Polis Müzesi "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü" yarışmasında finale kaldı - Son Dakika
Güncel

Polis Müzesi "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü" yarışmasında finale kaldı

Sultan Abdülmecid döneminden bugüne kadar Emniyet Teşkilatında kullanılan silah, mühimmat, kıyafet, haberleşme araçları ile belge ve fotoğrafların sergilendiği Polis Müzesi, Avrupa Konseyinin himayesinde Avrupa Müze Forumunca (EMF) her yıl verilen"Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri"nin...

16.12.2022 11:29  Güncelleme: 11:51

Sultan Abdülmecid döneminden bugüne kadar Emniyet Teşkilatında kullanılan silah, mühimmat, kıyafet, haberleşme araçları ile belge ve fotoğrafların sergilendiği Polis Müzesi, Avrupa Konseyinin himayesinde Avrupa Müze Forumunca (EMF) her yıl verilen"Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri"nin finalistleri arasında yer aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde 3 bin 801 metrekare alanda oluşturulan Polis Müzesi, Avrupa Müze Forumu tarafından verilen en prestijli müzecilik ödüllerinden Avrupa Yılın Müzesi Ödülü Yarışması'nda 33 finalist arasında yer aldı.

EGM Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkan Yardımcısı Kerim Acar AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Polis Teşkilatının 177 yıllık geçmişini tarihi bir kronoloji içerisinde ortaya koyan belge, araç gereç ile canlandırmaların yer aldığı müze için "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü" yarışmasına başvurduklarını anlatarak, elemeleri geçerek finale kalmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Avrupa Müze Forumunun belirlediği şartların hepsini yerine getirdiklerini ifade eden Acar, "Biz bu kriterleri ekibimizle inceledik ve müzemizin tüm kriterlere sahip olduğunu hatta daha fazla artılarının bulunduğunu fark ettik. Bu amaçla yarışmaya müracaat ettik. Avrupa Müze Forumu ön müracaatımızı inceledi. Bize olumlu şekilde dönüş yaparak yarışmaya davet etti." bilgisini verdi.

Kerim Acar, kazananın 3-6 Mayıs 2023'de açıklanacağını ve bu yarışmadan birinci çıkacaklarına inandıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"8 Haziran 2022 tarihinde Avrupa Müze Forumu Değerlendirme Komisyonu üyeleri arasından iki yetkili geldi. Onlara videolu tanıtımlar ve sunumlar yaptık. Müzemizin sergi alanlarını tek tek gezerek sorularını cevapladık. Daha sonrasında polis müzemizin finale kaldığını bildirdiler. 3-6 Mayıs 2023 tarihleri arasında Barselona'da düzenlenecek ödül töreninde ülkemizi ve polis teşkilatımızı en etkili şekilde temsil edeceğimize ve büyük ödülü kazanacağımıza inancımız sonsuz."

Müze, ücretsiz olarak haftanın 6 günü ziyarete açık

Acar, müze çalışmalarının ilk olarak 1911'de planlandığını, Dahiliye Nezaretince 1917'de İkdam gazetesinde yayımlanan nizamnameyle tüm vilayetlerden polislerin kullandığı araç gereç, teçhizat ve kıyafetlerin sergilenmek üzere merkeze gönderilmesinin istendiğini, ancak savaş koşulları nedeniyle çalışmalara ara verildiğini anlattı.

104 yıl sonra ilk resmi Polis Müzesi'nin açılmasının gururunu her zaman yaşadıklarını ifade eden Acar,

Emniyet Teşkilatında, Sultan Abdülmecid döneminden bugüne kadar kullanılan malzemelerin sergilendiği müzede, Türk polis tarihi, kıyafetleri, silahları, mühimmatı, haberleşme araçları, fotoğrafları, belgeleri, temalı sunumlarla müzenin kuruluşundan bu yana ulaştığı seviyeyi tanıtmakla önemli hizmet verildiğini aktardı.

Acar, müzenin haftanın 6 günü ücretsiz ziyaret edilebileceğini, aynı zamanda "egm.gov.tr/sosyalhizmetlervesaglik" internet sitesindeki "EGM Polis Müzesi" bölümünden veya "polismuzesi.com" adresinden de sanal olarak gezilebileceğini bildirdi.

Polis Müzesi "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü" yarışmasında finale kaldı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Polis Müzesi 'Avrupa Yılın Müzesi Ödülü' yarışmasında finale kaldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement