Antalya Diplomasi Forumu'nda Sahel bölgesindeki güvenlik sorunları ele alındı - Son Dakika
Güncel

Antalya Diplomasi Forumu'nda Sahel bölgesindeki güvenlik sorunları ele alındı

Antalya Diplomasi Forumu\'nda Sahel bölgesindeki güvenlik sorunları ele alındı

Antalya Diplomasi Forumu'nda Sahel bölgesindeki güvenlik sorunları ve çözüm önerileri ele alındı. Panelde konuşan bakanlar, bölgedeki terörle mücadelede uluslararası işbirliği ve yerel aktörlere önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Sahel ülkelerinin kendi politikalarını uygulamasına izin verilmesi gerektiği belirtilirken, ECOWAS'ın bölgesel sorunları çözmede yetersiz kaldığı ifade edildi.

02.03.2024 16:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Antalya Diplomasi Forumu (ADF) 2024'te düzenlenen "Sahil: Güvenlik Risklerinden Kalıcı İstikrara" başlıklı panelde, Sahel bölgesindeki güvenlik sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.

Anadolu Ajansının (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu, Belek Turizm Bölgesi'ndeki NEST Kongre Merkezi'nde ikinci gününde devam eden forum kapsamında gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü, Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü (ISS) Bölge Direktörü Lori-Aanne Theroux-Benoni üstlendi.

Panelde konuşan Senegal Dışişleri Bakanı İsmaila Madior Fall, Sahel bölgesindeki güvenlik sorunlarına dikkati çekerek, "Sahel'deki problemi çözmek için birçok adım atıldı ancak bir tek devletle bu sorunlara çözüm bulamayız. Uluslar üstü bir cevap bulmalıyız." dedi.

Yönetişim, güvenlik ve kalkınma alanlarına önem verilerek bölgedeki güvenlik sorunlarına küresel ve yerel aktörlerin işbirliğinde çözüm bulunması gerektiğinin altını çizen Fall, "Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) bu noktada önemli bir yerde durmakta. Nitekim birlikten ayrılmak isteyen Sahel ülkelerinin üyelikleri iptal edilmedi çünkü sorunların çözümü için işbirliği önemli." şeklinde konuştu.

Çad Dışişleri Bakanı Mahamat Saleh Annadif ise Sahel bölgesinde daha fazla güvenlik ve istikrar için konuyu iyi değerlendirmek gerektiğini belirtti.

Annadif, "Terörün sınırı yoktur ve tehdit küreseldir, dolayısıyla mücadele ederken de küresel bağlamda hareket etmeliyiz. Sahel'deki tehdit Batılıları da ilgilendiriyor ve onların işbirliğinin de görünebilir olması lazım." dedi.

Sahel ülkelerinin son 10 yılda terörle mücadele konusunda ordu mensuplarını, ekipmanlarını ve istihbarat tecrübesini geliştirdiğini ifade eden Annadif, insansız hava araçlarının terörle mücadeledeki etkisinin önemini vurguladı.

Terörle mücadelede yerel aktörlere önem verilmeli

Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop, Sahel bölgesindeki terörün nedenlerinin iyi tespit edilmesi gerektiğini belirterek, "Bölgedeki terör grupları yabancılar tarafından desteklenmektedir. Ortaklarımız bu tehdidi ortaya çıkaran ya da destekleyenler olarak karşımıza çıkabiliyor." şeklinde konuştu.

Uluslararası müdahalenin Mali'de 10 yıl boyunca işe yaramadığına dikkati çeken Diop, yerel aktörlerin çözüm bulmada merkeze oturması gerektiğini kaydetti.

Diop, "Silahlı gruplar ya da darbeler üzerinde duruyoruz ancak gençlerimiz de kötü yollara sapmaktadırlar. Devletler kendi iç sorunlarını iyi analiz etmeli ve öncelikli olarak kendi halklarını korumalıdır." açıklamasını yaptı.

ECOWAS'ın bölgesel sorunları çözmede yetersiz kaldığını söyleyen Diop, kendi başlarına terk edildiklerini ve desteğin dışarıdan geldiğini belirtip ECOWAS'ın bazı darbelerde sesini yükseltmediğine ancak son darbelere karşı duruş sergilediğine dikkati çekti.

Burkina Faso Dışişleri Bakanı Jean Marie Karamoko Traore de Sahel bölgesinin uzun yıllar yanlış analiz edildiğini vurgulayarak, bu durumdan Sahel ülkelerinin olumsuz etkilendiğini söyledi.

Traore, "İlk yapılacak iş, Sahel ülkelerinin kendi politikalarını uygulamasına izin vermektir ama şimdiye kadar böyle yapılmadı ve sorunlar çözülemedi." dedi.

ECOWAS'a yönelik eleştirilerini dile getiren Traore, "ECOWAS ile bölgesel işbirliği yapmak gerekir ama mekanizmamız bizi barış ve istikrara götürmeli. ECOWAS ise bir ülkenin enerjisini kesti ve hastaneler elektriksiz kaldı, bu şekilde işbirliği olamaz." diye konuştu.

Gana Dışişleri Bakan Yardımcısı Kwaku Ampratwum-Sarpong, Sahel bölgesindeki silahlı grupların son 10 yılda Gine Körfezi'ne indiğini ve bu bölgeyi istikrarsızlaştırdığını belirtti.

Sahel ülkelerindeki sorunların Gana gibi bölge dışı ülkeleri de etkilediğinin altını çizen Ampratwum-Sarpong, "Akra Girişimi ile 7 ülke işbirliği içinde istihbarat ve bilgi paylaşımı yapıyor, stratejiler geliştiriyor." dedi.

Sahel bölgesindeki silahlı grupların denize ulaşmaya ve buradan etkilerini artırmaya çalıştıklarını ifade eden Ampratwum-Sarpong, Batı Afrika ülkelerinin kendi içinde geliştirdiği stratejilerle çözüm ürettiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Antalya Diplomasi Forumu'nda Sahel bölgesindeki güvenlik sorunları ele alındı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çin'in Jiangsu eyaleti dış ticaret hacmini artırdı
  11:16 Çin'in Jiangsu eyaleti dış ticaret hacmini artırdı

  Çin'in doğusunda bulunan Jiangsu eyaleti, 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,1 artışla 1,3 trilyon yuan dış ticaret hacmi bildirdi. İhracat yüzde 7,5 artarken, ithalat yüzde 12 artış gösterdi. Özel işletmeler eyaletin dış ticaretine büyük katkıda bulunarak toplam dış ticaretin yüzde 46,2'sini oluşturdu. Jiangsu'nun ana ihracat kalemleri ise mekanik ve elektrikli ürünler oldu.

 • Muğla'da Yaralı Bulunan Deniz Kaplumbağası Tuba'dan 3 Aydır Sinyal Alınamıyor
  11:15 Muğla'da Yaralı Bulunan Deniz Kaplumbağası Tuba'dan 3 Aydır Sinyal Alınamıyor

  Muğla'da 2019'da yaralı bulunan ve tedavisinin ardından denize bırakılan deniz kaplumbağası Tuba'dan, takip donanımının pili bittiği için 3 aydır sinyal alınamıyor. Tuba'nın Malta kıyılarından Türkiye'ye yöneldiği ve mayısta Dalyan'da yuva yapmasının beklenildiği belirtildi.

 • Van'ın Çatak ilçesindeki Kanisipi Şelalesi ilkbaharda ziyaretçilerini ağırlıyor
  11:14 Van'ın Çatak ilçesindeki Kanisipi Şelalesi ilkbaharda ziyaretçilerini ağırlıyor

  Van'ın Çatak ilçesinde bulunan Kanisipi Şelalesi, ilkbahar mevsiminde karların erimesi ve yağışların etkisiyle daha coşkulu bir şekilde akıyor. Ziyaretçiler, kayalıkların arasından akan suyun güzelliğini cep telefonlarıyla görüntülüyor. Şelaleyi görmeye gelenler, eşsiz manzarasından etkileniyor ve tekrar gelmeyi planlıyor.

 • İzmir'de ATV Polis Timleri Sahil Bandında Huzur ve Güveni Sağlıyor
  11:14 İzmir'de ATV Polis Timleri Sahil Bandında Huzur ve Güveni Sağlıyor

  İzmir İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki ATV Polis Timleri, sahil bandındaki devriyeleriyle huzur ve güveni tesis ediyor. Kentte Aralık 2023'te emniyet müdürlüğü envanterine dahil edilen 20 ATV aracı, Karşıyaka, Bayraklı, Konak ve Balçova'daki sahil bandında görevli polislerce kullanılıyor. Mülakat ve eğitimin ardından 600 polisin arasında seçilen 30'u kadın 60 polis, kıyı şeridindeki park ve yeşil alanlarda devriye görevini icra ediyor. Genel Bilgi Taraması yapan ATV Polis Timleri, caydırıcı polisiye tedbirler alarak huzur ve güveni sağlıyor. Konak İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, ATV Polis Timlerinin sahaya çıkmasının ardından sahil bandındaki asayiş olaylarının yüzde 75 azaldığını söyledi.

