Said Nursi'nin Kaldığı Ev Kültür Evi Olacak - Son Dakika
Güncel

Said Nursi'nin Kaldığı Ev Kültür Evi Olacak

Said Nursi\'nin Kaldığı Ev Kültür Evi Olacak

Bediüzzaman Said Nursi'nin Isparta'nın Barla Beldesi'nde oturduğu ev, Vali Memduh Oğuz'un girişimleriyle 'kültür evi' olarak kullanılmak üzere turizme kazandırıldı.

15.11.2012 15:36

Bediüzzaman Said Nursi'nin Isparta'nın Barla Beldesi'nde oturduğu ev, Vali Memduh Oğuz'un girişimleriyle 'kültür evi' olarak kullanılmak üzere turizme kazandırıldı.

Eğirdir İlçesi Barla Beldesi'nde Camikebir Mahallesi Gaziler Sokağı'ndaki 3 katlı ev, hisse sahipleri tarafından Isparta İl Özel İdaresi'ne hibe edildi. Vali Memduh Oğuz, hisse sahipleri Şerafettin Öztürk, Zeliha Günay Örücü ve Haluk Örücü ile Eğirdir Kaymakamı Yalçın Yılmaz, Eğirdir Belediye Başkanı AK Partili Osman Nuri Özmeral, Barla Belde Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sert, İl Özel İdaresi Hukuk Müşaviri Abdullah Çelik, İl Genel Meclis Üyesi Kamil Göncü tarihi evde incelemelerde bulundu.

Vali Memduh Oğuz, 200 yıllık evin restore edilerek 'kültür evi' olarak turizme kazandırılacağını söyledi.

Gizli bir hazinenin ortaya çıkarıldığını anlatan Vali Oğuz, Said Nursi'nin 1953-1960 yıllarında yaşadığı Barla'nın, Türk kültür hayatı bakımından çok önemli bir yerleşim yeri olduğunu kaydetti.

KARŞILIKSIZ DEVRETTİLER

Evin, Şerafettin Öztürk ve akrabalarının mülkiyetinde olduğunu hatırlatan Vali Oğuz, "Kendilerine bu evi o misyona uygun şekilde kültür evi olarak değerlendirelim teklifinde bulundum. Çok yüksek bir gönüllülükle, çok büyük bir arzuyla 'hay hay öyle yapalım' dediler. Bugün İstanbul'dan gelerek evin tapusunu Özel İdare'ye karşılıksız devrettiler. Öztürk ailesine bu güzel davranışlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Burası tarafımızdan restore edilecek ve ziyarete açılacak" diye konuştu. - Isparta

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Said Nursi'nin Kaldığı Ev Kültür Evi Olacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement