Siirt'te Anlamlı Öğretmenler Günü Kutlaması - Son Dakika
Güncel

Siirt'te Anlamlı Öğretmenler Günü Kutlaması

Siirt\'te Anlamlı Öğretmenler Günü Kutlaması

Siirt'in Tillo ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama programı düzenlendi.

24.11.2013 15:51

Siirt'in Tillo ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama programı düzenlendi. Mesleğe yeni başlayan öğretmenler yemin ettikten sonra İbrahim Hakkı Hazretleri ve Hocası İsmail Fakirullah'ın türbesini ziyaret edip dua etti.

İbrahim Hakkı Ortaokulu Çok Amaçlı Salonu'nda düzenlenen törende bir açıklama yapan Siirt Valisi Ahmet Aydın, öğretmenlik mesleğinin Peygamberlik mesleği olduğunu söyledi. Siirt Valisi Ahmet Aydın "Tillo'da öğretmenler gününün kutlanmasının ayrı bir önemi vardır. İki hafta önce Japonya ve Güney Kore'ye gittik. Bu ülkelerin yer altı ve yer üstü kaynağı yok. Ancak bu ülkeler malzemeyi alıp işliyor ve satıyorlar. Bu bilgi ve teknolojinin ürünüdür. Bizim yer altı ve yer üstü kaynağımız var ama işleyemezsek veya işleyecek bilgiyi üretemezsek hiçbir anlamı yoktur. İşte öğretmenlerimize burada çok iş düşüyor. Öğretmenlerimizin elinden yetişecek bilgili bir toplum oluşturmamız gerekir. Sayın Başbakanımız'ın 2023 vizyonu da bunu gerektiriyor. Bugün Tillo'da öğretmenler gününü kutlamamızın en önemli manası da 300 yıl önce öğretmen ve öğrenci ilişkisi sonucu öğretmenin yetiştirdiği bilgi ve teknolojinin bugün bile insanlığa ilham kaynağı olmasıdır. Eğer bugünkü öğretmenlerimiz de aşkla, şevkle öğrenci yetiştirirse toplum aydınlanır" şeklinde konuştu.

Fen ve din ilimlerinin birleştirilmesi gerektiğini de belirten Vali Aydın, fen ve din ilimlerinin aynı anda öğretilmesi durumunda topluma bilgi saçan nesiller yetişeceğini de sözlerine ekledi.

Programda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, öğretmenlik mesleğinin kutsal bir meslek olduğunu söyledi. Suay, bu kutlu sanatı en iyi bir şekilde icra etmeleri gerektiğini belirterek, "İsmail Fakirullah Hazretleri'ne sizin en büyük eseriniz nedir diye sorduklarında cevaben 'benim en büyük eserin İbrahim Hakkı'dır' demiş. Mütevazi bir şahsiyet olan İbrahim Hakkı'da, 'Hocamın okyanusunda bir damlayım' demiş. Bir öğrenci düşünün ki öğretmeni vefat ettikten sonra kendisini ilelebet yaşatacak bir eser bıraksın. İbrahim Hakkı, hocasının vefatından sonra gece ve gündüzün eşit olduğu dönemde Tillo'ya yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bir kalenin içinden açtığı bir pencere vasıtasıyla güneş ışıkları hocasının türbesinin içerisinden girerek sandukasını aydınlatıyor. Günümüze kadar bile gelebilen bu sistemin dünyada benzeri yoktur. Bu öğrencinin öğretmenine duyduğu vefadır" diye konuştu.

Öğretimden önce eğitimin esas alınması gerektiğini belirten Suay, eğitimin bir insanda meydana getireceği davranış değişikliği olduğunu, öğretmenin müspet yönde öğrenciye bir davranış değişikliği meydana getiremiyor ise cemiyete faydalı bir ferdin yetişmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Mesleğe yeni giren öğretmenlerin yemin töreninden sonra, ödüllerin verilmesi, slayt ve plaket takdimi yapıldı. İbrahim Hakkı Hazretleri ve İsmail Fakirullah Hazretleri'ni konu alan filmin izlenmesi ve akabinde müzik dinletisi yapıldı. Vali Aydın, göreve yeni başlayan öğretmenlerle birlikte İbrahim Hakkı ile hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin kaldığı türbeyi ziyaret etti. Tillo'daki program İl Müftüsü Faruk Arvas'ın okuduğu duanın ardından sona erdi. - SİİRT

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Siirt'te Anlamlı Öğretmenler Günü Kutlaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement