KKTC'de Aksa'da Yaşanan Çevre Felaketi... Bakan Harmancı Bilirkişi Raporunu Açıkladı - Son Dakika
Güncel

KKTC'de Aksa'da Yaşanan Çevre Felaketi... Bakan Harmancı Bilirkişi Raporunu Açıkladı

KKTC\'de Aksa\'da Yaşanan Çevre Felaketi... Bakan Harmancı Bilirkişi Raporunu Açıkladı

Bakan Mehmet Harmancı, AKSA'da yaşanan kaza sonrasında, üzerlerine düşen ve yapılabilecek her şeyi yaptıklarını vurguladı.

24.07.2013 11:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bakan Mehmet Harmancı, AKSA'da yaşanan kaza sonrasında, üzerlerine düşen ve yapılabilecek her şeyi yaptıklarını vurguladı. Harmancı, Başsavcılığa bugün bilirkişi raporunu sunduklarını, bugün polis raporunun da Başsavcılığa verilmesini beklediklerini belirterek, raporların tamamlanması ardından Başsavcılığın harekete geçmesi gerektiğini kaydetti. Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, düzenlediği basın toplantısıyla, 15 Temmuz Pazartesi gece yarısı AKSA'da meydana gelen ve denize 100 ton civarında fuel-oilin sızdığı petrol kazasının bilirkişi raporu, kaza tespit, temizlik çalışmaları ve bundan sonra yapılacaklar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Mart ayında Kalecik'te yaşanan petrol sızıntısı hakkında 1 Temmuz'da Başbakan Sibel Siber'e bir yazı yazarak, bu tür kazaların tekrarlanabileceğini bildirdiklerini anlatan Bakan Harmancı, yazılan yazıda yeni yasal düzenlemelere gidilmesini istediklerini, ancak çok geçmeden AKSA'daki son kazanın meydana geldiğini söyledi. AKSA'da 15 Temmuz gece yarısı meydana gelen kaza sonrasında, ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü'nden 4 uzmanın hazırladığı bilirkişi raporu hakkında bilgiler veren Bakan Harmancı, bilirkişi raporunda yer alan olayı aktardı.

KAZA NASIL OLDU

Rapora göre kaza şöyle gelişti

'MT H. İsmail Katipoğlu isimli 40 metrik tonluk (mton) yakıt tankeri, 11 Temmuz 2013 tarihinde taşıdığı yakıtı aktarmak üzere AKSA şirketine ait enerji tesisinin konumlandığı, KKTC'de bulunan Kalecik koyuna yanaşmıştır. Yaklaşık 24 mton miktarındaki yakıtı AKSA'ya ait santral depolarına aktarma işlemine 11 Temmuz tarihinde başlanmıştır. AKSA'ya ait dolum tesisinde iki adet boru hattı bulunmaktadır. Her iki boru hattı da çelik ve esnek kısımlardan oluşmaktadır. Yeni boru hattı olarak niteleyeceğimiz, boru hattı yeni kurulmuş ve ilk kez kullanılıyor olup, çelik kısmının iç çapı 16 inç esnek kısmının iç çapı ise 12 inç boyutlarındadır. Eski boru hattında ise, çelik kısmın iç çapı 12 inç, esnek kısmın iç çapı ise 8 inç boyutlarındadır. Aktarma işlemleri ilk olarak yeni hat kullanılarak başlatılmıştır. Bu işlem başladıktan kısa bir süre sonra esnek hatta kullanılan ilk borunun bağlantı sızıntısı olduğu dalgıç tarafından tespit edilmiştir. Bunun üzerine yeni hat üzerinde devam eden aktarma işleminin durdurularak, aktarmanın eski hat üzerinden devam etmesine karar verilmiştir. Eski hat üzerinde aktarma işlemi 12 Temmuz 2013 tarihinde saat 15.00 itibarıyla başlatılmış ve 15 Temmuz 2013'te saat 23.43'e kadar devam etmiştir. Bu esnada esnek kısmın, çelik bölümüne bağlandığı, bağlantı noktasında kopma meydana gelmiş ve denize büyük ölçekli yakıt kaçağı başlamıştır. Gemi mürettebatı kaçağı fark ettikten sonra acil durum işlemlerini başlatmış, daha sonra da vanayı kapatılarak yakıt aktarma işlemi durdurulmuştur. Bu süre içerisinde denize akan yakıt nedeniyle önemli ölçüde çevre kirliliği meydana gelmiştir.'

