ÖĞRENCİYKEN 8 KISA FİLMİNİN ÖDÜLÜ İLE SİNEMA FİLMİ ÇEKİYOR - Son Dakika
Güncel

ÖĞRENCİYKEN 8 KISA FİLMİNİN ÖDÜLÜ İLE SİNEMA FİLMİ ÇEKİYOR

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden geçen yıl 40 yaşında mezun olan Yunus Tüzen'in öğrencilik yıllarında çektiği 17 kısa filminden 8'i ödül aldı.

14.09.2021 10:53  Güncelleme: 11:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden geçen yıl 40 yaşında mezun olan Yunus Tüzen'in öğrencilik yıllarında çektiği 17 kısa filminden 8'i ödül aldı. Tüzen, kazandığı para ödülleri ile alzheimer hastası olan bir babanın hikayesini konu alan 'Keşkeden Hemen Önce' adlı uzun metrajlı sinema filmi çekimine başladı. Tüzen, 'Kendi yağımızda kavrulacağımız, kendi kendimizi rahatlıkla çekebileceğimiz bir film düşündük ve o yolda da ilerliyoruz' dedi.

Kentte yaşayan Yunus Tüzen, üniversite hayalini 2016 yılında OMÜ İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nü kazanarak gerçekleştirdi. Üniversiteyi ikincilikle bitiren Tüzen'in öğrencilik yıllarında çektiği 17 kısa filminden 8'i ödül aldı. Tüzen, kazandığı para ödülleri ile alzheimer hastası olan bir babanın hikayesini konu alan Berkan Şal ve Ömür Akkan'ın başrol oynadığı 'Keşkeden Hemen Önce' adlı uzun metrajlı sinema filmi çekimlerine başladı.

'FİLMİMİZ GÜZEL GİDİYOR'

İlk uzun metrajlı filmini çektiğini söyleyen Yunus Tüzen, "Alzheimer hastalığına dikkat çekmek için, alzheimer hastası olan bir babanın ve onunla yaşayan bir oğlunun hikayesini bu senaryoda anlattım. Senaryo da bana ait. Kendi yağımızda kavrulacağımız, kendi kendimizi rahatlıkla çekebileceğimiz bir film düşündük ve o yolda da ilerliyoruz. Filmimiz güzel gidiyor. İnşallah kasım ayı gibi filmimiz bitmiş olacak. Samsunluların katılabileceği bir gala yapacağız. 2016 yılında üniversiteyi kazandım. 2020 yılında fakülte ikincisi olarak bölümümü bitirdim. 2021 yılında da Samsun'a olan sevgimden dolayı bu filmi burada çekmek istedim. Okul hayatımda yaklaşık olarak 17 kısa film çektim, 2 tane belgesel çektim. Bu 17 tane kısa filminden 8 çeşitli farklı ödüller kazandım? dedi.

'MEZUN VE MEZUN OLACAK ÖĞRENCİLERLE ÇEKTİK'

Yunus Tüzen'in senaryosunu yazdığı ve yönettiği bir projede yer aldığını ifade eden Berkan Şal, "Keşkeden Hemen Önce filmi, bir baba ve oğlunun trajik hikayesini anlatıyor. Alzhemier hastası olan bir babanın hikayesini işliyoruz. Biliyorsunuz bu hastalık çok ciddi bir hastalık ve 10 aileden 4'ünde yaşanan bir trajedi bu. Bunun haricinde 2 dostun da hikayesi anlatılıyor. Samsun'da yeni mezun, hatta mezun olmak üzere olan sinemacı gençlerle yaptık bu işi. Çok şık bir proje çıkacağına inanıyorum. Gençlere inanıyorum ve izlemenizi öneriyorum? diye konuştu.

'ENERJİMİZİ YÜKSELTİYOR'

Film senaryosunun güçlü olduğunu söyleyen oyuncu Ömür Akkan da, "O yüzden inanarak ve hissederek oynuyoruz. Yönetmen ve senaristimiz Yunus Tüzen, sağ olsun bizi hem çok rahatlatıyor hem de enerjimizi çok yükseltiyor. Ekip arkadaşlarımızın da enerjisi çok yüksek, çok genç arkadaşlarımız var. O yüzden elbirliği ile güzel bir iş çıkartmaya çalışıyoruz. Senaryomuz güçlü, biraz Samsun hikayesi anlatıyoruz, baba oğul hikayesi anlatıyoruz. Biraz ağlatacağız, biraz dostluğun samimiyetini hissettirmeye çalışacağız. İzleyenleri güzel bir film bekliyor. Yunus beyin hayatından parça parça şeyler anlatıyoruz. Arkadaşlıkları, dostlukları, babası bir yerde onları da farklı bir dilde anlatmış. Bizler de elimizden geldiğince canlandırmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİYKEN 8 KISA FİLMİNİN ÖDÜLÜ İLE SİNEMA FİLMİ ÇEKİYOR
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel ÖĞRENCİYKEN 8 KISA FİLMİNİN ÖDÜLÜ İLE SİNEMA FİLMİ ÇEKİYOR - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çiftçilerin Borçları 700 Milyar Lirayı Geçti, Buğday Taban Fiyatı Açıklanmalı
  11:00 Çiftçilerin Borçları 700 Milyar Lirayı Geçti, Buğday Taban Fiyatı Açıklanmalı

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu yılın ilk aylarında en çok ithal edilen ürünün buğday olduğunu ve çiftçilerin kredi ve piyasaya borçlarının 700 milyar lirayı geçtiğini belirtti. Gürer, çiftçilerin ürünlerini satıp borçlarını ödemek istediklerini ancak bu yıl taban fiyatının açıklanmamasının çiftçileri kaygılandırdığını söyledi. Ayrıca, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin buğday ithalatına devam ettiğini ve çiftçilerin mağduriyet yaşadığını ifade etti. Gürer, çiftçilere destek verilmesi gerektiğini ve taban fiyatlarının girdi maliyetlerine göre bir an önce açıklanması gerektiğini vurguladı.

 • Sisli Çam Dağı'nda doğanın renkleri göz kamaştırıyor
  10:59 Sisli Çam Dağı'nda doğanın renkleri göz kamaştırıyor

  Sakarya'nın Kocaali ve Hendek ilçeleri arasında yer alan 900 rakımlı Çam Dağı'nda havaların ısınmasıyla tabiattaki renkler kendini göstermeye başladı. Yüksek rakımı dolayısıyla kışların sert geçtiği Çam Dağı bölgesinde, ilkbahar aylarında havaların ısınmasıyla tabiat yeşerip canlanırken, çiçekler rengarenk açtı. Zengin bitki çeşitliliği ile 'doğa ve kültür yolu'nu bünyesinde barındıran Çam Dağı'ndaki ormanların üzerini yer yer sis bulutu kapladı. Kestanepınarı, Şerbetpınarı ve Kirazlı mahallelerinde yağmurun ardından oluşan sis bulutu, bitki örtüsüyle ahenkli görüntü meydana getirdi. Habitatın renkliliği ve canlıların hareketliliğiyle fotoğraf tutkunları için de önemli lokasyonlar arasında yer alan Çam Dağı'nın sis eşliğindeki manzarası, havadan da görüntülendi.

 • Keşan'da kahvehanede kumar oynayan 6 kişiye 38 bin 550 lira ceza
  10:58 Keşan'da kahvehanede kumar oynayan 6 kişiye 38 bin 550 lira ceza

  Edirne'nin Keşan ilçesinde bir kahvehanede kumar oynandığı tespit edildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimde, kumar oynayan 6 kişiye toplamda 38 bin 550 lira idari ceza kesildi. Ayrıca iş yeri sahibi C.A. hakkında da yasal işlem başlatıldı.

 • Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 7 gözaltı
  10:57 Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 7 gözaltı

  Erzurum'da jandarmanın yaptığı operasyonda uyuşturucu tacirlerine yönelik yapılan baskınlarda 7 şüpheli yakalandı. Operasyon sonucunda 114 gr. metamfetamin, 70 gr. bonzai, 12 gr. esrar, 8 adet uyuşturucu nadde kullanma aparatı, 1 ad. 9 mm. çapında ruhsatsız tabanca, 1 adet hassas terazi, 7 adet cep telefonu ve 1 adet 120 gb ssd kart ele geçirildi.

 • Erzurum Hınıs'ta Cemevleri İle İlgili Toplantı Yapıldı
  10:55 Erzurum Hınıs'ta Cemevleri İle İlgili Toplantı Yapıldı

  Erzurum'un Hınıs ilçesinde vatandaşların cemevleri ile ilgili görüş ve taleplerini değerlendirmek için bir toplantı gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Danışmanı Esma Ersin, Vali Yardımcısı Mustafa Berk Çelik, Hınıs Kaymakamı Hamza İnam ve mahalle muhtarlarının katıldığı toplantıda, cemevleri ile ilgili incelemeler ve sorunlar ele alındı.

 • Ormanya'da 23 Nisan etkinlikleri çocukları coşturacak
  10:53 Ormanya'da 23 Nisan etkinlikleri çocukları coşturacak

  Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya'da düzenlenecek 23 Nisan etkinlikleri çocukların neşesine coşku katacak. Çevre ve doğa bilincine yönelik atölyeler, deneyimler ve sanal gerçeklik içeren etkinliklerle çocuklar eğlenceli vakit geçirecek.

 • SYKP Samsun İl Örgütü 1 Mayıs için çağrı yaptı
  10:52 SYKP Samsun İl Örgütü 1 Mayıs için çağrı yaptı

  Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Samsun İl Örgütü, 1 Mayıs için alanlarda olma çağrısı yaptı. Eş Başkan Betül Aksu, işçilerin sömürüldüğünü ve ezildiğini belirterek, birleşme ve mücadele çağrısı yaptı. Ayrıca, işsizlik, emeklilerin durumu ve işçi cinayetleri konularına da değindi.


Advertisement