Londra'da, 'Çanakkale'den İnsan Manzaraları' Sergilendi - Son Dakika
Güncel

Londra'da, 'Çanakkale'den İnsan Manzaraları' Sergilendi

Londra\'da, \'Çanakkale\'den İnsan Manzaraları\' Sergilendi

Sergi, İngiltere'de görev yapan Türkiye kökenli sağlık elemanlarını bir çatı altında toplayan İngiltere Türkiye Sağlık Elemanları Birliği (ITSEB) ve Londra Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştirildi.

14.03.2014 13:12
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sergi, İngiltere'de görev yapan Türkiye kökenli sağlık elemanlarını bir çatı altında toplayan İngiltere Türkiye Sağlık Elemanları Birliği (ITSEB) ve Londra Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştirildi.

Serginin açılış kurdelesini Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, İngiltere'nin Uluslararası Güvenlik Stratejisi'nden sorumlu Bakan Yardımcısı Andrew Murrison, Başkonsolos EmirhanYorulmazlar, Türk yazar ve koleksiyoner Hanri Benazus, eşi Sevgi Tanrısever Benazus ve ITSEB Başkanı Ali Demirbağ beraber kestiler. ITSEB'in '14 Mart Tıp Bayramı' kutlamaları kapsamında sunulan sergiye, Türkiye'den çok sayıda davetli doktor katıldı.

ÇANAKKALE'DEN 80 FOTOĞRAF YER ALDI

Atatürk fotoğrafları koleksiyonu ile tanınan Hanri Benazus'un, 80 fotoğrafının yer aldığı serginin açılışında konuşan Büyükelçi Çeviköz, İngiltere ile güçlü bir dostluk bağı geliştirilmiş olduğunu ifade etti. Büyükelçi Çeviköz, '18 Mart'ta Çanakkale savaşlarının 99. yıl dönümünü anacağız. 24 ve 25 Nisan'da da deniz savaşlarının 99. yıl dönümünü anacağız. Önümüzdeki yıl Gelibolu savaşlarının 100. yıl dönümü olacak. Türkiye ve İngiltere arasındaki ilişki bu savaş sonrasında gelişti. Beraberinde, birbirimize gösterdiğimiz karşılıklı saygıyla güçlü bir dostluk geliştirdik' dedi. Bu zamana kadar Gelibolu'ya hiç gitmediğini, ilk defa gelecek ay ziyarette bulunacağını ifade eden İngiliz Bakan Yardımcısı Murrison'da, bundan bir yıl önce yaşlı amcasından, denizci olan dedesinin Gelibolu'da orduya hizmet vermiş olduğunu öğrendiğini dile getirdi. Bu nedenle orasıyla ilgili bir bağının olduğunu kaydeden Murrison, Gelibolu'nun nasıl bir yer olduğunu görmek için sabırsızlanıyorum? şeklinde konuştu. Türkiye'nin en büyük Atatürk Fotoğrafları koleksiyonuna sahip olan Benazus da sergide yer alan 'Çanakkale'de insan manzaraları' konulu fotoğraflarının İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Alman ve Fransız arşivlerinden kendisine ulaştırıldığını söyledi. Ardından, konuklar sergiyi gezerek Benazus'dan fotoğraflar hakkında bilgi aldılar.

