Son dakika Yeni Zelanda haberleri, Yeni Zelanda son dakika, son dakika Yeni Zelanda

Son Dakika Yeni Zelanda Haberleri

 • Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden Prof. Dr. İsmail Eker, Türkiye'nin bitki yelpazesini genişletiyor
  21 Şub Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden Prof. Dr. İsmail Eker, Türkiye'nin bitki yelpazesini genişletiyor

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Eker, keşfettiği yeni türlerle Türkiye'nin bitki yelpazesinin genişlemesine katkı sağlıyor. Eker, son olarak Kayseri ve Niğde'de iki yeni bitki türü keşfetti. Yaptığı laboratuvar çalışmaları ve literatür karşılaştırmaları sonucunda, benzeri bulunmayan bu bitki türlerini bilim dünyasına kazandırdı. Eker, keşfettiği bitki sayısını 21'e çıkardı ve makaleleri uluslararası bilimsel dergide yayımlandı.

 • Yeni Zelandalı aktivist: İsrail'in yaptıkları açık soykırım
  21 Şub Yeni Zelandalı aktivist: İsrail'in yaptıkları açık soykırım

  Yeni Zelandalı aktivist Roger Fowler, İsrail'in yaptıklarının açık soykırım olduğunu ve bu niyetini en başından beri hiç gizlemediğini ifade etti. Fowler, Uluslararası Özgürlük Filosu'nun İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı büyük etkisi olacağı umudunu dile getirdi. Boykot, tecrit ve yaptırımların önemine işaret eden Fowler, uluslararası hareketin etki düzeyini artıracağını vurguladı.

 • Wellington'da Çin Yeni Yılı kutlamaları havai fişek gösterisiyle aydınlandı
  18 Şub Wellington'da Çin Yeni Yılı kutlamaları havai fişek gösterisiyle aydınlandı

  Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'da düzenlenen Çin Yeni Yılı kutlamaları kapsamında havai fişek gösterisi yapıldı. Ay Yeni Yılı Festivali'nin bir parçası olan gösteri, farklı geçmişlere sahip insanları bir araya getirerek ortak değerleri kutlamayı ve gelecek için umut vadetmeyi amaçlıyor.

 • Türk Kadını Bengisu Avcı, Yeni Zelanda'daki Cook Boğazı'nı Geçti
  17 Şub Türk Kadını Bengisu Avcı, Yeni Zelanda'daki Cook Boğazı'nı Geçti

  Türk ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı, Manş Denizi'nden sonra Yeni Zelanda'daki Cook Boğazı'nı da geçerek bir ilke imza attı.

 • Yeni Zelanda parlamentosunda Çin Yeni Yılı kutlaması düzenlendi
  13 Şub Yeni Zelanda parlamentosunda Çin Yeni Yılı kutlaması düzenlendi

  Yeni Zelanda parlamentosunda her yıl düzenlenen Çin Yeni Yılı kutlaması, bu yıl da gerçekleştirildi. Yeni Zelanda Başbakanı Christopher Luxon ve Çin'in Yeni Zelanda Büyükelçisi Wang Xialong'un katıldığı etkinlikte, Yeni Zelanda'nın Asya topluluklarına olan saygısı ve değeri vurgulandı. Büyükelçi, Çin-Yeni Zelanda ilişkilerinin karşılıklı fayda ve güvene dayandığını belirtti.

 • İzmirli Ultra Maraton Yüzücüsü Bengisu Avcı, Yeni Zelanda'nın Cook Boğazı'nı Geçti
  13 Şub İzmirli Ultra Maraton Yüzücüsü Bengisu Avcı, Yeni Zelanda'nın Cook Boğazı'nı Geçti

  İzmirli ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı, Oceans 7 hedefi kapsamında Yeni Zelanda'nın Cook Boğazı'nı geçerek bir ilke imza attı. Avcı, 10 saat 14 dakikada 26 kilometrelik parkuru tamamladı. Hipotermi tehlikesi yaşayan sporcu, 13 derecelik su sıcaklığına rağmen geçişi başarıyla tamamladı. Bengisu Avcı, Oceans 7 projesi için Molokai Kanalı, Kuzey Kanalı ve Tsagaru Kanalı'nı geçmeyi hedefliyor.

 • Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı: Rakiplerimizden çekinen bir ülke değiliz
  13 Şub Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı: Rakiplerimizden çekinen bir ülke değiliz

  Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Davis Kupası Dünya Grubu 1 serisinde Avusturya'yla eşleşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Durmuş, Türkiye'nin rakiplerinden çekinmediğini ve her maçta iddialı olduklarını belirtti. Ayrıca milli sporcuların üst seviyedeki tenisçilerle oynamasının önemine değindi ve Avusturya karşısında geri adım atmayacaklarını ifade etti.

 • Karadeniz Bölgesi'nde Gençlerin Tarıma İlgisizliği Fındık Üretimini Olumsuz Etkiliyor
  13 Şub Karadeniz Bölgesi'nde Gençlerin Tarıma İlgisizliği Fındık Üretimini Olumsuz Etkiliyor

  Karadeniz Bölgesi'nde yaşlı fındık bahçelerinin artması ve gençlerin tarıma ilgisizliği, fındık üretiminde işçi sorununa yol açıyor. Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, gençlerin fındık bahçelerine ilgi göstermemesinin verim kaybına neden olduğunu belirtti. Fındık üretiminde rekolte kayıplarını önlemek için yaşlanan bahçelerin yenilenmesi ve gençlere tarıma teşvik verilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, zorunlu söküm uygulamasının getirilmesi ve iklim değişikliğine uyumlu çeşitlerin tercih edilmesi önerildi.

 • İHH, Uluslararası Özgürlük Filosu ile Gazze'ye Yardım Ulaştırmaya Hazırlanıyor
  10 Şub İHH, Uluslararası Özgürlük Filosu ile Gazze'ye Yardım Ulaştırmaya Hazırlanıyor

  İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze'deki ablukanın sona ermesi ve insani yardımın ulaştırılması amacıyla Uluslararası Özgürlük Filosu'nu hazırlıyor. Filoya 10 farklı ülkeden sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılıyor. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mart ayının sonunda yola çıkmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, Güney Afrika'nın başvurusu sonucu çıkan karara göre dünyanın bu gemileri korumakla sorumlu olduğunu vurguladı.

 • Çin Yeni Yılı Asya Pasifik Ülkelerinde Kutlandı
  10 Şub Çin Yeni Yılı Asya Pasifik Ülkelerinde Kutlandı

  Bahar Bayramı olarak da bilinen Çin Yeni Yılı, Singapur, Yeni Zelanda, Endonezya, Kamboçya, Japonya ve diğer Asya Pasifik ülkelerinde kutlandı.

 • İHH, Uluslararası Özgürlük Filosu ile Gazze'ye Yardım Ulaştırmaya Hazırlanıyor
  10 Şub İHH, Uluslararası Özgürlük Filosu ile Gazze'ye Yardım Ulaştırmaya Hazırlanıyor

  İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze'deki ablukanın kalkması ve insani yardımın ulaştırılması amacıyla Uluslararası Özgürlük Filosu'nu hazırlıyor. Filoya 10 farklı ülkeden sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılıyor. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mart ayının sonunda yola çıkmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, Güney Afrika'nın başvurmuş olduğu adalet divanında çıkan karar gereği dünyanın bu gemileri korumakla sorumlu olduğunu vurguladı.

 • Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu, Gazze'ye insani yardım taşıyacak
  10 Şub Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu, Gazze'ye insani yardım taşıyacak

  İHH'nın da aralarında bulunduğu Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu, Gazze'ye insani yardım taşımak amacıyla denize açılacak. Koalisyonun hazırlıkları sürerken İHH'nın Fatih'teki genel merkezinde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Kanada, ABD, Yeni Zelanda, Avustralya, Norveç, Malezya, İsveç, Güney Afrika, İspanya ve Türkiye'den sivil toplum kuruluşları ve aktivistlerin destek verdiği belirtildi. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in Gazze kuşatmasını sonlandırmak amacıyla bu koalisyonu kurduklarını ve dünyaya bir şans vermek istediklerini ifade etti. Mart sonunda yola çıkması hedeflenen gemilerle Gazze'ye insani yardım ulaştırılması planlanıyor.

 • Tour of Antalya Uluslararası Bisiklet Yarışının basın lansmanı yapıldı
  07 Şub Tour of Antalya Uluslararası Bisiklet Yarışının basın lansmanı yapıldı

  - Tour of Antalya Uluslararası Bisiklet Yarışının basın lansmanı yapıldı 8-11 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Tour of Antalya Uluslararası Bisiklet Yarışı'nın basın lansmanı yapıldı.

 • Aslan Gemuhluoğlu Davis Cup açılış maçının para atışını yaptı
  04 Şub Aslan Gemuhluoğlu Davis Cup açılış maçının para atışını yaptı

  Türkiye, Yeni Zelanda'yı 3-1 yenerek Dünya Grubu 1'e yükseldi. Aslan Gemuhluoğlu Davis Cup açılış seremonisinde ITF junior tenis oyuncusu olarak Davis Cup Dünya Kupası'nın açılış maçında para atışını yaptı. Altuğ Çelikbilek'in galibiyetiyle Türkiye, Eylül ayında gerçekleşecek Dünya Grubu 1'e yükseldi.

 • ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere 36 farklı saldırı düzenledi
  04 Şub ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere 36 farklı saldırı düzenledi

  ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), ABD ve İngiltere'nin Yemen'de Husilere yönelik 16 ayrı bölgede 36 farklı saldırı düzenlendiğini belirtti. Saldırılarda yeraltı depolama tesisleri, komuta ve kontrol merkezleri, füze sistemleri, İHA depolama ve operasyon alanları, radarlar ve helikopterler hedef alındı. Saldırılar, Husilerin Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde ticari gemilere yönelik saldırı kabiliyetlerini azaltmayı amaçlamaktadır.

 • Türkiye, Yolsuzluk Algı Endeksi'nde 115. sırada yer aldı
  04 Şub Türkiye, Yolsuzluk Algı Endeksi'nde 115. sırada yer aldı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, 2023 Yılı Yolsuzluk Algı Endeksi'nde Türkiye'nin 115. sırada yer aldığını ve son yıllarda en ciddi düşüş gösteren 12 ülkeden biri olduğunu belirtti. Türkiye'nin yolsuzluk algısı yüksek olan bir ülke olarak ekonomik gelişme kaydetmesi için yolsuzluğun önlenmesi ve mücadelenin artırılması gerektiğini vurguladı.

 • Ultra Maraton Yüzücüsü Bengisu Avcı, Avrupa Buz Yüzme Şampiyonası'nda Üçüncü Oldu
  03 Şub Ultra Maraton Yüzücüsü Bengisu Avcı, Avrupa Buz Yüzme Şampiyonası'nda Üçüncü Oldu

  Ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı, Romanya'da düzenlenen Avrupa Buz Yüzme Şampiyonası'nda üçüncü olarak Türkiye'ye madalya kazandırdı. Avcı, yarışmada 50 metre kelebek ve 50 metre kurbağalamada kategorilerinde yarışarak üçüncülük elde etti. Avcı, soğuk suya alışmak için yoğun antrenmanlar yaptığını ve önümüzdeki aylarda Yeni Zelanda ve Estonya'da düzenlenecek diğer yarışmalara katılacağını belirtti. Avcı, başarısında kendisine destek olan ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

 • Teniste Türkiye ve Yeni Zelanda arasındaki Davis Kupası serisi eşitlikle sonuçlandı
  02 Şub Teniste Türkiye ve Yeni Zelanda arasındaki Davis Kupası serisi eşitlikle sonuçlandı

  Teniste Davis Kupası Dünya Grubu 1 play-off serisinde Türkiye ile Yeni Zelanda arasında oynanan iki karşılaşma sonunda ilk gün 1-1'lik eşitlikle bitti. İlk maçı Yeni Zelanda kazanırken, ikinci maçta Türkiye beraberliği sağladı. Yarın yapılacak maçlarla serinin galibi belirlenecek.

 • Hollanda'da Yaşayan Türk, Evini Çanakkale ve Atatürk Müzesine Dönüştürdü
  02 Şub Hollanda'da Yaşayan Türk, Evini Çanakkale ve Atatürk Müzesine Dönüştürdü

  Hollanda'da yaşayan aslen Kırklarelili olan Bülent Türker, yaklaşık 30 yıldır biriktirdiği tarihi eşyalar ile evini Çanakkale ve Atatürk müzesi haline getirdi. Türker, müzenin amacının, Hollanda ve Avrupa'da yaşayan Türk gençlerine tarihi anlatarak Çanakkale'yi, Atatürk'ü ve Türkiye'yi sevdirmek olduğunu belirtti. Müze, randevu sistemiyle ücretsiz gezilebiliyor ve Türklerin yanı sıra Hollandalılar da ziyaret ediyor.

 • Tenis Davis Kupası'nda Yeni Zelanda-Türkiye eşleşmesinin kuraları çekildi
  01 Şub Tenis Davis Kupası'nda Yeni Zelanda-Türkiye eşleşmesinin kuraları çekildi

  Davis Kupası Dünya Grubu 1 play-off serisi yarın Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde başlayacak. İlk gün müsabakalarında Cem İlkel ile Kiranpal Pannu ve Yankı Erel ile Rubin Statham eşleşmesi oluştu. İkinci gün çiftlerde Ergi Kırkın-Sarp Ağabigün ikilisi ile Marcus Daniell-Fin Reynolds çifti mücadele edecek.

 • Tour of Antalya powered by AKRA 2024 takım kadroları açıklandı
  01 Şub Tour of Antalya powered by AKRA 2024 takım kadroları açıklandı

  Tour Of Antalya powered by AKRA Uluslararası Bisiklet Yarışı'nda yer alacak takımların kadroları belli oldu.

 • Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna-Rusya arasındaki davada Moskova yönetimini suçlu buldu
  31 Oca Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna-Rusya arasındaki davada Moskova yönetimini suçlu buldu

  Uluslararası Adalet Divanı, Rusya'yı Ukrayna'nın doğusunda terörle mücadele anlaşmasını ihlal ettiğinden dolayı suçlu buldu.

 • Deprem sempozyumunda konuşan Erdoğan Bayraktar: Kentsel dönüşüm acilen yapılması ve bitirilmesi gereken bir iştir
  31 Oca Deprem sempozyumunda konuşan Erdoğan Bayraktar: Kentsel dönüşüm acilen yapılması ve bitirilmesi gereken bir iştir

  Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Depremde Dünya, Türkiye, İstanbul ve Biz Neredeyiz" sempozyumunda konuştu. Bayraktar, ülkemizin kaçınılmaz gerçeği olan deprem konusunda kentsel dönüşüm projelerinin önemine vurgu yaprak bu konudaki çalışmalara hız verilmesi gerektiğini söyledi.

 • İngiltere, tek kullanımlık elektronik sigaraları yasaklayacak
  29 Oca İngiltere, tek kullanımlık elektronik sigaraları yasaklayacak

  İngiltere hükümeti, gençlerde elektronik sigara kullanımının artmasıyla mücadele planının bir parçası olarak tek kullanımlık elektronik sigaraların yasaklanacağını açıkladı. Ayrıca, çocuklara pazarlanmasını ve reşit olmayanlara satışını engellemek için önlemler alınacak.

 • İngiltere, tek kullanımlık elektronik sigaraları yasaklayacak
  29 Oca İngiltere, tek kullanımlık elektronik sigaraları yasaklayacak

  İngiltere hükümeti, gençlerde elektronik sigara kullanımının artmasıyla mücadele planının bir parçası olarak tek kullanımlık elektronik sigaraların yasaklanacağını açıkladı. Ayrıca, çocuklara pazarlanmasını ve reşit olmayanlara satışını engellemek için önlemler alınacak.

 • Yeni Zelanda'da kıyıda mahsur kalan balina ve yunus sürüsüne ötenazi yapıldı
  22 Oca Yeni Zelanda'da kıyıda mahsur kalan balina ve yunus sürüsüne ötenazi yapıldı

  Yeni Zelanda'da kıyıda mahsur kalan ve yaralanan 45 yalancı katil balina ve şişe burunlu yunusa ötenazi yapıldı. Yeni Zelanda Koruma Dairesi tarafından yapılan açıklamada, sürünün yeniden yüzdürülmeye çalışıldığı ancak başarısız olunduğu ve deniz canlılarının acı çektiği belirtildi. Yaralanan balinaların ve yunusların hayatta kalma şansının düşük olduğu için ötenazi uygulandığı ifade edildi.

 • Kırmızı topraktaki mineralleri toplayarak bin 300 metreden çıkıyor
  21 Oca Kırmızı topraktaki mineralleri toplayarak bin 300 metreden çıkıyor

  Kırıkkale'nin Delice ilçesinde, yerin bin 300 metre altındaki fay hattından yüzeye çıkarak kırmızı topraktaki mineralleri bünyesine alan doğal kaynak suyundan doğal yöntemlerle tuz üretiliyor. Coğrafi işaretli Delice tuzu, yurt içi ve yurtdışından talep görüyor. Delice tuzu, mineral açısından zengin olup, magnezyum ve potasyum içermesi nedeniyle sporcular tarafından tercih ediliyor. Üretimi tamamen doğal yöntemlerle gerçekleştirilen Delice tuzu, mikroplastik ve ağır metal içermemektedir. Yurt içinde ve yurt dışında talep gören Delice tuzu, Kırıkkale Delice bölgesindeki kaynağından elde edilmektedir.

 • Ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı, Yeni Zelanda'da rekor denemesi için antrenman yapıyor
  21 Oca Ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı, Yeni Zelanda'da rekor denemesi için antrenman yapıyor

  İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi'ni yüzerek en hızlı geçen Türk kadını olan ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı, gelecek ay Yeni Zelanda'da yapılacak 'Cook Strait' rekor denemesi için Çanakkale Boğazı'nda antrenman yapıyor.

 • Japonya, Pasifik adaları ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmek için zirveye ev sahipliği yapacak
  20 Oca Japonya, Pasifik adaları ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmek için zirveye ev sahipliği yapacak

  Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, Pasifik adaları ülkelerinden Fiji'de düzenlenecek Dışişleri Bakanları zirvesine katılmayı planlıyor. Japonya hükümeti, Çin'in Pasifik bölgesi ve Pasifik adaları ülkeleri üzerinde artan nüfuzuna karşı 'Serbest ve Açık Hint-Pasifik' hedefliyor. Zirvede deniz güvenliği, iklim değişikliği ve doğal afetle mücadele gibi konular ele alınacak. Japonya, ayrıca Pasifik ülkelerinin liderlerini 2024 yaz aylarında Tokyo'da ağırlayacağı zirve öncesi hazırlıkları ele alacak.

 • Devri Alem'in ardından çocuklarının okulu için Fethiye'de demir attılar
  14 Oca Devri Alem'in ardından çocuklarının okulu için Fethiye'de demir attılar

  Dünyayı tekneleriyle dolaşan Osman Atasoy ve Sibel Karasu çifti, çocuklarının okulu için Fethiye'de tekne yaşamlarını sürdürüyor. Antarktika seyahatlerini anlattıkları kitap yayımlandı. Osman Atasoy, Antarktika'ya Türk Bilim Üssü'nün kurulması için öncülük etti ve seyahatini kitaplaştırdı.

 • Dünyayı tekneleriyle dolaşan Türk denizciler Fethiye'de yaşamaya devam ediyor
  14 Oca Dünyayı tekneleriyle dolaşan Türk denizciler Fethiye'de yaşamaya devam ediyor

  Osman Atasoy ve Sibel Karasu çifti, çocuklarının okulu için Fethiye'de tekne yaşamlarını sürdürüyor. Antarktika'ya giden ilk Türk denizciler olarak tarihe adlarını yazdıran çift, okulun hemen önünde teknelerini demirleyerek sakin bir yaşam sürüyor. Oğulları ise teknede zaman geçiriyor. Osman Atasoy, Antarktika seyahatlerini anlattığı bir kitap çıkardığını belirtti.

 • Türkiye'de Ekoturizm Alanlarına Yeni Eklemeler Yapılacak
  14 Oca Türkiye'de Ekoturizm Alanlarına Yeni Eklemeler Yapılacak

  Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hayata geçirilen Ekoturizm Eylem Planı kapsamında, Türkiye'de 26 yeni ekoturizm alanı daha hizmete sunulacak. Bu alanlar, ülkenin turizm destinasyonlarına yıllık 2 milyar lira katkıda bulunacak ve toplam ekoturizm alanı sayısı 99'dan 125'e çıkacak. Ekoturizm, çevre dostu teknolojiler ve yerel kaynakların kullanımını gerektiren sürdürülebilir bir turizm çeşididir.

 • ABD ve İngiltere, Yemen'deki Husi Hedeflerine Saldırı Düzenledi
  12 Oca ABD ve İngiltere, Yemen'deki Husi Hedeflerine Saldırı Düzenledi

  ABD ve İngiltere, Kızıldeniz'den geçen gemilere yönelik saldırıları engellemek amacıyla Yemen'deki Husi hedeflerine havadan ve denizden saldırılar düzenledi.

 • Almanya Dışişleri Bakanlığı: ABD ve İngiltere'nin Yemen'deki Husi hedeflerini vurma amacı gerilimi azaltmak
  12 Oca Almanya Dışişleri Bakanlığı: ABD ve İngiltere'nin Yemen'deki Husi hedeflerini vurma amacı gerilimi azaltmak

  Almanya Dışişleri Bakanlığı, ABD ve İngiltere'nin Yemen'de Husi hedeflerini vurmasının amacının gerilimi azaltmak ve Kızıldeniz'de istikrarı yeniden tesis etmek olduğunu belirtti. ABD ve İngiltere'nin bugünkü tepkisi, daha fazla saldırıyı önlemek için Yemen'deki Husi askeri hedeflerine yöneliktir ve BM Şartı ile tutarlıdır.

 • Türkiye'nin vizesiz girebildiği ülke sayısı arttı
  11 Oca Türkiye'nin vizesiz girebildiği ülke sayısı arttı

  Henley Pasaport Endeksi'ne göre Türkiye'nin vizesiz girebildiği ülke sayısı geçen yıla göre artarak 118'e ulaştı. Avrupa Birliği ülkelerinin pasaport gücü de artış gösterdi.

 • Van'da Bağlama İmalatçısı Tevhid Topal, Yurt İçi ve Yurt Dışına Bağlama Gönderiyor
  10 Oca Van'da Bağlama İmalatçısı Tevhid Topal, Yurt İçi ve Yurt Dışına Bağlama Gönderiyor

  Van'da müzik aletleri imalatçısı Tevhid Topal, uzun yıllardır bin bir emekle ürettiği bağlamaları yurt içi ve yurt dışı pazarına gönderiyor. Babasından devraldığı bağlama imalatı mesleğini 1992 yılında bölgeye tanıtan Tevhid Topal, özel sipariş üzerine ürettiği bağlamları Türkiye'nin yanı sıra Amerika, Yeni Zelanda ve Almanya gibi ülkelere de gönderiyor. Bağlama ustası Tevhid Topal, sabır gerektiren bu mesleği gelecek kuşaklara aktarmak için kurslar düzenliyor ve öğrenciler yetiştiriyor. Ürettiği bağlamalar büyük ilgi görerek yeni siparişler alıyor ve mesleğin kaybolmaması için çaba gösteriliyor.

 • Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Yeni Zelanda Liyakat Nişanı Onursal Üyeliği ile ödüllendirildi
  05 Oca Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Yeni Zelanda Liyakat Nişanı Onursal Üyeliği ile ödüllendirildi

  Yeni Zelanda ve İngiliz Milletler Topluluğu Savaş Mezarlarının bulunduğu Gelibolu Tarihi Alanı'nın korunmasında ve Anzak Günü anma törenlerinin gerçekleşmesine sağladığı katkılardan dolayı İsmail Kaşdemir, 2024 yılı Yeni Zelanda Liyakat Nişanı Onursal Üyeliği'ne layık görüldü.

 • 2024 Yılında En Güvenli Havayolu Şirketleri Belli Oldu
  05 Oca 2024 Yılında En Güvenli Havayolu Şirketleri Belli Oldu

  Airline Ratings platformu tarafından yayınlanan verilere göre, 2024 yılında en güvenli havayolu şirketi Yeni Zelanda Hava Yolları olarak belirlendi. Qantas, Virgin Avustralya Hava Yolları ve Etihad Airways ise sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncü sıralarda yer aldı. Türk Hava Yolları ise 16. sırada yer alırken, en güvenli uygun fiyatlı havayolu şirketleri listesinin zirvesinde Jetstar bulunuyor.

 • SpaceX, Starlink Uydularını Cep Telefonlarına Entegre Etmeye Hazırlanıyor
  04 Oca SpaceX, Starlink Uydularını Cep Telefonlarına Entegre Etmeye Hazırlanıyor

  SpaceX, Starlink uydularının cep telefonlarına doğrudan bağlanma yeteneğini test etmeye hazırlanıyor. Şirket, bağlantı erişimini geleneksel hücre sinyallerinin ötesine genişletmeyi amaçlıyor. Bu amaçla, altı Starlink uydusunu doğrudan hücreye bağlantı özelliğiyle yörüngeye yerleştirdi. SpaceX, dünya çapında mobil ağ operatörlerine kesintisiz küresel erişim sağlamak için çalışmalar yapıyor ve uzaya gerçek cep telefonu kuleleri yerleştirmeyi planlıyor.

 • Kızıldeniz'deki saldırılara ilişkin ortak açıklama yapıldı
  04 Oca Kızıldeniz'deki saldırılara ilişkin ortak açıklama yapıldı

  Kızıldeniz'de Yemenli Husilerin ticari gemilere yönelik saldırılarının artması üzerine birçok ülke ortak açıklama yaparak Husilere son vermeleri çağrısında bulundu. Açıklamada, saldırıların uluslararası ticaret akışını tehdit ettiği vurgulandı ve Husilerin sorumluluğu üstleneceği belirtildi.

 • BYD, 2023'te 3 milyon elektrikli ve hibrit araç üretti
  02 Oca BYD, 2023'te 3 milyon elektrikli ve hibrit araç üretti

  Tesla'nın liderliğine meydan okuyan Çinli otomobil üreticisi BYD, 2023 yılında 3 milyondan fazla elektrikli ve hibrit araç ürettiğini açıkladı. Tesla'yı geride bırakan BYD, 1,6 milyon elektrikli ve 1,4 milyon plug-in hibrit araç üretti. BYD'nin uygun fiyatlı elektrikli araçlarla pazarda avantajlı olduğu belirtilirken, diğer Çinli otomobil şirketlerinin de büyüdüğü vurgulandı.

 • Dünya Genelinde Yeni Yıl Kutlamaları
  01 Oca Dünya Genelinde Yeni Yıl Kutlamaları

  Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, her bir zaman diliminde saatler gece yarısını gösterdiğinde yeni yılı coşkuyla kutladı. Görkemli havai fişek gösterilerinden samimi buluşmalara kadar, dünya yeni bir başlangıcı karşılamak için bir araya geldi. Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Sidney/Avustralya, Wellington/Yeni Zelanda, Hong Kong/Çin, Seul/Güney Kore, Taşkent/Özbekistan, Valetta/Malta, Brüksel/Belçika, Lizbon/Portekiz, Lusail/Katar'dan bildiriyor. (XHTV)

 • Pakistan, Filistinlileri Unutmadı: 2024 Yılını Sessizce Karşıladı
  31 Ara Pakistan, Filistinlileri Unutmadı: 2024 Yılını Sessizce Karşıladı

  Pakistan, diğer ülkelerin coşkuyla karşıladığı 2024 yılını sessiz bir şekilde geçirerek, İsrail'in saldırılarına maruz kalan Filistin halkına destek verdi. Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Başbakanı Anwaarul Hak Kakar, Filistinli kardeşlerinin yaşadığı acıları unutmadıklarını vurguladı.

 • İşte 2024'e adım atan ülkelerin yeni yıl kutlamaları
  31 Ara İşte 2024'e adım atan ülkelerin yeni yıl kutlamaları

  2023 geride kalırken Büyük Okyanus ülkeleri 2024'e girmeye başladı. Yeni yıla ilk giren ülkeler Yeni Zelanda ve Avustralya oldu. Yeni yılı havai fişek gösterileriyle karşılayan Avustralya ve Yeni Zelanda'da nefes kesen görüntüler geldi. Japonya da 2024 yılına coşkuyla girdi. Öte yandan, Kuzey Kore ise resmi anonsla 2024 yılına "merhaba" dedi.

 • Yeni Zelanda 2024 yılına girdi
  31 Ara Yeni Zelanda 2024 yılına girdi

  Yeni yıla ilk giren ülke Yeni Zelanda oldu. Yeni Zelanda yeni yılı, Sidney Köprüsü üzerinde ışık gösterisi ve Sky Tower'da havai fişek gösterisi ile karşıladı.

 • Sporda 2023 böyle geçti
  31 Ara Sporda 2023 böyle geçti

  2023 yılı, birbirinden renkli, coşkulu spor organizasyonlarına sahne oldu.

 • Türkiye'de Kadınların Sigara İçme Oranı Artıyor
  30 Ara Türkiye'de Kadınların Sigara İçme Oranı Artıyor

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofisi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Program Direktörü Prof. Dr. Toker Ergüder, tütün endüstrisinin değişik taktiklerle kadınları hedef alıp sigara kullanım oranını artırmaya çalıştığını belirterek, Türkiye'de kadınlardaki sigara içme oranlarında son 10 yılda yüzde 62,8'lik artış olduğunu söyledi. Ergüder, tütün endüstrisinin kadınlara yönelik çalışmalarının sonucunda özellikle 15-24 yaş gruplarındaki kadınlarda yüzde 200, 300 oranında artış olduğunu ifade etti. Ayrıca, elektronik sigaranın bağımlılık etkilerinin sigaradan daha yüksek olduğunu ve sigara tüketiminin azaltılması için fiyatların artırılması gerektiğini belirtti.

 • Yeni Zelanda'nın New Plymouth şehri 2024 Yılı'nı Işık Festivali ile karşılıyor
  30 Ara Yeni Zelanda'nın New Plymouth şehri 2024 Yılı'nı Işık Festivali ile karşılıyor

  Yeni Zelanda'nın Kuzey Adası'ndaki sahil kenti New Plymouth, geleneksel Işık Festivali ile 2024 Yılı'nı kutluyor. Festival, her yıl yaklaşık 100.000 ziyaretçi tarafından ziyaret edilen bir yaz eğlencesi ve kültürel kutlama olarak düzenlenmektedir. 16 Aralık 2023'te başlayan festival, 21 Ocak 2024'e kadar devam edecektir.

