Mardin Turizmi Hizmet ve Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu - Son Dakika
Güncel

Mardin Turizmi Hizmet ve Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

Mardin Turizmi Hizmet ve Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

Erdoba Elegance Otel'de düzenlenen törene, Vali Ahmet Cengiz, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, MAREV Başkanı İbrahim Aysoy, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Cumhurbaşkanı eski müsteşarı ve Vali Kemal Nehrozoğlu, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı, MARTOD Başkanı Özgür Azad Gürgör, ilçe kaymakamları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

15.04.2014 19:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Erdoba Elegance Otel'de düzenlenen törene, Vali Ahmet Cengiz, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, MAREV Başkanı İbrahim Aysoy, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Cumhurbaşkanı eski müsteşarı ve Vali Kemal Nehrozoğlu, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı, MARTOD Başkanı Özgür Azad Gürgör, ilçe kaymakamları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Vali Ahmet Cengiz, Mardin'in kültür, sanat zenginliği ve çeşitliliğine sahip bir kent olduğunu belirterek, "Bu kadar zenginliğe sahip Mardin'in tanıtımının yeterince yapıldığı söylenemez. Mardin'in tanıtımı bu anlamda stratejik bir öneme sahiptir buna katkı yapan herkese de minnettarız. Ezan ve çanlar, kardeşçe ve birlikte yankılanıyor medeniyetler şehri Mardin'de. Çeşitli dönemlerin eserlerini belirli bir mimari bütünlük içerisinde bugüne kadar ulaştığını biliyoruz. Zamanının durduğu izlemini veren Mardin, farklı dini inanışlar paralelinde sanatsal açıdan da tarihi değeri olan cami, türbe, kilise, manastır ve benzeri dini eserleri içinde barındırmaktadır. Bu kadar zenginliğe sahip Mardin'in tanıtımının yeterince yapıldığı söylenemez. Mardin'in tanıtımı bu anlamda stratejik bir öneme sahiptir buna katkı yapan herkese de minnettarız. Mardin'in tanıtımı yapanlara ödül verilmesi konusunda bu sene iyi bir başlangıç yapıldı. bu sene ilkini yapıyoruz. Gelecek sene de bunların gelenekselleşmesini arzu ediyoruz" dedi.

AHMET TÜRK; BİZ İSTERİZ Kİ TÜRKİYE BİR MARDİN OLSUN

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ise, genç olmadığını ama yeni belediye başkanı olduğunu hatırlatarak Mardin'in, bir çok dilin ve inancın aynı anda, özgürce kendilerini ifade edebilen bir kent olduğunu söyledi. Kentin, el birliği ile geleceğe hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Türk, "Biz isteriz ki, Türkiye bir Mardin olsun ve gerçekten insanların birbirini kabul edeceği sevgi ile kucaklaşabileceği yeni bir dünya olsun" diye konuştu.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı da, Mardin'de olmaktan ve bu ödülü almaktan çok mutlu olduğunu belirterek, Mardin'inin tanıtımına katkıda bulunmak için 2009 yılında müzeyi hizmete açtıklarını anlattı. Müzelerine kucak açtığı için Mardinliler'e çok teşekkür eden Sabancı, "Müzemizde düzenli sergiler ile önemli sanatçılara ev sahipliği yaptık. Müzemizi uluslararası bir seviyeye taşımış olduk. Müzemize her geçen gün artan bir ziyaretçi akını var. Bu vesileyle ilgi gösteren herkese teşekkür ediyorum" DEDİ.

Yapılan konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Mardin Valiliği, Mardin Artuklu Üniversitesi, Mardin Belediyesi, Dicle Kalkınma Ajansı ve 11 sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin, kültür, sanat, edebiyat ve mimari alanında oy birliğiyle belirlediği Sermiyan Midyat, turizm ve tanıtım alanında Dilek Sabancı, girişim ve yatırım alanında ise Erdoba Evleri adına Mehmet Gözü'ye verildi.

Midyat kökenli olan tanınmış sinema sanatçısı Sermiyan Midyat, yoğun programı nedeniyle katılamadığı ödül töreninde ödülünü Mardinli yönetmen ve oyuncu Baran Seyhan aldı. Mardin'in tanıtımında gösterdikleri çaba ve katkılarından dolayı taş ustası Yusuf Kıdırlı ve kumaşa Hıristiyan dini motiflerini nakşeden Nasra Çilli'ye de özel onur ödülü verildi.

Ödül töreninin ardından Mardin Diller ve Dinler Korosu; Türkçe, Arapça, Kürtçe, Süryanice, Ermenice şarkı ve ilahilerden oluşan bir konser vererek salondaki davetlilere bir kültür ziyafeti sundu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Mardin Turizmi Hizmet ve Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi
  04:52 Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi

  Fatih'te yaşanan olayda, psikolojik sorunları olan bir kişi, üst komşusunun çıkardığı sesten rahatsız olduğu için balyoz ve matkapla kapıyı kırmaya çalıştı. Başarılı olamayınca da kapıyı ateşe verdi. Polis, itfaiye ve özel harekat polisleri olaya müdahale ederek saldırganı etkisiz hale getirdi. Olay anı cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

 • Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı
  04:42 Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı

  Aksaray'da bir otomobilin aniden önüne geçmesi sonucu fren yapan bir tıra, arkadan gelen yolcu otobüsü çarptı. Çarpmanın etkisiyle otobüs kontrolden çıkarak bir fabrikanın bahçe duvarına çarptı. Kazada otobüs sürücüsü ve 7 yolcu olmak üzere toplam 8 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, tır ve otomobil sürücüsü gözaltına alındı. Kazayla ilgili tahkikat başlatıldı.

 • Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı
  03:45 Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı

  Esenler'de araç içerisinden silahla havaya ateş ettikleri anı sosyal medyada paylaşan iki şahıs, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar adli makamlara sevk edilecek.

 • Tokat ve Yozgat'ta Deprem Sonrası Hasar Tespitleri Yapıldı
  03:18 Tokat ve Yozgat'ta Deprem Sonrası Hasar Tespitleri Yapıldı

  İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tokat ve Yozgat illerinde meydana gelen deprem sonrası yapılan hasar tespitlerini açıkladı. Tokat'ta 3 ilçe, 30 köyde, 191 konutta, 84 ahırda, 7 camide ve bir fırında hasar tespit edilirken, Yozgat'ta ise bir ilçe, 7 köyde 94 konutta, 4 camide ve 3 ahırda ön hasar tespitleri yapıldı. Karaloğlu, vatandaşlara evlerini kullanmamaları konusunda uyarıda bulunarak, misafir etme imkanlarının olduğunu belirtti.

 • Xiaomi 12 Serisi Android 15 Güncellemesi Alacak Mı?
  03:09 Xiaomi 12 Serisi Android 15 Güncellemesi Alacak Mı?

  Geçen sene Android 14'ü yayınlayan Google, bu yıl ise Android 15 işletim sistemini kullanıma sunacak. Xiaomi 12 serisi (Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12 Lite, Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro, Xiaomi 12S Ultra, Xiaomi 12X) Android 15 güncellemesi alacak mı? İşte tüm bildiklerimiz...


Advertisement