Salıpazarı'nda Kahverengi Kokarca Zararlısı Hakkında Bilgilendirme Toplantısı - Son Dakika
Güncel

Salıpazarı'nda Kahverengi Kokarca Zararlısı Hakkında Bilgilendirme Toplantısı

Salıpazarı\'nda Kahverengi Kokarca Zararlısı Hakkında Bilgilendirme Toplantısı

Salıpazarı ilçesinde tarım zararlısı olan kahverengi kokarca ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan toplantıda, kahverengi kokarcanın insan sağlığına zarar vermediği ancak ev ve depo gibi korunaklı alanlarda rahatsızlık oluşturduğu belirtildi. Kahverengi kokarcanın fındık, elma, armut, şeftali, Trabzon hurması, yenidünya, mısır, biber, fasulye, domates gibi birçok bitkide zarara yol açtığı ve en etkili mücadelenin imha ve ilaçlama olduğu vurgulandı. Toplantıda ayrıca fındık hasat döneminde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarca zararlısıyla mücadele konusunda alınması gereken tedbirler anlatıldı.

04.10.2023 13:23

Salıpazarı ilçesinde tarım zararlısı "kahverengi kokarca" ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Niyazi Özdal, Ziraat Odası Konferans Salonu'ndaki toplantıda yaptığı konuşmada, kahverengi kokarcanın, insan sağlığı açısından bir tehlike oluşturmadığını ifade ederek yaz mevsimi sonunda kışlamak için özellikle ev, depo gibi korunaklı alanları tercih ettiği için fiziki rahatsızlık oluşturduğunu söyledi.

Özdal, yaklaşık 200 bitkide beslenerek önemli zararlara neden olan kahverengi kokarcanın özellikle fındık, elma, armut, şeftali, Trabzon hurması, yenidünya, mısır, biber, fasulye, domates gibi birçok bitkiden beslendiğini, bu zararlı ile en etkin mücadele şeklinin ise imha ve ilaçlama olduğunu aktardı.

Ziraat Mühendisi Esra Bozkurt Gökgöz ise katılımcılara fındık hasat döneminde bahçelerde yoğun şekilde görülen ve son dönemlerde popülasyonu arttığı gözlenen kahverengi kokarca zararlısı ile mücadele konusunda bir sunum yaparak alınması gereken tedbirlerle ilgili bilgi verdi.

???????Toplantıya, Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy, mahalle muhtarları ve fındık üreticileri katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Salıpazarı'nda Kahverengi Kokarca Zararlısı Hakkında Bilgilendirme Toplantısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement