EURO 2024'te ilk kriz! Kosova, ırkçı tezahüratlar nedeniyle Sırbistan'ı UEFA'ya şikayet etti - Son Dakika
Güncel

EURO 2024'te ilk kriz! Kosova, ırkçı tezahüratlar nedeniyle Sırbistan'ı UEFA'ya şikayet etti

EURO 2024\'te ilk kriz! Kosova, ırkçı tezahüratlar nedeniyle Sırbistan\'ı UEFA\'ya şikayet etti

Kosova, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Sırbistan ile İngiltere arasında oynanan maçta Sırp taraftarların Kosova aleyhine siyasi, şovenist ve ırkçı mesajlar sergilemesi üzerine UEFA'ya şikayette bulundu. Kosova Futbol Federasyonu, bu tür mesajların engellenmesini talep etti.

17.06.2024 13:33

Kosova, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) C Grubu'nda Sırbistan ile İngiltere arasında oynanan maçta Sırp taraftarların "Kosova aleyhine siyasi, şovenist ve ırkçı mesajlar içeren bayrak, slogan ve tezahüratlar sergilemesi" gerekçesiyle UEFA'ya şikayette bulundu.

"ANLAMSIZ VE SAÇMA"

Kosova Futbol Federasyonu, (FFK) yayımladığı bildiriyle EURO 2024'te bu tür mesaj ve çağrıların engelsiz bir şekilde sergilenmesini "anlamsız ve saçma" olarak nitelendirdi. Bildiride, "FFK, Sırbistan-İngiltere karşılaşmasında Sırp taraftarların Kosova aleyhine siyasi, şovenist ve ırkçı mesajlar içeren bayrak, slogan ve tezahüratlar sergilemesi nedeniyle UEFA'ya resmi tepki gösterdiğini kamuoyuna duyurdu. FFK, gerekli delillerle birlikte UEFA'ya sunduğu şikayette, bu tür vakaları tekrarlayan Sırbistan Futbol Federasyonuna karşı sıkı disiplin tedbirleri talep etti." ifadelerine yer verildi.

EURO 2024'te ilk kriz! Kosova, ırkçı tezahüratlar nedeniyle Sırbistan'ı UEFA şikayet etti

"BÖLGENİN KIRILGAN GÜVENLİĞİ TEHDİT ALTINDA"

EURO 2024 gibi büyük bir etkinlikte Kosova devletine karşı yapılan çağrıların, milliyetçi gruplar için motivasyon kaynağı olduğuna ve bölgenin kırılgan güvenliğini tehdit ettiğine vurgu yapılan bildiride, bu tür pankartların gelecekteki maçlarda sergilenmemesi konusunda organizatörlerden dikkatli olmaları talep edildi.

EURO 2024'te ilk kriz! Kosova, ırkçı tezahüratlar nedeniyle Sırbistan'ı UEFA şikayet etti

SIRBİSTAN İNGİLTERE'YE 1-0 MAĞLUP OLDU

Başka bir kişi veya ülkeye karşı nefret felsefesine sahip kişilerin futbol sahalarında yer verilmemesine çağrıda bulunulan bildiride, "Futbol, şovenistlerin ve ırkçıların nefret söylemini teşvik etmesine hizmet etmemelidir." denildi. EURO 2024 C Grubu'nda dün Sırbistan ile İngiltere arasında oynanan karşılaşma, İngiltere'nin 1-0 üstünlüğüyle tamamlandı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel EURO 2024'te ilk kriz! Kosova, ırkçı tezahüratlar nedeniyle Sırbistan'ı UEFA'ya şikayet etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (1)

  • Gursel kalen: Küçük devletlerin kurulmasına ve bağımsızlık verilmesi ortamı germektedir. 10 milyon nüfusun altındaki ülkelere bağımsızlık vermeyeceksin ve hiç nir ülke de tanımayacak. Kosova Sirbistanın bir parçası olarak kalmalıdır. Bölüp parçalayıp etkisiz hale getirmek istemiyor. 0 0 Yanıtla

Advertisement