Sarıkeçili Yörüklerinin Son "Develi" Konargöçerleri - Son Dakika
Güncel

Sarıkeçili Yörüklerinin Son "Develi" Konargöçerleri

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Yörüklerin günlük yaşamından görüntüler Develerden görüntüler Deve sürüsü ile göçerlerin karayolunda yolculuğu Göçerlerin çadırlarından görüntüler Çadırda ateşte ısınan çocuklar Atalarının geleneğini yaşatmaya çalışan Veli Gök'ün açıklamaları Sarıkeçili yörüklerinin son "develi" konargöçerleri Anadolu'da yüzlerce yıllık develerle göç geleneğini sürdüren Sarıkeçili yörüklerinden 60 yaşındaki Veli Gök, ailesiyle yılın 12 ayını Mersin, Karaman ve Konya'nın yaylalarında geçiriyor Veli Gök: "Yörük kültürünü yaşatan kalmadı.

09.05.2016 12:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Yörüklerin günlük yaşamından görüntüler

Develerden görüntüler

Deve sürüsü ile göçerlerin karayolunda yolculuğu

Göçerlerin çadırlarından görüntüler

Çadırda ateşte ısınan çocuklar

Atalarının geleneğini yaşatmaya çalışan Veli Gök'ün açıklamaları

Sarıkeçili yörüklerinin son "develi" konargöçerleri

Anadolu'da yüzlerce yıllık develerle göç geleneğini sürdüren Sarıkeçili yörüklerinden 60 yaşındaki Veli Gök, ailesiyle yılın 12 ayını Mersin, Karaman ve Konya'nın yaylalarında geçiriyor

Veli Gök: "Yörük kültürünü yaşatan kalmadı. Benim gibi bir kişi daha var ama onun develeri yok. Traktör aldı, yükünü onla taşıyor. Benim gibi develeriyle 12 ay dağda yaşayan yok"

"Biz de traktör aldık. Artık develer ihtiyarladıkça satacağız, bu kültür de sona erecek"

ABDULLAH DOĞAN - Anadolu'da yüzlerce yıllık yörük kültürünü devam ettiren Sarıkeçili yörüklerinden 60 yaşındaki Veli Gök ve ailesi, yıl boyunca develeriyle Mersin, Karaman ve Konya yaylalarına göç ediyor.

Yaylak ve kışlak hayatı yaşayan, kıl çadırlarda teknolojik imkanlardan yoksun geleneksel yaşam tarzını sürdüren Gök ailesi, besledikleri keçilerden elde ettikleri süt, peynir ve eti satarak geçimini sağlıyor.

Atalarının geleneğini yaşatmaya çalışan Veli Gök, zorlu yaşam koşullarını AA muhabirine anlattı.

Baharın gelmesiyle Mersin'in Aydıncık ilçesinden göçe başladıklarını aktaran Gök, eşi, oğlu, gelini ve torunlarının da göç kafilesinde bulunduğunu söyledi.

Gök, göçün sırasıyla Sarıkeçili, Ermenek, Hadim ve Seydişehir'e kadar uzandığını ifade ederek, dönüşün sonbaharda gerçekleştiğini bildirdi.

Develerin yerini traktör aldı

Yörük kültüründe sona gelindiği ifade eden Gök, şöyle devam etti:

"Aydıncık'tan Konya'nın Hadim ilçesine gidiyoruz. Her yıl bu güzergahı geliş ve gidiş yönünde tekrarlıyoruz. Yörük kültürünü yaşatan kalmadı. Benim gibi bir kişi daha var ama onun develeri yok. Traktör aldı, yükünü onla taşıyor. Benim gibi develeriyle 12 ay dağda yaşayan yok. 10 deve, 500'e yakın keçi, 4 köpek, 20 tavuk ve bir katırla yolumuza devam ediyoruz. Deveyle göç, kültürümüzün parçasıdır. Atalarımızdan gördüğümüz bu. Yörük kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz."

Gök, yörüklerin yüzlerce yıldır göçünü develerle gerçekleştirdiğine işaret ederek, son dönemde devesi olan yörüklerin kalmadığını vurguladı.

"Evimiz olmadığından ikametgahım da yok"

Geçimini hayvancılıkla sağladığını ifade eden Gök, şunları kaydetti:

"Develere verdiğimiz yem ve samanı kendimiz yapıyoruz. İhtiyarlarını satarız. Bu hayvanlar buradaki iklime ve zor şartlara alışkındır. Develeriyle göçenin yörük olduğunu bilirsin. Fakat traktörle yükünü taşıyanın yörük olduğunu bilemezsin. Yerleşik hayata geçmeyi hiç düşünmedim. Yılın 12 ayını dağda geçiyoruz. Evimiz olsa da oturamayız. Göç sar, yürü, sonra kurul. Çocuklar için zor oluyor ama yapacak başka bir işleri yok. Evimiz olmadığından ikametgahım da yok. Tabii elektrik, su, telefon ve başka abonelikler de yok. Sosyal güvencem de bulunmuyor. Doğal ortamda hayat sürdüğümüz için sağlık problemimiz pek olmuyor."

"Artık göç yolculuğumuz gittikçe zorlaşıyor"

Göç sırasında bazı sıkıntılar yaşadıklarına dikkati çeken Gök, "Artık göç yolculuğumuz gittikçe zorlaşıyor. Geçtiğimiz yerlerde ekim dikim alanı oluyor. Arazi daralıyor ve yasaklar oldu. Bir önceki yıl konduğumuz yere bu yıl yerleşmiyoruz." dedi.

Günlük hayatta herşeyi elle yaptıklarını dile getiren Gök, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çamaşır ve bulaşıkları, su taşıyıp yıkıyoruz. Her şey doğaldır. Ocakta ekmek pişirir, yemek yaparız. Birçok kişi yaşantımızı merak edip sorular soruyor. Develeri gören geliyor. Ne yaptığımızı soruyorlar. Ben de atalarımızın kültürü olduğunu anlatıyorum. Biz de traktör aldık. Artık develer ihtiyarladıkça satacağız, bu kültür de sona erecek. Hayvancılıkla geçimimizi anca sağlıyoruz. Ev almayı veya kirada oturmayı düşünmedim."

"Yerleşik hayata geçmek istemiyoruz"

Gök'ün eşi Ümmü Gök de göç yolculuğunun zorluklarına değindi.

Yaşam koşullarının ağır ve zor olmasına karşın doğayı çok sevdikleri için bu zorluklara katlandıklarını ifade eden Gök, "Yeri geliyor acıkıyor, yeri geliyor üşüyorsun. Çoluk çocuk, elbette zorlanıyoruz. Ama yağmur, kar, kış ve her türlü zorluğa rağmen yerleşik hayata geçmek istemiyoruz" diye konuştu.

Sarıkeçili Yörüklerinin Son "Develi" Konargöçerleri
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sarıkeçili Yörüklerinin Son 'Develi' Konargöçerleri - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İzmir'de Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi Açıldı
  16:59 İzmir'de Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi Açıldı

  İzmir'de, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'den Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri Sergisi' Balçova ilçesindeki bir alışveriş merkezinde açıldı. Sergide, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 114 fotoğrafı yer alırken, vatandaşlar sergiyi gezip fotoğrafları inceledikten sonra alışveriş merkezine yöneldi. Sergi, 22 Nisan Pazartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 • Kayseri Serbest Bölge'de Yapılan Projeler Firmalara Sunuldu
  16:58 Kayseri Serbest Bölge'de Yapılan Projeler Firmalara Sunuldu

  Kayseri Serbest Bölge Yönetim Kurulu Başkanı ve Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Serbest Bölge'de hayata geçirilen projeler hakkında bölgede faaliyet gösteren firmalara sunum yaptı. Palancıoğlu, Serbest Bölge'nin daha cazip hale gelmesi için yatırımlara devam edeceklerini, doğalgaz, yağmur suyu hattı, içme suyu hattı, kanalizasyon, atık su arıtma tesisinin büyümesi gibi çalışmaları yürüttüklerini belirtti. Serbest Bölge'nin tüm yollarını açtıklarını, kilitli parke yol yapımının devam ettiğini ve birçok bitmiş veya üretime geçmek üzere olan firmanın bulunduğunu ifade etti. Ayrıca, yeşil serbest bölge olma hedeflerine de değinen Palancıoğlu, Kayseri Ticaret ve Sanayi odalarının başkanlarına, yönetim kurulu üyelerine ve sanayicilere teşekkür etti.

 • İsrail'in Gazze'ye saldırıları Eskişehir'de protesto edildi
  16:57 İsrail'in Gazze'ye saldırıları Eskişehir'de protesto edildi

  Eskişehir İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneğince İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki amacıyla yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

 • Van'ın İpekyolu Belediyesi'nin kayyum döneminden kalan borçları açıklandı
  16:57 Van'ın İpekyolu Belediyesi'nin kayyum döneminden kalan borçları açıklandı

  Van'ın İpekyolu Belediyesi'nin kayyum yönetiminden kalan borçlarının 1 milyar 123 milyon 645 bin 200 lira 31 kuruş olduğu açıklandı.

 • Salihli Belediyesi'nin 108 Milyon TL Borcu Var
  16:57 Salihli Belediyesi'nin 108 Milyon TL Borcu Var

  Manisa'nın Salihli ilçesi Belediye Başkanı Mazlum Nurlu, belediyenin 108 milyon TL borcu olduğunu belirterek, borçla ilgili incelemelerin devam ettiğini ve usulsüzlüklerin ortaya çıkarılacağını söyledi.

 • Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonası Bilecik'te Başladı
  16:54 Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonası Bilecik'te Başladı

  Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonası'nın 1. Ayak Yarışları Bilecik'te başladı. Yarışlar öncesi magazin startı etkinliği düzenlendi.

 • Samsun'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 2 şüpheli gözaltına alındı
  16:53 Samsun'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 2 şüpheli gözaltına alındı

  Samsun Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İlkadım ilçesi Hastane Mahallesi'nde uyuşturucu ticareti yaptığı belirlenen 2 zanlıyı yakalamak için operasyon düzenledi. Yapılan aramalarda 68 sentetik ecza hapı, 0,19 gram sentetik uyuşturucu, 2 ruhsatsız tüfek ve 8 kartuş ele geçirildi. Zanlılar gözaltına alındı.

 • Elazığ'da mahsur kalan köpek kurtarıldı
  16:52 Elazığ'da mahsur kalan köpek kurtarıldı

  Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde bir şelalenin ortasında mahsur kalan köpek, İlçe Belediye Başkanının katıldığı çalışmayla bulunduğu yerden kurtarılarak doğal ortamına bırakıldı.

 • Aydın'da Şiddetli Yağış ve Fırtına Sonrası Bina Çatısı Uçtu
  16:52 Aydın'da Şiddetli Yağış ve Fırtına Sonrası Bina Çatısı Uçtu

  Aydın'ın Köşk ilçesinde dün gece saatlerinde etkili olan şiddetli yağış ve fırtına sonrasında bir binanın çatısı uçtu, devrilen ağaç duvarı yıktı. Köşk Belediyesi ekipleri temizlik çalışması başlattı.

 • Kastamonu'da fırtına binaların çatıları uçurdu
  16:52 Kastamonu'da fırtına binaların çatıları uçurdu

  Kastamonu'da etkili olan fırtına sebebiyle bazı binaların çatıları uçtu. Bir binanın çatısının uçma anı ise vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi.


Advertisement