SAVAŞIN NEDEN OLDUĞU YIKIMLAR

Yazar Benazus'un kişisel arşivinden derlenen fotoğraf sergisine ilişkin bir açıklama yapan ITSEB Başkanı Dr. Demirbağ, savaş dönemlerinin en az sosyolog ve tarihçiler kadar doktorları da ilgilendirdiğine inandıklarını söyledi. Savaşların insanlar ve toplum üzerinde bıraktığı travmatik sonuçların, uzun yıllar boyunca etkisini gösterdiğini kaydeden Demirbağ şunları söyledi 'Sadece savaşlarda hayatlarını kaybeden insanlar değil; onların yakınları ve içinde yaşadıkları toplumsal çevrenin maruz kaldığı travmalar yıllar boyu izlerini sürdürüyor. Bu noktada Çanakkale savaşları, yaşadığımız İngiltere ile Türkiye arasında ortak bir tarih mirası olma özelliğine sahip. On binlerce insanın yaşamını yitirdiği savaşlardan geriye kalan tarihi fotoğraflarla, savaşın neden olduğu yıkımlara dikkat çekmek ve orada savaşmış İngiliz ve Türklerin torunlarının oluşturdukları ortak bilinci ortaya koymak için böyle bir sergiyi organize ediyoruz.' Serginin ziyaretçileri arasında İstanbul Amerikan Hastanesi'nden Prof. Selahattin Özmen, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden Dr. Evrim Özmen, Malatya İnönü Üniversitesi görevlileri Dr. Ramazan Kutlu, Dr. Yaşar Bayındır, Dr. Ender Gedik, Dr. Burak Işık, ITSEB görevlileri Eczacı Ali Demirbağ, Dr. Mahmut Doğramacı, Dr. Betül Doğramacı, Mikrobiyolog Hatice Baklan ve İngiltere Kıbrıslı Türk Hekimler Birliği Başkanı Dr. Tahsin Bilginer olmak üzere çok sayıda sağlık görevlileri yer aldı. Taksim Cafe ? Bistro Restaurant'ın açık büfe ev yapımı yiyecek ve içecek ikramında bulunduğu gecede London School of Arts Academy eğitmenleri Bülent Akbudak ve Elif Yılmaz (keman), aralarında 'Çanakkale Türküsü'nün de yer aldığı eserleri seslendirdiler.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Londra'da, 'Çanakkale'den İnsan Manzaraları' Sergilendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İngiltere'de Doğanların Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanacak
  11:39 İngiltere'de Doğanların Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanacak

  İngiltere'de 2009'dan sonra doğanların hayat boyu sigaraya erişimini yasaklayacak tasarı parlamentoda onaylandı. Bu yılın sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen yasa, dünyanın herhangi bir yerinde uygulamaya giren en sert sigara yasaklarından biri olacak. İngiltere'deki yasak, 15 yaşına giren çocukların hayatları boyunca sigara almasını engelleyecek ve mevcut yasalarla birlikte 18 yaşın üzerindeki kişilere tütün ürünleri satışını da kademeli olarak azaltacak. Sigara yasağı, diğer ülkelerde de benzer şekilde uygulanmaktadır ve sigara yasalarının etkili olduğu, sigara kullanımının azaldığı ve sağlık sorunlarının azaldığı gözlemlenmektedir.

 • Elazığ'da 'Reflektör Tak Görünür Ol' kampanyasıyla traktör sürücüleri bilgilendirildi
  11:39 Elazığ'da 'Reflektör Tak Görünür Ol' kampanyasıyla traktör sürücüleri bilgilendirildi

  Elazığ'da İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen 'Reflektör Tak Görünür Ol' kampanyası kapsamında traktör sürücüleri bilgilendirildi. Gökbelen köyünde gerçekleştirilen bilgilendirme etkinliğinde traktör ile römork kullanımı, rops ve sürücü kabini kullanımının önemi, römorklarda reflektör kullanımı gibi konular hakkında bilgi verildi. Ayrıca ekipler, traktör römorklarına reflektör montajı gerçekleştirdi.

 • İngiltere'de Doğanların Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanacak
  11:39 İngiltere'de Doğanların Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanacak

  İngiltere'de 2009'dan sonra doğanların hayat boyu sigaraya erişimini yasaklayacak tasarı parlamentoda onaylandı. Bu yılın sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen yasa, dünyanın herhangi bir yerinde uygulamaya giren en sert sigara yasaklarından biri olacak. İngiltere'deki yasak, 15 yaşına giren çocukların hayatları boyunca sigara almasını engelleyecek ve mevcut yasalarla birlikte 18 yaşın üzerindeki kişilere tütün ürünleri satışını da kademeli olarak azaltacak. Sigara yasağı, diğer ülkelerde de uygulanmakta olup, sigara yasalarının etkili olduğu ve sigara kullanımının azaldığı gözlemlenmektedir.

 • Çin'de düzenlenen Weifang Uluslararası Uçurtma Festivali başladı
  11:36 Çin'de düzenlenen Weifang Uluslararası Uçurtma Festivali başladı

  Çin'de her yıl düzenlenen Weifang Uluslararası Uçurtma Festivali'nin 41'incisi Cumartesi günü Shandong eyaletinin Weifang şehrinde başladı. Festival, uçurtma sanatçılarının gösterileri, yarışmalar ve etkinliklerle dolu bir program sunuyor.

 • Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın: Büyük bir borçla karşı karşıyayız
  11:36 Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın: Büyük bir borçla karşı karşıyayız

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, belediyenin büyük bir borçla karşı karşıya olduğunu ve hesapsız bir çalışma olduğunu belirtti. Akın, sorunların çözümü için planlarını hazırladıklarını ve çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

 • Avrasya Kalkınma Bankası, Türkiye'nin gelecekte üye olabileceğini düşünüyor
  11:33 Avrasya Kalkınma Bankası, Türkiye'nin gelecekte üye olabileceğini düşünüyor

  Avrasya Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Nikolay Podguzov, Türkiye'nin Orta Asya bölgesinde önemli bir rol oynadığını ve bankaya üye ülkelerle yakın ekonomik ve kültürel bağları olduğunu belirterek, gelecekte Türkiye'nin de bankanın üyesi olabileceğini düşündüğünü söyledi. Bankanın kümülatif yatırım portföyü 15 milyar doları aşarken, Avrasya Kalkınma Bankası Orta Asya'da bağlantı altyapısı, ulaşım ve lojistik, enerji ile su imkanlarının artırılması ve gıda güvenliğinin sağlanması gibi konulara odaklanmaktadır.

 • Adalet Bakanlığı'na bağlı kurumlar arası Zonguldak futbol turnuvası başladı
  11:32 Adalet Bakanlığı'na bağlı kurumlar arası Zonguldak futbol turnuvası başladı

  Adalet Bakanlığı'na bağlı kurumlar arasında düzenlenen Zonguldak futbol turnuvası, Zonguldak Hakimler ve Savcılar ile Kdz. Ereğli Avukatlar arasında oynanan karşılaşma ile başladı. Açılış maçını Zonguldak Hakimler ve Savcılar takımı 6-4 kazandı. Turnuvanın ikinci gününde ise Zonguldak Adliyespor ile Beycumaspor ve Zonguldak Cezaevispor ile Devrek Açık Cezaevispor karşılaşacak.

 • Kars'ta Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında tohum dağıtımı yapıldı
  11:31 Kars'ta Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında tohum dağıtımı yapıldı

  Kars'ta gerçekleştirilen 'Mera Islah ve Amenajman Projeleri' kapsamında çiftçilere 100 bin kilo tohum dağıtıldı. Yüzde 10 hibe ile dağıtılan tohumlar, tarım ve hayvancılığa önemli katkı sağlayacak. Proje, Kars Valisi Ziya Polat tarafından Sultan Alparslan'ın fethettiği Ani'den başlatıldı. Proje kapsamında köy meralarında zararlı bitkiler yok edilerek hayvanlara yararlı bitkilerin çoğalması için iyileştirmeler yapılıyor.

 • İstanbul'da film gibi olay kamerada: Sevgilisinin komşularına kurşun yağdırdı
  11:29 İstanbul'da film gibi olay kamerada: Sevgilisinin komşularına kurşun yağdırdı

  Beyoğlu'nda sevgilisini evine bırakan genç, motosikletiyle sokakta gürültü yapınca bina sakinlerinin tepkisi ile karşılaştı. Sevgilisinin önünde küçük düşürüldüğünü iddia eden genç ertesi sabah, binaya kurşun yağdırdı. Saldırı anı kameralara anbean yansırken, Beyoğlu Asayiş Büro Amirliği polisleri tarafından evinde silahla yakalanan saldırgan genç tutuklandı.

 • Muğla Büyükşehir Belediyesi Sporcuları Ulusal Egemenlik Kupası'nda Başarı Elde Etti
  11:29 Muğla Büyükşehir Belediyesi Sporcuları Ulusal Egemenlik Kupası'nda Başarı Elde Etti

  Muğla Büyükşehir Belediyesi sporcuları, Ulusal Egemenlik Kupası'nda büyük başarı elde ederek Avrupa Gençlik Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.


Advertisement