BİLİRKİŞİ RAPORUNDAKİ TESPİTLER

Bilirkişi raporundaki tespitlere de değinen Bakan Harmancı, gemi ve ilgili alıcı firma arasındaki esnek iletim hattının uzunluğunun 48 metre, gemi ve firma arasındaki mesafenin ise 46,5 metre olduğunu, arada sadece 1,5 metre tolerans şansı bırakıldığını anlattı. Yakıtını boşaltmaya başlayan geminin yükselmeye başladığını ve bırakılan esneklik mesafesinin de yetersiz kaldığını vurgulayan Bakan Harmancı, bilirkişi raporuna göre, altyapıdan alıcı firmanın sorumlu olduğunu, alıcı firmanın yeterli esneklik ve mühendisliği sağlaması gerektiğini söyledi.

AKSA'NIN YÜZDE 99 ORANINDA SORUMLU OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Mehmet Harmancı, yasalar gereği AKSA ve ilgili gemi şirketinin KKTC temsilcisine asgari ücretin 60 katı ceza kesildiğini belirterek, bilirkişi raporuna göre, AKSA firmasını yüzde 99 oranında sorumlu olduğunu, ancak olayın yargıya gideceğini kaydetti. Çevre Dairesi'nin bundan sonra yapacaklarına da değinen Bakan Harmancı, ilk günden bu yana Martı firması yetkilileri, AKSA şirketi ve ilgili gemi şirketi yetkilileriyle koordinasyon çalışmalarının devam ettiğine dikkat çekti.

TEMİZLİK ÇALIŞMALARI

Kendilerinin temizlik çalışmalarında izleyici, gerekirse yönlendirici bir pozisyonda olduğunu ifade eden Bakan Harmancı, temizlik çalışmalarının olması gerektiği gibi yürüdüğünü kaydetti.

9 ANA ARTERDE ÖNLEYİCİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI... DETAY TEMİZLİK 2 AY SÜRECEK

Bakan Harmancı, 9 ana arterde önleyici çalışmaların başarıyla tamamlandığını, balık çiftliğinin olduğu bölge ve su arıtma ünitesi bölgelerinde temizlik çalışmalarının yoğunlaştırıldığını anlatarak, kaba temizliğin önümüzdeki Pazar gününe kadar bitmesini hedeflediklerini, detay temizliğin ise 2 ay gibi bir sürede tamamlanmasının öngörüldüğünü vurguladı. ODTÜ Deniz Bilimleriyle, bundan sonraki sürecin izlenmesiyle ilgili bir anlaşmaya varmak üzere olduklarına dikkat çeken Bakan Harmancı, izleme sürecinin ise 1 yılı geçeceğini düşündüklerini belirtti. Detay temizliğinde kullanılacak malzemelerle ilgili yarın bir ekibin değerlendirme çalışması yapacağını bildiren Bakan Harmancı, 'Biz burada kesinlikle akredite olmayan kimyasalların kullanılmasının önüne geçmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar kullanılan bütün malzeme akreditedir' dedi.

