Seramik sanatına tutkuyla bağlanan yeni bir yetenek! - Son Dakika
Güncel

Seramik sanatına tutkuyla bağlanan yeni bir yetenek!

Seramik sanatına tutkuyla bağlanan yeni bir yetenek!

Son olarak Atölye MTK Retrospektif Sergisi'nde yaptığı seramik çalışmalarıyla yer alan Yasemin Yüksel ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı ve olumlu yorumlar aldı.

08.08.2019 16:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Tarihimizin nadide miraslarından olan seramik sanatı güncelliğini koruduğu gibi her geçen gün değerli eserler ortaya çıkmaya devam ediyor. İnce detaylar işlenerek ortaya çıkan objeler sanatçısından aldığı ruhla beğenilere sunulduğunda pek çok kişinin de hayatında yeni bir heyecan ve nefes oluyor.

Başarılı bir kurumsal çalışma hayatının ardından kendini bulmak, yeni deneyimler edinmek ve öğrenmek için yola çıkarak seramik ve çini sanatına gönül koyan Yasemin Yüksel'in çalışmaları katıldığı sergilerde büyük beğeniyle karşılanıyor.

Yasemin Yüksel'in hayatına dokunan en önemli isimlerden biri 700 yıllık çini sanatını günümüze taşıyan ve 2009 yılında UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödülüne layık görülen büyük usta Mehmet Gürsoy oldu. Yüksel çini sanatının en ince detaylarını öğrenme şansı bulduğu hocası Gürsoy'un kendisine aşıladığı güven duygusunun yolunu açtığını ve duyduğu heyecanı görmüş olmasından dolayı memnuniyetini belirtiyor.

Çinide edindiği deneyimlerle seramik sanatına yönelen Yasemin Yüksel, bu sanatının duayenlerinden Mehmet Tüzüm Kızılcan'ın da atölye çalışmalarına katılarak kendisiyle usta çırak ilişkisi deneyimle şansı bulmaktan duyduğu mutluluğu da dile getiriyor. Kızılcan'ın eğitimler sırasında 'sen kalıplarla yaşamışsın, kalıpla çalışmayı seçmişsin ama ruhunu özgürleştirmelisin' öğüdünün kendisi için çok yol gösterici olduğunu belirten Yüksel, seramiğe karşı doğan ilgisini ve bu sanatla buluşmasını şöyle anlatıyor:

"Kurumsal çalışma hayatımda yapamadıklarımı yapabilmek hayaliyle emekli olduktan kısa bir süre sonra yaşadığım bazı sıkıntılar da bu döneme rastlayınca kendimi yeni bir arayış içerisinde buldum. Çeşitli deneme yanılmaların ardından bir arkadaşımın da teşvikiyle çiniye karşı ilgim olduğunu fark ettim, beraberinde de bu konuda kendimi nasıl geliştirebilirim diye araştırmaya başladım.Çeşitli seramik kursları ve atölyelere katılmak, okumak ve olabildiğince çok pratik yapmakla geçen bir dönemin içinde buldum kendimi. İhtiyacım olanın, ruhumun şifasının seramikte olduğunu gördüm ve seramikle çalışarak adeta kanatlandım. Katıldığım ilk seramik atölyelerinden birinde hocam Mehmet Tüzüm Kızılcan'dı. Onunla tanışmak ve kendisiyle usta çırak ilişkisinde bulunmak bana çok önemli deneyimler kazandırdı."

Ortaya çıkardığı her ürünün kişisel olması için çalışan Yasemin Yüksel, "Ürettiğim her objeye sahip olacak kişinin onunla bir bağ kurmasını ve hayatının bir parçası olabilmesini amaçlıyorum. Üretimlerimi bu amacın yarattığı coşku ve heyecanla gerçekleştiriyorum. Kuşlarla hayat bulduğum seramik maceramda özgürlüğün sembolü olan kanatları benimsedim ve çalışmalarımı kanatlarla şekillendirmeye devam edeceğim. Özgürlüğün tadına vardığım seramik sanatı bana sabırlı olmayı öğretti ve uçmanın sadece gökyüzünde süzülmek demek olmadığını gördüm. Ruhumun seramiğe yansımasını izleyebilme duygusu bana mutluluğun en büyüğünü yaşatıyor" dedi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Seramik sanatına tutkuyla bağlanan yeni bir yetenek! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Balıkesir Manyas'ta trafik kazası: 4 yaralı
  19:28 Balıkesir Manyas'ta trafik kazası: 4 yaralı

  Manyas-Gönen Karayolu'nda meydana gelen trafik kazasında, iki otomobil çarpıştı ve dört kişi yaralandı. Yaralılar, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından kurtarıldı ve hastaneye kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Av yasağıyla birlikte balıkçılar yeni sezona hazırlanmaya başladı
  19:26 Av yasağıyla birlikte balıkçılar yeni sezona hazırlanmaya başladı

  Sakarya'da denizlerde av yasağının başlamasıyla birlikte balıkçılar, tekne ve ağlarını yeni sezon için onarmaya başladı. Balıkçılar, geçen sezon istediklerini bulamadıkları için umutlu bir şekilde gelecek sezon için hazırlıklara başladı. Av yasağı nedeniyle Karadeniz'de gırgır ve trol ağları ile su ürünleri avcılığı yasaklanırken, küçük ölçekli kıyı balıkçıları bu yasaktan muaf tutuldu. Balıkçılar, teknelerini karaya çekerek bakım ve onarım çalışmalarına başladı ve önümüzdeki sezonun verimli olmasını umut ediyorlar.

 • Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin Mazbatasını Aldı
  19:23 Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin Mazbatasını Aldı

  Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, yüksek oy oranıyla yeniden seçilmesinin ardından mazbatasını aldı. Öztekin, törende yaptığı konuşmada hizmetlerini katlayarak sürdüreceklerini belirtti.

 • Balıkesir Gönen'de trafik kazası: 4 yaralı
  19:12 Balıkesir Gönen'de trafik kazası: 4 yaralı

  Balıkesir'in Gönen ilçesinde meydana gelen trafik kazasında aynı otomobilin içindeki 4 kişi yaralandı. Gönen-Bandırma Karayolu'nda meydana gelen tek taraflı kazada otomobil takla attı. Yaralılar, ambulansla Gönen Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.

 • Apple, Yeni M4 İşlemci Serisini Çıkarmaya Hazırlanıyor
  19:10 Apple, Yeni M4 İşlemci Serisini Çıkarmaya Hazırlanıyor

  Apple, bu yılın sonuna doğru yeni M4 işlemci serisini çıkarmaya hazırlanıyor. Yeni çiplerin bilgisayar satışlarını etkilemesi bekleniyor. M4 işlemcili Mac modelleri ise 2024 yılının sonbaharında piyasaya sürülecek. İlk olarak 14 inç MacBook Pro ve 24 inç iMac modellerinin yenilenmesi bekleniyor. Daha sonra MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini, Mac Studio ve Mac Pro modelleri de güncellenecek.

 • Kılıçdaroğlu ve Dündar arasındaki polemiğe Müjdat Gezen de dahil oldu
  19:10 Kılıçdaroğlu ve Dündar arasındaki polemiğe Müjdat Gezen de dahil oldu

  Sözcü Gazetesi yazarı Uğur Dündar'ın, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu siyasi rüşvet dağıtmakla suçlamasıyla başlayan polemiğe, Müjdat Gezen de katıldı. Gezen, Kılıçdaroğlu'nun Tarık Akan ve Uğur Dündar ile arasında geçtiğini öne sürdüğü diyaloğun tamamen yalan olduğunu belirtti.

 • Kütahya'da MHP'den seçilen adaylar mazbatalarını aldı
  19:10 Kütahya'da MHP'den seçilen adaylar mazbatalarını aldı

  Kütahya'da Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) il genel meclisi ve belediye meclis üyesi seçilen adaylar mazbatalarını Kütahya İl Seçim Müdürü Mehmet Aydın'ın elinden aldı. MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, mazbataların alınmasının ardından yaptığı açıklamada, 'Belediye Meclisi üyelerimiz ve İl Genel Meclisi üyelerimiz mazbatalarını aldılar. Şehrimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun' dedi.


Advertisement