 • Çinli BYD, Tesla'yı geride bırakmaya hazırlanıyor
  29 Ara Çinli BYD, Tesla'yı geride bırakmaya hazırlanıyor

  Elektrikli otomobil endüstrisinde Çinli şirketler ön plana çıkmaya başladı. BYD, dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olarak Tesla'yı geride bırakmaya hazırlanıyor. Hem uygun fiyatlı hem de yüksek teknoloji araçlara odaklanan BYD, son yıllardaki yükselişiyle dikkat çekti. BYD'nin 2023'teki küresel araç teslimatının Eylül döneminde 500 bin adede ulaştığı tahmin ediliyor. Tesla ise aynı dönemde yaklaşık 545 bin elektrikli araç teslim etti. BYD'nin her çeyrekte 100 binden fazla araç sevkiyatı yapması, son çeyrekte Tesla'yı geçebileceğini ortaya koydu. BYD, uluslararası değerlendirmelerde de iyi performans gösterdi ve Dolphin ve Atto 3 modelleri Yeni Zelanda'da Yılın Otomobili ödüllerini kazandı. Türkiye'de de satış yapan BYD'nin Atto 3 modeli 1 milyon 690 bin TL'den satışa sunuluyor. Çinli markaların uygun fiyat politikası, elektrikli araçları daha geniş bir kitleye ulaştırmayı başardı.

 • Türk Uçurtma Takımı Hindistan'da festivalde
  28 Ara Türk Uçurtma Takımı Hindistan'da festivalde

  Türk Uçurtma Takımı, Hindistan'ın Kerala eyaletine bağlı Kozhikode kentinde düzenlenen Beypore Uluslararası Uçurtma Festivali'ne katıldı. Dev Türk bayrağı uçurtması ve diğer uçurtmalar büyük ilgi gördü. Takım, festivalde Türk uçurtma kültürünü tanıttı ve atölyeler düzenledi.

 • NATO 2023'te genişledi, savunma planlarını yeniledi
  27 Ara NATO 2023'te genişledi, savunma planlarını yeniledi

  NATO, Rusya karşısında Ukrayna'ya destek ile savunma ve caydırıcılığı güçlendirme gündemine odaklandığı 2023'te, Finlandiya'yı 31'inci üyesi olarak kabul ederek 9'uncu kez genişledi.

 • Mete Gazoz, FIFA Kadınlar Dünya Kupası ve Sümeyye Boyacı'dan önemli başarılar
  24 Ara Mete Gazoz, FIFA Kadınlar Dünya Kupası ve Sümeyye Boyacı'dan önemli başarılar

  Olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz'un Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanması, İspanya'nın FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nı kazanması ve Sümeyye Boyacı'nın dünya üçüncülüğü sporda önemli gelişmeler arasında yer aldı.

 • Hollanda'da Türk kökenli Ragbi sporcusu Paris 2024 Paralimpik Oyunları'na katılmayı hedefliyor
  20 Ara Hollanda'da Türk kökenli Ragbi sporcusu Paris 2024 Paralimpik Oyunları'na katılmayı hedefliyor

  Hollanda'da Türk kökenli başarılı Ragbi sporcusu Resul Karabulut, Hollanda Milli Takımı'na kadar yükseldiği tekerlekli sandalye ragbi takımıyla bu yaz Paris 2024 Paralimpik Oyunları'na katılmayı hedefliyor. Karabulut, doğuştan gelen Ellis-van Creveld Sendromu'na rağmen spora devam ederek Hollanda şampiyonu oldu ve Hollanda Milli Takımı'nda oynuyor. Aynı zamanda sosyal yardım faaliyetlerine de katılan Karabulut, Türkiye'deki engellilere yardım gönderiyor.

 • Hamas Üyesi: ABD İsrail'in Saldırılarında Suç Ortaklığı Yapıyor
  16 Ara Hamas Üyesi: ABD İsrail'in Saldırılarında Suç Ortaklığı Yapıyor

  Hamas Siyasi Büro üyesi Usame Hamdan, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada, ABD'nin bu saldırılarda suç ortaklığı yaptığını belirterek, Avrupa ülkelerini ve uluslararası toplumu İsrail'e baskı yapmaya çağırdı.

 • Tonga nerede, hangi kıtada? Tonga'nın nüfusu ne kadar? Tonga hangi dili konuşuyor?
  15 Ara Tonga nerede, hangi kıtada? Tonga'nın nüfusu ne kadar? Tonga hangi dili konuşuyor?

  Tonga, Pasifik Okyanusu'nda bulunan ve doğal güzellikleriyle ünlü bir adadır. Bu yazıda, Tonga'nın coğrafi konumu, nüfusu, para birimi, resmi dili ve vize politikası hakkında önemli bilgiler bulacaksınız.

 • Avustralya, Ukrayna askerlerine verdiği eğitimi genişletecek
  14 Ara Avustralya, Ukrayna askerlerine verdiği eğitimi genişletecek

  Avustralya, İngiltere'de Ukrayna askerlerine verdiği eğitimin kapsamını genişleteceğini duyurdu. Avustralya Savunma Bakanı Richard Donald Marles, Kudu Operasyonu'na 186 milyon dolar ilave destek vereceklerini açıkladı. Operasyon kapsamında Ukraynalı askerlere kritik beceriler kazandırılacak ve İngiltere'ye ilave personel gönderilecek.

 • Tayland'da 50 Milyon Sentetik Uyuşturucu Ele Geçirildi
  13 Ara Tayland'da 50 Milyon Sentetik Uyuşturucu Ele Geçirildi

  Tayland'ın Myanmar sınırı yakınlarındaki Kanchanaburi bölgesinde polis, yaklaşık 50 milyon adet sentetik uyuşturucu tablet ele geçirdi. Uyuşturucu maddeye el koyan güvenlik güçleri, araçtaki 2 kişiyi gözaltına aldı.

 • Suudi Arabistan'ın ev sahipliği yaptığı FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nda El-Ittihad, Auckland City'yi 3-0 yendi
  12 Ara Suudi Arabistan'ın ev sahipliği yaptığı FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nda El-Ittihad, Auckland City'yi 3-0 yendi

  Suudi Arabistan'ın ev sahipliği yaptığı 2023 FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nda El-Ittihad, Okyanusya Futbol Konfederasyonu (OFC) Şampiyonlar Ligi şampiyonu Auckland City'yi 3-0 mağlup etti. El-Ittihad, ikinci turda Mısır'ın El-Ehli takımının rakibi oldu.

 • Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına endişe duyuyor
  12 Ara Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına endişe duyuyor

  Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda liderleri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle güvenli bölgelerin daralmasından endişe duyduklarını ve Hamas'ı yenmenin Filistinli sivillerin acı çekmesi anlamına gelmemesi gerektiğini bildirdi.

 • Yeni Zelanda, AUKUS Anlaşması'na katılabilir
  12 Ara Yeni Zelanda, AUKUS Anlaşması'na katılabilir

  Yeni Zelanda Savunma Bakanı Judith Collins, Avustralya'nın nükleer enerjili denizaltılara sahip olmasını öngören AUKUS Anlaşması'na katılabileceklerini belirtti. Collins, bu durumun ülkenin nükleer teknolojilere karşıt tutumuna ters düşmeyeceğini vurguladı.

 • 2023 FIFA Kulüpler Dünya Kupası yarın başlıyor
  11 Ara 2023 FIFA Kulüpler Dünya Kupası yarın başlıyor

  Suudi Arabistan'ın ev sahipliği yapacağı 2023 FIFA Kulüpler Dünya Kupası, yarın başlayacak. Cidde kentindeki Kral Abdullah Spor Kenti ve Prens Abdullah el-Faysal stadyumları organizasyona ev sahipliği yapacak. İlk tur açılış maçında Suudi Arabistan ekibi El-Ittihad, Okyanusya Futbol Konfederasyonu (OFC) Şampiyonlar Ligi şampiyonu Auckland City'yi ağırlayacak. Turnuvada ayrıca Manchester City, Fluminense, Urawa Red Diamonds ve Leon gibi takımlar yer alacak.

 • Çin'in Haikou kentiyle Yeni Zelanda'nın Auckland kenti arasında direkt uçuş rotası açıldı
  09 Ara Çin'in Haikou kentiyle Yeni Zelanda'nın Auckland kenti arasında direkt uçuş rotası açıldı

  Çin'in Haikou kentiyle Yeni Zelanda'nın Auckland kenti arasında direkt uçuş rotasının açılmasıyla 60'ın üzerinde Çinli turist taşıyan bir uçak, Cuma günü Auckland Uluslararası Havalimanı'na iniş yaptı. Gidiş dönüş seferleri her Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri gerçekleştirilecek.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye tepki: ABD tek başına ateşkesi reddetti, böyle adalet olmaz
  09 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye tepki: ABD tek başına ateşkesi reddetti, böyle adalet olmaz

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Gazze'de acilen insani ateşkes talep eden karar tasarısının ABD'nin tek oyuyla veto etmesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM Güvenlik Konseyi'nden bir umudumuz, beklentimiz kalmadı. BMGK'nın reforme edilmesi şart" dedi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: '(Batılı ülkeler) Fikir özgürlüğü bahanesiyle İslam ve Müslüman karşıtı eylemleri meşrulaştırdılar, tasvip ve teşvik ettiler.'
  09 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Batılı ülkeler) Fikir özgürlüğü bahanesiyle İslam ve Müslüman karşıtı eylemleri meşrulaştırdılar, tasvip ve teşvik ettiler."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Batılı ülkeler) Fikir özgürlüğü bahanesiyle İslam ve Müslüman karşıtı eylemleri meşrulaştırdılar, tasvip ve teşvik ettiler.

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'yabancı düşmanı, ırkçı, faşizan uygulamalardan en çok mağdur olanlar hiç şüphesiz göçmen Müslümanlardır' dedi.
  09 Ara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "yabancı düşmanı, ırkçı, faşizan uygulamalardan en çok mağdur olanlar hiç şüphesiz göçmen Müslümanlardır" dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "yabancı düşmanı, ırkçı, faşizan uygulamalardan en çok mağdur olanlar hiç şüphesiz göçmen Müslümanlardır" dedi.

 • Yapay zeka ve telif hakları tartışması
  09 Ara Yapay zeka ve telif hakları tartışması

  III. Kültür Endüstrisi ve Telif Hakları Sempozyumu'nda yapay zeka ve telif hakları üzerine yapılan değerlendirmelerde, ülkelerin farklı sistem ve kararlar benimsediği belirtildi. Konuşmacılar, yapay zekanın ürettiği ürünlerin eser olarak kabul edilip edilmemesi konusunda farklı görüşlere sahipti.

 • Çankaya Belediyesi Uluslararası Afet Yönetimi Paneli Düzenledi
  08 Ara Çankaya Belediyesi Uluslararası Afet Yönetimi Paneli Düzenledi

  Çankaya Belediyesi, 11 ülkeden büyükelçilik temsilcilerinin katıldığı Uluslararası Afet Yönetimi Paneli düzenledi. Panelde, deprem ve diğer afetlerde atılacak adımlar masaya yatırıldı. Çankaya Belediyesi, afet riskinin azaltılması ve yönetilebilmesi için uluslararası tecrübelerden faydalanıyor.

 • PROF. DR. AHMET SERBES: ERKEN UYARI SİSTEMİ BİR DEPREM TAHMİNİ DEĞİL
  07 Ara PROF. DR. AHMET SERBES: ERKEN UYARI SİSTEMİ BİR DEPREM TAHMİNİ DEĞİL

  GEMLİK Körfezi'nde meydana gelen ve İstanbul'da da hissedilen 5.1 ve 4.5 büyüklüğündeki iki deprem öncesi android işletim sistemi bulunan bazı cep telefonlarına deprem olacağı yönünde uyarı mesajı gitti.

 • PROF. DR. AHMET SERBES: ERKEN UYARI SİSTEMİ BİR DEPREM TAHMİNİ DEĞİL
  07 Ara PROF. DR. AHMET SERBES: ERKEN UYARI SİSTEMİ BİR DEPREM TAHMİNİ DEĞİL

  GEMLİK Körfezi'nde meydana gelen ve İstanbul'da da hissedilen 5.1 ve 4.5 büyüklüğündeki iki deprem öncesi android işletim sistemi bulunan bazı cep telefonlarına deprem olacağı yönünde uyarı mesajı gitti.

 • Yeni Zelanda'da Yerli Politikaları Protesto Edildi
  05 Ara Yeni Zelanda'da Yerli Politikaları Protesto Edildi

  Yeni Zelanda'da binlerce kişi, Başbakan Christopher Luxon liderliğinde kurulan hükümetin uygulamayı planladığı yeni yerli politikalarını protesto etti. Te Pati Maori Partisi tarafından organize edilen gösterilerde, binlerce kişi sokaklara çıktı. Göstericiler, hükümetin politikalarına tepki göstererek, eşit haklar talep etti.

 • Yeni Zelanda'da Okullarda Cep Telefonu Yasaklanacak
  29 Kas Yeni Zelanda'da Okullarda Cep Telefonu Yasaklanacak

  Yeni kurulan koalisyon hükümeti, ilk 100 günlük eylem planı çerçevesinde okullarda cep telefonlarını yasaklamayı planlıyor. Ayrıca eylem planı kapsamında okuma, yazma ve matematik derslerinin zorunlu hale getirilmesi ve yenilenebilir enerji üretiminin iki katına çıkarılması da yer alıyor.

 • Penguenler nerede, hangi kutupta yaşar? Penguenler kaç yıl yaşar? Penguenler ne yer?
  28 Kas Penguenler nerede, hangi kutupta yaşar? Penguenler kaç yıl yaşar? Penguenler ne yer?

  Penguenler, Antarktika ve çevresindeki soğuk denizlerde eşsiz bir yaşam sürerler. Bu sevimli kuşlar, yaşam alanları, ömürleri ve beslenme alışkanlıklarıyla doğayı büyüleyen bir öyküye sahiptir.

 • 2024 FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları Grupları Belli Oldu
  27 Kas 2024 FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları Grupları Belli Oldu

  Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) 2024 Olimpiyat Eleme Turnuvaları kura çekimi sonrası gruplar belli oldu. Maçlar 2-7 Temmuz tarihleri arasında oynanacak.

 • 2024 FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvalarında gruplar belli oldu
  27 Kas 2024 FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvalarında gruplar belli oldu

  Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), Erkekler 2024 FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvalarında grupların belirlendiğini duyurdu. Dört ayrı turnuvada toplam 24 takım mücadele edecek ve elemelerden gelecek 4 takım Paris'in ev sahipliği yapacağı 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılacak.

 • FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları 2024'ün grupları belli oldu
  27 Kas FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları 2024'ün grupları belli oldu

  FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları 2024'ün grup kura çekimi yapıldı. Turnuva Pire, Riga, San Juan ve Valensiya şehirlerinde düzenlenecek. Kazanan ülkeler 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı elde edecek.

 • Yeni Zelanda'da sigara yasağı kaldırılıyor
  27 Kas Yeni Zelanda'da sigara yasağı kaldırılıyor

  Yeni Zelanda'da vergi indirimlerini finanse etmek için planlanan sigara yasağı, yeni muhafazakar hükümet tarafından kaldırılacak. Sağlık uzmanları karara şiddetle karşı çıkarken, sigara yasağıyla önlenebilecek ölümlerin önüne geçilmesi hedefleniyordu.

 • Yeni Zelanda'da sigara yasağı kaldırılıyor
  27 Kas Yeni Zelanda'da sigara yasağı kaldırılıyor

  Yeni Zelanda'da vergi indirimlerini finanse etmek amacıyla uygulanması planlanan sigara yasağı, yeni muhafazakar hükümet tarafından kaldırılacak. Sağlık uzmanları ve sağlık kuruluşları hükümetin bu kararını eleştiriyor. Yasa, sigara tüketimini önlemeyi ve gelecek kuşakları zararlı alışkanlıklardan korumayı hedefliyordu.

 • Tedmem Raporu: Türkiye'deki 18-24 Yaş Aralığındaki Gençlerin Yüzde 67,1'i Eğitim Almıyor.
  27 Kas Tedmem Raporu: Türkiye'deki 18-24 Yaş Aralığındaki Gençlerin Yüzde 67,1'i Eğitim Almıyor.

  Türk Eğitim Derneğinin Düşünce Kuruluşu olan TEDMEM’in, “Bir Bakışta Eğitim 2023: Türkiye Üzerine Değerlendirme ve Öneriler” raporuna göre; Türkiye'deki 25 ile 34 yaş aralığında olan her üç yetişkinden biri ortaöğretim mezunu dahi değil. Raporda “Türkiye’de 18-24 yaş arasında gençlerin yüzde 67.1’i eğitimde değildir. Bir önceki yıla kıyasla bu oran yaklaşık 7 yüzde puan artmıştır. Türkiye, Yeni Zelanda’dan sonra bu oranın en yüksek olduğu ikinci OECD ülkesidir. Türkiye’de 18-24 yaş aralığındaki eğitim dışındaki gençlerin yaklaşık yarısı istihdamdadır” denildi. Raporda, “Türkiye 25-29 yaş aralığındaki yükseköğretim mezunları içinde ne eğitimde ne istihdamda olanların oranının en yüksek olduğu ülkedir. OECD ülkeleri ortalamasında yüzde 9,9 olan bu oran Türkiye’de yüzde 25,6’dır” tespitine de yer verildi.

 • AB, Yeni Zelanda ile Serbest Ticaret Anlaşması'nı onayladı
  27 Kas AB, Yeni Zelanda ile Serbest Ticaret Anlaşması'nı onayladı

  Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, AB ile Yeni Zelanda arasında müzakereleri tamamlanan Serbest Ticaret Anlaşması'na (STA) onay verdi. Anlaşma, ticareti ve yatırımı serbestleştirerek daha yakın ekonomik ilişkileri teşvik edecek ve her iki taraf için önemli ekonomik fırsatlar doğuracak.

 • Yeni Zelanda'da yeni kurulan koalisyon hükümetinin Başbakanı göreve başladı
  27 Kas Yeni Zelanda'da yeni kurulan koalisyon hükümetinin Başbakanı göreve başladı

  Yeni Zelanda'da kurulan yeni koalisyon hükümetinin Başbakanı Christopher Luxon, yemin ederek görevine başladı. Luxon, yaptığı ilk konuşmada bu görevin bir onur, ayrıcalık ve muazzam bir sorumluluk olduğunu belirtti. Ulusal, NZ First ve ACT New Zealand partilerinden oluşan koalisyon hükümetinde 20 bakan yer alıyor. NZ First Partisi lideri Winston Peters ise Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini 2025 yılına kadar yürütecek.

Advertisement