Portakal Çiçeği, Sanat Dünyası'nı Doğapark'ta Buluşturdu - Son Dakika
Güncel

Portakal Çiçeği, Sanat Dünyası'nı Doğapark'ta Buluşturdu

Portakal Çiçeği, Sanat Dünyası\'nı Doğapark\'ta Buluşturdu

Sapanca Kurtköy'de göl kenarında kurulu bulunan ve her yıl Haziran ayında düzenlenen Portakal Çiçeği Plastik Sanatlar Sanat Kolonisi'nde 100 civarında yerli ve yabancı sanatçının konuk edildiği Doğapark, bu kez 6. koloni öncesi Türkiye'nin ünlü ressam, heykeltraş, koleksiyoner, galeri sahipleri ve eleştirmenler olmak üzere sanat dünyasından birçok ismi biraraya getirdi.

05.05.2014 19:29

Sapanca Kurtköy'de göl kenarında kurulu bulunan ve her yıl Haziran ayında düzenlenen Portakal Çiçeği Plastik Sanatlar Sanat Kolonisi'nde 100 civarında yerli ve yabancı sanatçının konuk edildiği Doğapark, bu kez 6. koloni öncesi Türkiye'nin ünlü ressam, heykeltraş, koleksiyoner, galeri sahipleri ve eleştirmenler olmak üzere sanat dünyasından birçok ismi biraraya getirdi. İşadamı Ahmet Şahin'in kurucusu olduğu Doğapark'ta, yine 6 yıl önce onun başlattığı ve bugün Dünya'nın en prestjili ve tanınır kolonilerinden biri haline gelen Portakal Çiçeği Plastik Sanatlar Kolonisi ile ilgili hazırlıklar son aşamaya geldi. Bu yıl da 1 Haziran'da başlayıp 30 gün devam edecek olan koloniye Türkiye'den ve Dünya'nın 3 katısından 100'e yakın ressam, heykeltraş, mozaik sanatçısı katılacak. Koloniye katılacak olan sanatçılar, başvurular dikkate alanırak jüri tarafından belirlendi.

Koloni öncesi de, hafta sonu koloninin kurucusu Ahmet Şahin Türkiye'nin ünlü ressam, heykeltraş, koleksiyoner, galeri sahibi ve sanat eleştirmenlerini Doğapark'ta ağırladı. Aynı zamanda mini bir hayvanat bahçesi ve botanik parkı olan Doğapark'taki bu buluşmaya, Bedri Baykam ve eşi Sibel Baykam, Sevil Dolmacı, Zahit Büyükişleyen, Bubi, Dağhan Özil, Ceri Benardete, İnci Aksoy, Yahşı Baraj, Maria Kılıçdaroğlu, Hüsnü Koldaş, Resul Aytemur, Devrim Elbir, Şürkan Moral'in de aralarında bulunduğu ünlü isimler koloni ile ilgili bilgilendirildi. Ahmet Şahin bu buluşmada yaptığı konuşmada 6.'sı yapılacak olan koloni ile ilgili bilgiler verdi.

Aynı zamanda Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Türkiye Başkanı da olan Bedri Baykam ise konuşmasında, Dünyanın değişik yerlerinden gelen sanatçıların burada çok güzel eserler meydana getirdiklerini, Doğapark'a gelen sanatçıların unutulmaz bir ay geçirdiklerini belirtti. "Bu sezonun yaklaşmasıyla ilgili de bu parkın kurucusu, Portakal Çiceği Kolonisi projesinin kurucusu Ahmet Şahin, bizleri burada buluşturdu. Sanatçıların, 'Türkiye'de sanata yalnız ticaret, para kazanma, alışveriş, bire aldım üçe sattım' bunun gibi şeylerle yaklaşmayan ve tam tersine sanata bir sevgi ile yaklaşan, sanata, sanatçıya ve sanat eserine keyifle yaklaşan 20 tane 25 tane Ahmet Şahin olsa gerçekten Türk sanatı başka yerlere burdan çıkar" diye konuştuklarını anlattı. MÜZAYEDELERİN FATURASI SANATÇIYA ÇIKIYOR

Bedri Baykam konuşmasında 7 yıldır Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Türkiye Başkanı olduğunu da hatırlatırken, sanatçıların eserlerinin değerlendirildiği bazı müzayedeleri eleştirdi. Baykam bazı müzayedelerin sanatçıların değerini yukarı çekeceğine aşağı doğru çektiğini, eserin değerini beşe, sekize böldüğünü, sanatçıların bundan rahatsız olduğunu da söyledi. Baykam, "Bundan yalnız şikayet etmeyeceğiz, bu sorunu çözmeye mecburuz. Çünkü sanatçılar hiç haketmedikleri şekilde toplumda bu yüzden yanlış algılanıyorlar ve bu piyasayı maalesef bu şekilde bozan insanların faturası sanatçılara ve onların galerisine çıkıyor. Bu nedenle bu girişimi yaptık imza kampanyamız sürüyor" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Portakal Çiçeği, Sanat Dünyası'nı Doğapark'ta Buluşturdu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement