ÜLKELERİNE DÖNMEK İSTEYEN TÜRKMENİSTAN VATANDAŞLARI YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYOR - Son Dakika
Güncel

ÜLKELERİNE DÖNMEK İSTEYEN TÜRKMENİSTAN VATANDAŞLARI YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYOR

Türkiye'de bulunan ve aylardır ülkelerine dönmeye çalışan çok sayıda Türkmenistan vatandaşı, zor günler geçiriyor.

11.08.2022 15:33  Güncelleme: 16:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş
Türkiye'de bulunan ve aylardır ülkelerine dönmeye çalışan çok sayıda Türkmenistan vatandaşı, zor günler geçiriyor. İstanbul'dan Türkmenistan'a sınırlı sayıdaki uçuşta yer bulabilmek umuduyla geldikleri İstanbul Havalimanı'nda, saatlerce bekleyen Türkmenler, mağduriyetlerinin giderilmesi için ülkelerindeki yetkililere seslenerek yardım talep etti. Türkiye'de yaşayan ve ülkesine gitmek için iki yıldır mücadele eden Seytiva Gülcar, "Annemiz öldü gidemedik. Akrabalarımız öldü gidemedik. Kimse bize sahip çıkmıyor" diye konuştu.

Türkiye'ye çalışmak ve eğitim için gelen yüzlerce Türkmenistan vatandaşı ülkelerine dönmeyi bekliyor. Türkmenistan'da devam eden koronavirüs tedbirleri kapsamında uluslararası uçuşlardaki kısıtlama nedeniyle İstanbul'dan Türkmenistan'a ayda birkaç kez uçak seferi düzenleniyor. Pandemi döneminde durdurulan Türkmenistan-Türkiye uçuşları iki yıl aradan sonra Türkmenistan Havayolları tarafından haziran ayından itibaren kısmi olarak başladı. Ülkelerine dönmek isteyen Türkmenler'in yoğun ilgisi nedeniyle, az sayıda gerçekleşen uçuşlarda bilet bulabilmek ise oldukça güç.

OFİS ÖNÜNDE BİLET SIRASINDA BEKLİYORLAR

Türkmenistan vatandaşları günlerdir İstanbul Havalimanı'nda Türkmenistan Havayolları'na ait ofisin önünde bilet bulabilmek için bekliyor. Uzun kuyruklar oluşturan yolcular, zaman zaman şirket yetkilileriyle de gerginlik yaşıyor. Türkmenler yaşadıkları sıkıntıları havalimanında basın mensuplarına anlattı.

"3 AYDIR TÜRKMENİSTAN'A GİTMEK İÇİN BEKLİYORUM"

Türkiye'ye çalışmak için geldiğini belirten Gülbahar Ernazarova, ülkesine gitmek için 3 aydır beklediğini ve bilet bulabilmek için artık havalimanında yatıp kalktığını söyledi. Ernazarova, "Türkmenistan bize bilet satmıyor. Kim fiyatından daha fazla para verirse onlara bilet satıyorlar. Onun için biz burada yatıyoruz. İşimizi bıraktık, burada bekliyoruz. 3 aydır Türkmenistan'a gitmek için bekliyorum. Ama 2020'den beri bekleyenler var. İki aydır burada yatanlar var. Bize bilet vermiyorlar. Buraya çalışmak için gelmiştim. Çocuklarımız büyüdü artık gitmek istiyoruz. Sırada ismimiz var. Bilet fiyatı normalde 300 dolar. Ama bizim konsolosluk oluyor, buradakiler oluyor; araya giriyorlar ve 2 bin dolardan fazlaya satıyorlar. Burada oturan, azap çeken biziz" dedi.

"ANNEMİZ ÖLDÜ GİDEMEDİK"Öğrenci olarak Türkiye'ye gelen Seytiva Gülcar ise şunları söyledi: "Korona diye iki buçuk yıldır konsolosluğa gittim. Orada yat kalk; kimse bizi dinlemedi. Bizim vatanımız bize yardım etmiyor. Tayyip Erdoğan'a sesleniyorum; bize yardım etsin. Kaçak değiliz, göçmen değiliz. Biz kendi vatanımıza gitmek istiyoruz.  Annemiz öldü gidemedik. Akrabalarımız öldü gidemedik. Burada gömdüler. Kimse bize sahip çıkmıyor. Devlet halk içindir. Nerede devletimiz? Talebimiz  bize uçak göndermeleri... Türk devletine de sesleniyoruz; biz de Türk soydaşı olarak bize yardım edin."Şöhret Abdullayev de "7 yıldır Türkiye'ye gelip gidip çalışıyordum. Korona başladığında başvuru yapmıştım. Netice alamadık. Buraya gelip gelip gidiyoruz. Günlük çalışmaya gidiyoruz para kazanmak için. Aramızda bir şeyler yapıyoruz. Gelen uçaklara bilet alamıyoruz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Türkmenistan ile Türkiye arasında haziran ayından bu yana İstanbul-Türkmenbaşı uçuşları karşılıklı yapılıyor. Türk Hava Yolları ise pandemi sonrası henüz uçuşlara başlamadı. Ayrıca İstanbul Havalimanı'nda bulunan Türkmenistan Havayolları'na ait bilet satış ofisinin  bugün 13.00 sıralarında kapalı olduğu görüldü. Ofisin camına yapıştırılan bir kağıda ise "12.08.2022 saat 13.00'daki İstanbul-Türkmenbaşı uçağımız için saat (yarın) 04.00'dan sonra sadece havalimanından alınacak olan testler geçerli olacaktır"  yazısı dikkat çekti.

- İstanbul
ÜLKELERİNE DÖNMEK İSTEYEN TÜRKMENİSTAN VATANDAŞLARI YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYOR
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel ÜLKELERİNE DÖNMEK İSTEYEN TÜRKMENİSTAN VATANDAŞLARI YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYOR - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • Yozgat'ta hasar tespit çalışmaları sürüyor
    20:45 Yozgat'ta hasar tespit çalışmaları sürüyor

    Tokat'ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem, Yozgat'ın Kadışehri ilçesine bağlı Yelten köyünde büyük hasara neden oldu. Köy camisi ve birçok evde hasar meydana gelirken, yaralanma ve ölüm olmaması sevindirici bir durum oldu. Yozgat'ta 147 ev, 15 ahır ve 5 camide hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

  • Sinop'ta Valinin doğaya saldığı kartal paniğe neden oldu
    20:43 Sinop'ta Valinin doğaya saldığı kartal paniğe neden oldu

    Sinop'ta tedavi edildikten sonra doğaya salınan yılan kartalı, kadının üzerine hamle yapınca paniğe neden oldu. O anlar kameraya yansıdı. Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan tarafından doğaya bırakılan kartal, genç kadının üzerine hareket etti. Kadın panikle kaçarken çanta ile kendisini korumaya çalıştı. O anlar saniye saniye kameralara yansırken, kartal ise daha sonra ormana doğru uçtu.


Advertisement