 • Bülent Ersoy Bodrum'da tatilde
  11:14 Bülent Ersoy Bodrum'da tatilde

  Türk Sanat Müziği'nin 'Diva'sı olarak adlandırılan Bülent Ersoy, Bodrum'a tatile geldi ve Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci ile sürpriz bir karşılaşma yaşadı.

 • Cyrano Rock, Şişli Tiyatrosu'nda seyirciyle buluştu
  11:13 Cyrano Rock, Şişli Tiyatrosu'nda seyirciyle buluştu

  Fransız şair ve oyun yazarı Edmond Rostand'ın ünlü eseri Cyrano de Bergerac'tan esinlenerek Tiyatro Keyfi tarafından sahneye uyarlanan Cyrano Rock oyunu, Şişli Tiyatrosu'nda seyirciyle buluştu. Oyunun yönetmeni ve başrol oyuncusu Kemal Başar, Rostand'ın eserinde dönemin Paris'inin içinde bulunduğu durumu resmettiğini belirtti. Oyun, hayata dik durmak ve namuslu olmak adına bir manifesto niteliği taşıyor. Türk tiyatrosunun temel yapı taşı olan orta oyunu unsurlarından yola çıkarak modern bir örnek olan Cyrano Rock, minimalist ama görkemli yapısıyla dünya genelinde sergilenecek. Oyun, Hakkı Ergök'ün yazdığı oyun, 31 Mayıs'a kadar tiyatroseverlerle buluşmaya devam edecek.

 • Tepebaşı Belediyesi 23 Nisan'ı Kutluyor
  11:11 Tepebaşı Belediyesi 23 Nisan'ı Kutluyor

  Tepebaşı Belediyesi, 27 Nisan Cumartesi günü düzenleyeceği etkinliklerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayacak.

 • Selçuklu Fen Lisesi'ne Kapalı Spor Salonu ve Suni Çim Saha Yapılıyor
  11:11 Selçuklu Fen Lisesi'ne Kapalı Spor Salonu ve Suni Çim Saha Yapılıyor

  Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından Selçuklu Fen Lisesi'ne kazandırılacak olan kapalı spor salonu ve suni çim sahanın yapımı devam ediyor. Selçuklu Belediyesi, eğitime ve gençliğe olan desteğini göstermek amacıyla okullara kapalı spor salonları ve suni çim sahalar kazandırmaya devam ediyor. Selçuklu Fen Lisesi Kapalı Spor Salonu ve Suni Çim Saha projesi kapsamında inşaat çalışmaları hızla ilerliyor.

 • Tesla, ABD için Model Y / X / S fiyatını düşürdü!
  11:10 Tesla, ABD için Model Y / X / S fiyatını düşürdü!

  Tesla, son dönemlerde elektrikli otomobil pazarında rekabetçi fiyat sunan firmalar nedeniyle ciddi bir gerileme yaşıyor. Şirket, ABD için Model Y / X / S fiyatını 2 bin dolar düşürerek satışları artırmayı hedefliyor.

 • Counter-Strike 2'de Hile Kullanımı Yaygınlaşıyor: Valve Oyunculardan Tepki Alıyor
  11:10 Counter-Strike 2'de Hile Kullanımı Yaygınlaşıyor: Valve Oyunculardan Tepki Alıyor

  Valve, Counter-Strike 2'nin piyasaya sürülmesiyle birlikte hile kullanımının yaygın olduğu iddialarıyla karşı karşıya kaldı. Bir hile geliştiricisi, oyunun en iyi oyuncular listesinde yer alan ilk yüz oyuncudan 95'inin hile kullanımıyla ilişkili olduğunu öne sürdü. Bu durum, oyun toplulukları arasında büyük bir tartışma başlattı ve Valve'ın nasıl bir adım atacağı merak konusu oldu.

 • ABD Temsilciler Meclisi'nden Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a 95 milyar dolarlık güvenlik yardımı
  11:09 ABD Temsilciler Meclisi'nden Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a 95 milyar dolarlık güvenlik yardımı

  ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna'ya 61 milyar dolarlık askeri yardım, İsrail'e 26,4 milyar dolarlık askeri yardım ve 9,1 milyar dolarlık insani yardım, Tayvan ve diğer Asya-Pasifik müttefiklerine ise 8,1 milyar dolarlık yardım içeren toplam 95 milyar dolarlık güvenlik yardımını öngören dört tasarıyı kabul etti. Yardım paketleri, ABD Senatosu'nda oylanacak.


Advertisement