Panama Dışişleri Bakanı: Panama Kanalı'nın trafiği artıyor - Son Dakika
Güncel

Panama Dışişleri Bakanı: Panama Kanalı'nın trafiği artıyor

Panama Dışişleri Bakanı: Panama Kanalı\'nın trafiği artıyor

Panama Dışişleri Bakanı Janaina Tewaney Mencomo, Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz'de yaşanan sorunlar nedeniyle bazı firmaların rotasını değiştirerek Panama Kanalı'nı tercih ettiğini ve bu durumun Panama Kanalı'ndaki trafiği artırdığını belirtti. Mencomo ayrıca, Türkiye'nin kıtalar arası bir köprü rolü oynadığını ve Türkiye ile Panama arasındaki işbirliğinin geliştiğini vurguladı. Panama Dışişleri Bakanı, düzensiz göçmenlerin Panama'yı geçiş rotası olarak kullandığını ve Türkiye'nin bu konuda tecrübelerinden faydalanabileceklerini ifade etti.

05.03.2024 12:42  Güncelleme: 12:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Panama Dışişleri Bakanı Janaina Tewaney Mencomo, Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz'de ortaya çıkan sorunlardan dolayı bazı firmaların rotasını değiştirerek Panama Kanalı'nı kullandığını, bu nedenle buradaki trafiğin arttığını söyledi.

Panama Dışişleri Bakanı Mencomo, Anadolu Ajansının (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu, Belek Turizm Bölgesi'ndeki NEST Kongre Merkezi'nde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu 2024'te AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

ADF hakkındaki izlenimlerinin çok iyi olduğunu ifade eden Mencomo, forumun, ülkelerin uluslararası toplumla iletişim kurması için mükemmel bir ortam yarattığını kaydetti.

Türkiye'nin, bulunduğu konum itibarıyla kıtalar arasında çok önemli bir görevi üstlendiğini vurgulayan Mencomo, Panama'nın da konumunun, Türkiye'ye benzer önemli bir sorumluluk yüklediğini belirtti.

Mencomo, son 4 yıldır Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Panama arasındaki işbirliğinin oldukça geliştiğini aktararak Türkiye'nin, ADF ile kıtalar arası bir köprü oluşturduğunu vurguladı.

Türkiye ve Panama'nın, bölgelerinde üstlendikleri birleştirici rolleri sebebiyle dünyaya bakış açısının daha geniş kapsamlı olduğunu ve cazibe merkezleri haline geldiğini ifade etti.

"Türkiye, kesinlikle farklı kıtaları birbirine bağlayan bir köprü rolü oynuyor." diyen Mencomo, Panama'nın da Amerika ve Karayipler'i birbirine bağlayan köprü rolünü üstlendiğini söyledi.

Panama Kanalı'nın trafiği artıyor

Mencomo, Panama Kanalı'nın muhtemel bir kuraklık nedeniyle işlevselliğini yitireceği iddialarının doğru olmadığını belirterek, "Dışişleri Bakanı olarak özellikle bu forumda, Panama Kanalı'nın çok iyi çalıştığını söyleyebilirim." dedi.

Dünya ticaretinin yüzde 6'sının Panama Kanalı'ndan geçtiğini kaydeden Mencomo, "Dünyanın farklı bölgelerindeki, örneğin Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz'deki sorunlar doğrudan bizi etkiliyor. Çünkü bazı firmalar rotasını değiştiriyor ve Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı yerine Panama Kanalı'nı kullanıyor. Bu nedenle trafiğimiz artıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Mencomo, tüm ülkelerin birbirinden etkilendiğini vurgulayarak, "Dünya'nın bir köşesinde olan her şey başka bir köşeyi de etkiliyor, hepimizi birbirimize bağlıyız. Büyük veya küçük her ülkelerin birbirine bağlı olduğu bir dünyada yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

2023'te 500 bin düzensiz göçmen Panama'yı geçiş rotası olarak kullandı

Panama'nın da bölgesindeki ülkeler arasındaki konumu nedeniyle düzensiz göçmenler için bağlantı noktası olduğuna işaret eden Mencomo, geçen yıl ABD'ye gitmek üzere yola çıkan 500 bin düzensiz göçmenin Panama'yı geçiş rotası olarak kullandığını kaydetti.

Mencomo, "Daha geçen yıl kuzeye, ABD'ye gitmeyi planlayan 500 bin (düzensiz) göçmen (Panama'dan) transit geçti." dedi.

Düzensiz göçmenlerin Panama'ya 7 ila 12 gün süren çok zorlu bir yolculuğun ardından geldiğini anlatan Mencomo, "Onlara yiyecek, barınak, sağlık hizmeti sağlamamız gerekiyor. Bu çok fazla çaba gerektirir. Dolayısıyla kuşkusuz buna yatırım yapıyoruz. Kaynaklarımızı sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Mencomo, düzensiz göç sorunuyla ilgili Türkiye'nin tecrübelerine başvurduklarını belirterek, "Türkiye'nin bize bu konuda yardımcı olabileceğini ve bu sorunla nasıl baş ettiğini paylaşabileceğini düşünüyorum." diye konuştu.

Panama'daki artan göç ve ticaret olanakları sebebiyle uluslararası camiayla iletişimlerinin artması gerektiğini ifade eden Mencomo, bu forumun gerekli bağlantıların kurulması için önemli bir araç olduğunu kaydetti.

Mencomo, Türk Hava Yollarının Panama'ya Türkiye'den haftada 11 sefer yaptığını belirterek, bunun artacağından emin olduğunu söyledi.

Öte yandan Panama'nın her yıl ticaret fuarı düzenlediğini kaydeden Mencomo, Türkiye'den bu fuara büyük katılım olduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Panama Dışişleri Bakanı: Panama Kanalı'nın trafiği artıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İtalya'da Kürtaj Hakkı Tehlikeye Giriyor
  12:22 İtalya'da Kürtaj Hakkı Tehlikeye Giriyor

  İtalya'da hükümetin hazırladığı yasal düzenleme, kürtaj kliniklerine kürtaj karşıtı eylemcilerin girişini öngörüyor. Bu düzenleme, kadınların kürtaj hakkının psikolojik baskıyla engellenmesi olarak yorumlanıyor. Kürtaj karşıtı derneklerin kliniklere girmesiyle kadınlara psikolojik baskı yapılacağı endişesi bulunuyor. Ülkede kürtaja erişim zaten zorluklarla karşılaşırken, yeni düzenlemeyle bu durumun daha da kötüleşeceği düşünülüyor. Kadın örgütleri ve muhalefet, hükümeti protesto etmek için gösteri düzenledi.

 • Ege'nin İncisi İzmir Cumhuriyet'in Yansımaları adlı fotoğraf sergisi açıldı
  12:18 Ege'nin İncisi İzmir Cumhuriyet'in Yansımaları adlı fotoğraf sergisi açıldı

  İzmir'in 100 yıllık cumhuriyet tarihine ışık tutan 'Ege'nin İncisi İzmir Cumhuriyet'in Yansımaları' adlı fotoğraf sergisi, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluştu. Sergi, İzmir'in tarihini, kültürünü ve cumhuriyet dönemi boyunca yaşadığı değişimleri fotoğraf kareleriyle gözler önüne seriyor. Sergi, 30 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilir.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrası ilk parti grubunda konuşuyor
  12:18 Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrası ilk parti grubunda konuşuyor

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

 • Artvin'de çöp döküm sahasında çıkan yangın kontrol altına alındı
  12:17 Artvin'de çöp döküm sahasında çıkan yangın kontrol altına alındı

  Artvin'de çöp döküm ve depolama sahasında gece başlayan yangına belediye ekiplerinin müdahalesi devam ediyor. Yangının metan gazı kaynaklı olduğu öğrenildi.

 • Elazığ Belediyesi Voleybol Takımı Gençler Grubu Diyarbakır'a Gidiyor
  12:17 Elazığ Belediyesi Voleybol Takımı Gençler Grubu Diyarbakır'a Gidiyor

  Elazığ Belediyesi voleybol takımı gençler grubu, grup yarı final müsabakaları için Diyarbakır'a gidecek. Eğer şampiyon olurlarsa Türkiye finallerinde mücadele etme hakkı kazanacaklar.

 • CHP Milletvekili Türker Ateş, yenilenebilir enerji dolandırıcılığını TBMM gündemine taşıdı
  12:14 CHP Milletvekili Türker Ateş, yenilenebilir enerji dolandırıcılığını TBMM gündemine taşıdı

  CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, yenilenebilir enerji yatırımı vaadiyle dolandırılan vatandaşların yaşadığı mağduriyeti TBMM gündemine taşıdı. Ateş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Ateş, dolandırılan vatandaşların zararlarının devlet tarafından karşılanması ve ihmali olan kamu görevlilerinin hesap vermesi gerektiğini belirtti.

 • Ordu'da uyuşturucu operasyonu: 6 şahıs hakkında adli işlem yapıldı
  12:14 Ordu'da uyuşturucu operasyonu: 6 şahıs hakkında adli işlem yapıldı

  Ordu'da polis ekipleri tarafından uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalarda 4 gram esrar ve 1 gram metamfetamin ele geçirildi. Uyuşturucu madde kullanmak suçundan 5 şahıs hakkında, uyuşturucu madde kullanmak ve ticaret yapmak suçundan ise 1 şahıs hakkında adli işlem başlatıldı. Uyuşturucu ile mücadele çalışmaları devam edecek.

 • Şemdinli Kaymakamı Ali Ekber Ateş, Belediye Başkanı Fahri Şakar'ı ziyaret etti
  12:14 Şemdinli Kaymakamı Ali Ekber Ateş, Belediye Başkanı Fahri Şakar'ı ziyaret etti

  Şemdinli Kaymakamı Ali Ekber Ateş, belediye başkanı seçilen Fahri Şakar'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette ilçe için yapılması gereken çalışmalar ve yürütülmesi planlanan projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Ateş, Şakar'a başarılar dileyerek destek olacaklarını belirtti. Şakar da ziyaretten memnuniyetini dile getirerek teşekkür etti.

 • Gaziantep, Ramazan Bayramı tatilinde ziyaretçilerini tescilli lezzetleriyle ağırladı
  12:13 Gaziantep, Ramazan Bayramı tatilinde ziyaretçilerini tescilli lezzetleriyle ağırladı

  Türkiye'nin ilk gastronomi kenti olan Gaziantep, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde kente gelen ziyaretçilerini birbirinden eşsiz tescilli lezzetleriyle doyurdu. UNESCO tarafından gastronomi dalında 'yaratıcı şehirler' ağına dahil edilen Gaziantep, otellerin yüzde 100 dolulukla hizmet verdiği bir turist akınına sahne oldu. Kentteki lokanta, restoran ve tatlıcılar da tam kapasite çalışarak ziyaretçileri memnun etti. Gaziantep'in coğrafi işaret tescili alan yüzden fazla lezzeti, turistlerin ilgisini çekerek kente olan ilgiyi artırdı.

 • Konyaaltı Belediyesi, HayatPark'ın peyzajını yeniliyor
  12:12 Konyaaltı Belediyesi, HayatPark'ın peyzajını yeniliyor

  Konyaaltı Belediyesi, HayatPark'ın çimlerini biçip yaz çiçekleri dikerek peyzajını yeniliyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla HayatPark, renkli bir görünüme kavuştu.

 • Edirne'de Nostaljik Gezi Treni Hizmete Sunuldu
  12:08 Edirne'de Nostaljik Gezi Treni Hizmete Sunuldu

  Edirne'yi ziyaret edenler, nostaljik tramvay görünümlü 'gezi treni' ile tarihi yolculuk yapma imkanına sahip olacak. Vali Yunus Sezer'in talimatıyla hizmete sunulan 'Edirne Turistik Gezi Treni', kentin tarihi ve turistik noktalarına ulaşımı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ücretsiz olarak hizmet verecek trenin rotası Selimiye Meydanı'ndan başlayacak ve Karaağaç Mahallesi'ne kadar devam edecek. Trenle yapılan tarih gezisi etkinliklerinin sürdürülebilir olması ve Edirne'nin tanıtımına katkı sağlaması bekleniyor.


Advertisement