmayı hakkettiğini vurguladı.

Türkiye'nin canlandıkça, güçlendikçe Kıbrıs'ın da güçleneceğinin altını çizen Koca, "Elde etmiş olduğumuz katma değeri helal yoldan ve hakkaniyetle kazanalım ve ülkemize, insanımıza katma değer üretelim" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Gaziantep Medya Platformu Şube Başkanı, Gaziantep Medya Platformu Derneği (GAMEP) Başkanı Nazmi Özkoyuncu ile ASKON Gaziantep Şube Başkanı Hayri Ünal, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na günün anısına plaket takdim etti. - Gaziantep

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'Güçlü Türkiye'den Yararlanmak Bizim En Samimi Beklentimiz' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor
  00:19 Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor

  Survivor All Star'da Acun Ilıcalı, efsane futbolcu Ronaldinho'nun yarışmaya konuk olacağını duyurdu. Ronaldinho, Sercan Yıldırım ile gösteri maçında yer alacak.

 • Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak
  00:13 Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak

  Resmi Gazete'de yer verilen ilana göre Sağlık Bakanlığı 15 bini hemşire, 2 bini ebe olmak üzere 27 bin personel alacak.

 • CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi
  20 Şub CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'li Belediye Başkanı Zeki Bilgin'in, yeniden aday gösterildiği ilçedeki adaylık başvurusu YSK'ya geç teslim edildiği gerekçesiyle kabul edilmedi. Parti yönetimi elektrik kesintisi nedeniyle listenin 17.08'de girildiğini öne sürerek itirazda bulundu.

 • Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı
  20 Şub Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı

  Ankaragücü-Galatasaray maçında tribünlerden çekilen bir görüntü infial yarattı. Söz konusu videoda Icardi'nin rakip tribünlere skandal bir hareket yaptığı görülürken, Ankaragücü kulübü TFF'ye başvuru yapacaklarını açıkladı. Sarı Kırmızılı bazı taraftarlar ise görüntünün montaj olduğunu ileri sürdü. Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan ise hareketin seviyesizlik ve tribünleri sahaya indirme çabası olduğunu söyleyerek TFF'ye Icardi'nin PFDK'ya sevk edilmesi çağrısında bulundu.

 • İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı
  20 Şub İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı

  AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, İstanbul için yapılan son anketlerdeki durumu anlatarak, ''Anketlerde 1.5-2 puan öne geçtik.'' ifadelerini kullandı.

 • İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı
  20 Şub İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı

  İsrail ordusu, yüzlerce Filistinli ailenin yerlerinden edilmesinin ardından Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı. Hamas'ın altyapısına odaklanılacağı belirtilirken, binlerce Filistinli tekrar yollara düştü.

 • Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız
  20 Şub Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk'ta 3 ayda hastane inşa ettiklerini söyleyen Erdoğan, ''Bu konuda sayın Rama'yla iddiaya girmiştik. Hamdolsun 3 ay gibi rekor sürede hastanemizi inşa ettik.'' dedi. Rama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ''Sizin söylediğiniz söz gerçekleştirilir. Verilen sözler tutulur. Arnavutlarla yaptığınız bu iddiayı kazandınız. Size alenen teşekkür etmek istiyorum.'' yanıtını verdi.

 • Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz
  20 Şub Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz

  YRP lideri Fatih Erbakan'ın, AK Parti'yle ittifak temaslarının kesilmesiyle ilgili olarak sarf ettiği ''Bize il ve ilçe adaylıkları yerine 2-3 Belediye Meclisi üyeliği teklif ettiler. Anketlerde binde 6-7 civarında oyu görünen BBP'ye teklif ettikleriyle aynı.'' sözlerine BBP'den tepki geldi. BBP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Güney yaptığı açıklamada, ''Kardeşlerimizin partisi olarak gördüğümüz YRP Genel Başkanı Sayın Fatih Erbakan'ı, partimiz ve mensuplarından özür dilemeye davet ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.


Advertisement