Sgk Başkan Yardımcısı Sağlam Açıklaması - Son Dakika
Güncel

Sgk Başkan Yardımcısı Sağlam Açıklaması

Sgk Başkan Yardımcısı Sağlam Açıklaması

"Fakat maalesef geçmiş yıllarda sosyal güvenlik iyi yönetilemedi" dedi."Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları Genel Değerlendirme Toplantısı" Ramada Otel'de gerçekleştirildi.

26.11.2012 22:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam, sosyal güvenliğin bir ülkenin kaderi olduğunu belirterek,

"Fakat maalesef geçmiş yıllarda sosyal güvenlik iyi yönetilemedi" dedi.

"Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları Genel Değerlendirme Toplantısı" Ramada Otel'de gerçekleştirildi.

Serbest muhasebeci ve mali müşavirlerle işverenlere yönelik düzenlenen toplantıda konuşan Mehmet Ali Sağlam, SGK'nın Türkiye'nin en önemli kurumlarından biri olduğunu söyledi. Geçmiş yıllarda getirilen erken emeklilik sisteminin Türkiye'ye maliyetinin 800 milyar lira olduğunu kaydeden Sağlam, bunun Türkiye bütçesinin 2,5 katı, SGK bütçesinin ise 5 katı olduğunu belirtti. Bu şekilde devam edilmesi halinde Türkiye'nin 2020'den itibaren sosyal güvenliği yönetemez hale geleceğini vurgulayan Sağlam, sosyal güvenlik reformuyla bunun önüne geçildiğini ifade ederek, "Sosyal güvenlik bir ülkenin kaderidir, fakat maalesef geçmiş yıllarda sosyal güvenlik iyi yönetilemedi" değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada en erken emekliliğin Türkiye'de olduğunu anlatan Sağlam, dünyanın en geri kalmış Afrika ülkelerinde bile emeklilik yaşının 65 olduğunu kaydetti. Bir sistemin sürdürülebilir olması için dört çalışanın bir emekliye bakması gerektiğine işaret eden Sağlam, Türkiye'de ise bu oranın 1,89 olduğunu bildirdi. Sağlam, bu oranın 3'e çıkarılamaması halinde sistemin sürdürülemeyeceğini belirtti.

Sosyal Güvenlik Reformu'nun 2008 yılında yapıldığını hatırlatan Sağlam, geçmişten devralınan mirasın büyük bir kambur oluşturduğu söyledi. Sosyal güvenlikte alınan kararların yansımasının 25-30 yıl sonra görülebildiğini vurgulayan Sağlam, sosyal güvenlik reformuyla elde edilen kazanımlar, elektronik ortamda sunulan işlemler ve vatandaşlara yönelik hizmetler hakkında sunum yaptı.

"Türkiye dünyanın en sosyal devleti" diyen Sağlam, sosyal güvenliğin sürdürülebilir olmasının önemine dikkati çekti. Reformla kayıt dışı istihdamın yüzde 50'lerden yüzde 35'lere çekildiğini dile getiren Sağlam, meslek grupları geliştirilerek kayıtdışılığın önüne geçileceğini söyledi. Çok ünlü teknik adamların, 10 milyon dolara transfer olan futbolcuların asgari ücretten bildirildiğini anlatan Sağlam, kayıt dışılıkların meslek grupları geliştirilmesiyle tespit edilebileceğini ifade etti.

Teşvik uygulamalarının da ele alındığı toplantıda, ayrıca toplantıya katılan işverenlerin soruları yanıtlandı.

Muhabir: Tuba Karahan

Yayıncı: Erdem Gültekin - MALATYA

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sgk Başkan Yardımcısı Sağlam Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Helal Gıda Bakımından Hayvanların Beslenmesi ve Kesim Yöntemleri Çalıştayı Düzenlendi
  17:44 Helal Gıda Bakımından Hayvanların Beslenmesi ve Kesim Yöntemleri Çalıştayı Düzenlendi

  Dünya Helal Birliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Helal Gıda Bakımından Hayvanların Beslenmesi ve Kesim Yöntemleri Çalıştayı'nda, akademisyenler, uzmanlar ve yetkililer sunumlar yaptı. Çalıştayda hayvanların beslenmesi ve kesim yöntemlerinin helal gıda bakımından tartışıldığı vurgulandı. Çalıştayın sonuçları kitapçık halinde yayınlanacak ve ilgili birimlere rapor olarak sunulacak.

 • İHH İnsani Yardım Vakfı, Özgürlük Filosu ile Gazze'ye Yardım Gönderiyor
  17:44 İHH İnsani Yardım Vakfı, Özgürlük Filosu ile Gazze'ye Yardım Gönderiyor

  İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenen 'Özgürlük Filosu Yeniden Yola Çıkıyor' kampanyası kapsamında toplanan gıda ve ilk yardım malzemeleri yüklü 6 tır, Konya'dan Gazze'ye uğurlandı. Yardımlar, Ribat İnsani Yardım Derneği ve Darü'l-İhya Derneği'nin destekleriyle temin edildi. Tırlarda ilk yardım, gıda, battaniye ve temizlik malzemeleri bulunuyor.

 • Sinop Sahilinde Fırtına Nedeniyle Yüksek Dalgalara Karşı Önlem Alındı
  17:43 Sinop Sahilinde Fırtına Nedeniyle Yüksek Dalgalara Karşı Önlem Alındı

  Karadeniz'de etkili olan fırtına nedeniyle Sinop sahilinde yüksekliği 3 metreyi bulan dalgalar meydana geldi. Fırtına, kentte deniz ulaşımını da olumsuz etkiledi ve uluslararası yük taşımacılığı yapan gemiler Sinop'un doğal limanına demirledi.

 • Kimyagerler Derneği, özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti
  17:40 Kimyagerler Derneği, özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti

  Kimyagerler Derneği İç Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Oltulu, dernek üyeleri adına yaptığı açıklamada, kimyagerlerin özlük haklarının diğer mesleklere göre geri kaldığını belirtti. Oltulu, kimyagerlerin aynı yetki ve sorumluluğa sahip olmalarına rağmen düşük ek gösterge ve ücretle çalıştıklarını ifade etti. Kimyagerlik mesleğinin cazip hale getirilmesi ve kamu kimyagerlerinin özlük haklarındaki sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.

 • Çanakkale'nin Biga ilçesinde şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi
  17:39 Çanakkale'nin Biga ilçesinde şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi

  Biga ilçesinde dün akşam başlayan şiddetli yağışlar, bazı yollarda su birikintilerine neden oldu. Biga Belediyesi ekipleri suyun tahliye edilmesi için çalışma başlattı. Alçak zeminlerde bulunan bazı evlerin giriş katlarında su baskınları yaşandı. Güvemalan köyünde mahsur kalan küçükbaş hayvanlar, belediyeye ait botla kurtarıldı. Biga Belediye Başkanı Alper Şen, yağışın etkili olduğu bölgelere giderek çalışmaları koordine etti.

 • Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde üretilen peynir helvası coğrafi işaret tescili aldı
  17:39 Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde üretilen peynir helvası coğrafi işaret tescili aldı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde üretilen peynir helvası, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret olarak tescil edildi. Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Erkan Kaya, helvanın tescili için başlattıkları girişimin olumlu sonuçlandığını belirtti. Coğrafi işaret tescili, Gelibolu'nun kültürel mirasının ve tarımsal ürünlerinin değerinin tanınması anlamına geliyor.

 • Trabzon'da 2 Bin Çocuk, Oyun Şenliğine Katıldı
  17:38 Trabzon'da 2 Bin Çocuk, Oyun Şenliğine Katıldı

  Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen oyun şenliğine 2 bin çocuk katıldı. Şenlikte öğrenciler geleneksel oyunlar oynadı, dans etti ve eğlendi. Çocuklara çizgi film kahramanlarının kostümleriyle fotoğraf çekimi yapıldı ve etkinliğin sonunda 2 bin fidan dağıtıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, öğrencilerin eğlenmesinden mutluluk duyduklarını belirtti ve Atatürk'ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı çocuklara armağan ettiği için teşekkür etti.

 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Anıtkabir'i ziyaret etti
  17:37 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Anıtkabir'i ziyaret etti

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, beraberindeki ilçe belediye başkanlarıyla birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti. Tugay, Atatürk'ün mozolesine çelenk koydu ve saygı duruşunda bulunuldu. Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Tugay, Anıtkabir Özel Defteri'ne duygusal bir mesaj yazdı ve görev süresi boyunca halkın çıkarlarını gözeteceğini vurguladı.

 • Eski Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in Annesi Vefat Etti
  17:37 Eski Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in Annesi Vefat Etti

  Eski Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in annesi Safiye Demir, 90 yaşında hayatını kaybetti. Kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat eden Safiye Demir'in cenazesi, Şalpazarı ilçesinde defnedilecek.

 • Marmaris MIYC Kış Trofesi Yat Yarışları 5. ayak mücadelesi sağanak altında start aldı
  17:34 Marmaris MIYC Kış Trofesi Yat Yarışları 5. ayak mücadelesi sağanak altında start aldı

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde düzenlenen Marmaris MIYC Kış Trofesi Yat Yarışları'nın 5. ayak yarışları sağanak altında başladı. 34 yelkenli yat ve 300 sporcu yarışlara katıldı. Yatlar, rüzgara göre belirlenen parkurda mücadele etti ve finişe geldi. İlk gün hava şartları nedeniyle tek yarış yapıldı. Yarışlar yarın koy içi ve koy dışında gerçekleştirilecek yarışlarla tamamlanacak.

 • Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  17:33 Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, meclis toplantısında yaptığı açıklamada, trafik sorununu çözmek için çalışacaklarını belirtti. Meclis toplantısında 23 gündem maddesi görüşüldü ve komisyon üyeleri seçildi.


Advertisement