TEMİZLİK ÇALIŞMALARI AKSA TARAFINDAN FİNANSE EDİLDİ

Bakan Mehmet Harmancı, bugüne kadar gerçekleştirilen bütün temizlik çalışmalarının AKSA tarafından finanse edildiğini de açıkladı. Harmancı, bu olayın siyasi boyutu olduğunu, bu tür kirli sanayi ile ilgili yapılan sözleşmelerin siyasi sorumluluğundan kimsenin kaçamayacağını vurgulayarak, ülkenin yasalarındaki eksikliklerin sözleşmelerle güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda dönemin siyasilerinin kendi sorumluluklarını kabul etmesi gerektiğine dikkat çeken Bakan Mehmet Harmancı, ilgili tüm bakanlıklar ve hukuki mercilere bilirkişi raporunu ileterek, resmi bir yazıyla gerekli tazminat işlemlerinin nasıl yapılabileceğine ilişkin izahat istediklerini kaydetti. İlgili tüm bakanlıklara yazılar yazılarak, maddi kayıpların tazminat boyutunun ölçülebilmesi için araştırma yapılmasının talep edildiğini anlatan Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, ülke turizminin olaydan olumsuz etkilendiğini, bölgedeki balıkçılık faaliyetlerinin etkilendiğini kaydetti ve tazminat taleplerinin buna göre değerlendirilmesini istedi. Kaza tespit raporundan sorumlu bakanlık olmamalarına rağmen, sürecin hızlanması için girişimde bulunduklarını da belirten Bakan Harmancı, deniz kirliliğiyle ilgili raporların da pazartesine kadar kamuoyunun bilgisine getirileceğini söyledi. Bundan sonra yapılacaklar konusunda da bilgiler veren Bakan Mehmet Harmancı, acil müdahaleyle ilgili gerekli prosedürün belirlenmesi için çalışma yapılması gerektiğini vurgulayarak, ilgili tüzüklerin bir an önce çıkarılması, Çevre Yasası'nda ciddi değişiklikler yapılması, kaza sırasında uygulanan cezaların dava süreçlerine mahal vermeden, bu kadar tartışmalı ortama girmeden daha net ve açık şekilde ortada olması gerektiğini kaydetti.

DENİZE DÖKÜLEN 98 TON?

Bugün yapılan hassas ölçümlerle denize dökülen miktarın 98 ton olduğuna işaret eden Bakan Harmancı, bir haftada yapılması gereken her şeyi yaptıklarını, bundan sonra Başsavcılık'tan gerekli çalışmaları başlatmasını beklediklerini söyledi. Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, ilk belirlemelere göre, 1 kilometrelik alandaki canlı yaşamının bittiğini vurguladı. Konuyla ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Harmancı, balık çiftliğinin satışlarının durdurulduğunu, Bafra'daki su artıma tesisinden şu ana kadar alınan suyun temiz olduğunu, ancak tahlillerin devam ettiğini söyledi. Bakan Harmancı, denizden çıkan yakıtın, toprağın kazılmasıyla elde edilen havuza aktarıldığını, daha sonra da buradan çekildiğini anlatarak, 'Toplanan yakıt, AKSA'da ayrı bir tankta muhafaza ediliyor. Toplanan fuel oilin ülkede yok edilmesi mümkün değil. Türkiye de normalde dışardan fuel-oil almıyor. Başbakan Sibel Siber bu konuda bir protokol yapılıp yapılamayacağını araştırıyor' dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel KKTC'de Aksa'da Yaşanan Çevre Felaketi... Bakan Harmancı Bilirkişi Raporunu Açıkladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Didim'de 20 düzensiz göçmen hareketli lastik bot içerisinde kurtarıldı
  09:43 Didim'de 20 düzensiz göçmen hareketli lastik bot içerisinde kurtarıldı

  Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında Sahil Güvenlik ekipleri tarafından durdurulan hareketli lastik bot içerisinde 20 düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.

 • Kars'ın Sarıkamış ilçesi beyaza büründü
  09:42 Kars'ın Sarıkamış ilçesi beyaza büründü

  Kars'ın Sarıkamış ilçesi, gece başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışıyla beyaz bir görünüme kavuştu. Sabah saatlerinde işe giden vatandaşlar, araçlarının üzerinde biriken karları temizledi. Şehir sakinlerinden Hikmet Budak, kar yağışının aralıklarla etkili olduğunu belirterek, 'Kar bayağı yağmış. Kış geri geldi.' dedi.

 • Erzincan'da bariyerlere çarpan otomobildeki 2'si çocuk 6 kişi yaralandı
  09:41 Erzincan'da bariyerlere çarpan otomobildeki 2'si çocuk 6 kişi yaralandı

  Erzincan-Refahiye kara yolunda meydana gelen trafik kazasında, E.T. yönetimindeki otomobil bariyerlere çarptı. Kazada sürücü ve araçtaki 2 çocuk dahil olmak üzere toplam 6 kişi yaralandı. Yaralılar, sağlık ekipleri tarafından Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

 • Bursa'da Dilencilere Operasyon: 977 TL İdari Para Cezası
  09:39 Bursa'da Dilencilere Operasyon: 977 TL İdari Para Cezası

  Bursa İl Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, dilencilere yönelik operasyon düzenledi. Yakalanan dilencilere 977 TL idari para cezası uygulandı.

 • Babaeski'de firari hükümlü yakalandı
  09:39 Babaeski'de firari hükümlü yakalandı

  Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde 5 yıl 5 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan firari hükümlü, Jandarma ekipleri tarafından Nadırlı köyünde yakalandı. Yakalanan hükümlü, işlemlerin ardından cezaevine gönderildi.

 • Bursa İl Emniyet Müdürlüğü'nden 'Huzurlu Eğitim' uygulaması
  09:39 Bursa İl Emniyet Müdürlüğü'nden 'Huzurlu Eğitim' uygulaması

  Bursa İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, okul önleri ve çevrelerinde şüpheli şahıslar ve araçlar üzerine 'Huzurlu Eğitim' uygulaması gerçekleştirdi. Polisler, okul ve çevresinde şüpheli gördüğü kişileri ve araçları durdurarak üst araması, araç araması ve Genel Bilgi Taraması (GBT) yaptı. Öğrenci ve veliler uygulamalar nedeniyle memnuniyet duyduğu ifade etti.

 • Aydın'da Şubat Ayında 1.669 Şüpheli Yakalandı
  09:39 Aydın'da Şubat Ayında 1.669 Şüpheli Yakalandı

  Aydın Valisi Yakup Canbolat'ın başkanlığında gerçekleştirilen Asayiş Güvenlik Toplantısı'nda, Şubat ayında yapılan çalışmalarda il genelinde bin 669 şüpheli yakalandı. Toplantıda ayrıca, hırsızlık olayları, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele, narkotik suçlar ve trafik suçları gibi konular da ele alındı.

 • Kırklareli İhracatı Ocak Ayına Göre Yüzde 26,5 Arttı
  09:38 Kırklareli İhracatı Ocak Ayına Göre Yüzde 26,5 Arttı

  Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, Kırklareli merkezli firmaların şubat ayında 19 milyon 352 bin dolar ihracat gerçekleştirdiğini ve ocak ayına göre ihracatın yüzde 26,5 arttığını bildirdi. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve tekstil ürünleri en çok ihracat yapılan ürünler arasında yer aldı. Almanya, Bulgaristan, Kenya, Endonezya, Gana, Singapur, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika ise en çok ihracat yapılan ülkeler arasında yer aldı.

 • Edirne'de yasa dışı yollarla yurda giren 16 düzensiz göçmen yakalandı
  09:37 Edirne'de yasa dışı yollarla yurda giren 16 düzensiz göçmen yakalandı

  Edirne'de güvenlik güçleri tarafından yapılan denetimlerde, yasa dışı yollarla yurda girdikleri belirlenen 16 Afganistan ve Pakistan uyruklu düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin tamamlanmasının ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

 • Adana'da ruhsatsız silah operasyonu: 4 şüpheli gözaltına alındı
  09:37 Adana'da ruhsatsız silah operasyonu: 4 şüpheli gözaltına alındı

  Adana'nın Ceyhan ilçesinde bir çiftlikte yapılan operasyonda, ruhsatsız 2 tabanca ve 1 av tüfeği ile bu silahlara ait mermiler ele geçirildi. Operasyonda 4 şüpheli gözaltına alındı.

 • Bursa'nın kırsal köylerindeki çocuklar Uludağ'da kayak yapmayı öğreniyor
  09:37 Bursa'nın kırsal köylerindeki çocuklar Uludağ'da kayak yapmayı öğreniyor

  Nilüfer Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikle Bursa'nın kırsal köylerinde yaşayan çocuklar, Uludağ'da kayak yapmayı öğreniyor. Etkinlik kapsamında çocuklar hem kayak yapma deneyimi yaşadı hem de Uludağ'ı gezip sosyalleşti.


Advertisement