Tüsiad'ın 48. Olağan Genel Kurulu - Son Dakika
Güncel

Tüsiad'ın 48. Olağan Genel Kurulu

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 48. Olağan Genel Kurulu'nda, derneğin geçen yıl vefat eden kurucu başkanı Feyyaz Berker anıldı.

18.01.2018 12:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 48. Olağan Genel Kurulu'nda, derneğin geçen yıl vefat eden kurucu başkanı Feyyaz Berker anıldı.

TÜSİAD'ın 48. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında, 1971-1979 döneminde derneğin ilk başkanlık görevini üstlenen merhum Feyyaz Berker için bir anma töreni düzenlendi.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, anma töreninde yaptığı konuşmada, Feyyaz Berker'in adını ilk defa yurt dışında öğrenimini sürdürdüğü 1971 yılında duyduğunu, babası Nejat Eczacıbaşı'nın bir keresinde kendisine "TÜSİAD'ın kuruluşu tamamlandı. Müthiş bir başkanımız var. Adı Feyyaz Berker." dediğini aktardı.

"Müthiş başkan" sözünün kendisini yıllarca etkilediğini belirten Eczacıbaşı, " Türkiye'de hüküm süren kaos ve çatışma ortamında kurulan iş adamları derneğinin başında, saldırılara kahramanca karşı duran, kürsülerde yumruğunu sallayarak konuşmalar yapan, herkese haddini bildiren cengaver bir başkan imajı gözümde canlanıyordu." diye konuştu.

İş yaşamına girdikten sonra TÜSİAD'a üye olduğunu ve Feyyaz Berker'le tanıştığını anlatan Eczacıbaşı, şunları söyledi:

"Feyyaz bey gerçekten müthişti, hem de çok müthişti ama ilk başta kafamda oluşan imaj ile gerçek kişiliğinin hiçbir ilgisi yoktu. Feyyaz bey bağırıp çağırmıyordu, öfkelenmiyordu. Yüzü hep gülüyordu. Onun için kazanmak, mücadelede üstün çıkmak önemli değildi. Herkesin birden kazanması önemliydi. Feyyaz bey için 'karşı kamp' diye bir şey yoktu. Herkes Türkiye'nin iyiliğini istiyordu, sadece bakış açıları farklıydı. Feyyaz bey yapıcıydı, uzlaştırıcıydı, birleştiriciydi. Ona hangi sorunumuzu açsak, 'Peki ben ne yapabilirim?' diye soruyordu. O nedenle de on yıllar boyunca aklımıza ne soru takılsa Feyyaz beyin kapısını çaldık."

"Feyyaz Berker TÜSİAD'a damgasını vurdu"

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı'nın (TESEV) kuruluşu sırasında Berker'i ziyaret ettiğini aktaran Eczacıbaşı, "Vakfı bir düşünce üretim merkezi olarak yapılandırmak istiyorduk. Ancak aynı amaçla yola çıkan bir başka girişim daha vardı ve Feyyaz bey o girişimin öncüleri arasındaydı. Kendisine görüşünü sorduğumda Feyyaz bey hiç düşünmeden 'İki projeyi birleştirmek lazım. Think-tank'leri yarıştıracak değiliz ya!' dedi. Sonra da Vehbi Koç'un TÜSİAD'ın kuruluşu sırasındaki sözlerine atıfta bulunarak 'Fikir üreten fabrikalar kurmakta üstümüze yok ama fazlasına gerek yok' diye ekledi." ifadelerini kullandı.

Bülent Eczacıbaşı, Feyyaz Berker'in yaptığı işlere tutkuyla sarıldığını, projelerini heyecanla anlattığını, içtenliği ile herkesi etkilediğini dile getirdi.

Berker'in büyük bir Atatürk hayranı ve hiç yorulmayan bir eğitim gönüllüsü olduğunu vurgulayan Eczacıbaşı, "Yaşamı boyunca eğitim kurumlarına büyük hizmetler verdi. Tutkularından biri de hiç kuşkusuz TÜSİAD'dı. Kurucu başkanı olarak en zor dönemlerde 9 yıl TÜSİAD'a başkanlık yaptı ve TÜSİAD'a damgasını vurdu." dedi.

"TÜSİAD, Feyyaz Berker'in TÜSİAD'ıdır"

TÜSİAD'ın meşhur gazete ilanlarının 1979'da Feyyaz Berker'in başkanlığı sırasında verildiğini hatırlatan Eczacıbaşı, şöyle devam etti:

"İlanların yayınlanmasından 5 ay sonra hükümetin istifa etmek zorunda kalmasını, Feyyaz beyin sınıf arkadaşı olan rahmetli Bülent Ecevit, TÜSİAD ilanlarına bağlamıştı. Dünyanın en barışcı ve uzlaşmacı insanı Feyyaz beyi TÜSİAD başkanlığı boyunca en çok üzen olay herhalde bu olmuştu. Aslında ilanların amacı ekonomik krizi aşmak için TÜSİAD'ın görüşlerini duyurmaktı. Bu ilanların kopyalarını Feyyaz bey hep elinin altında bulundurur, konu açılınca onları çıkarır, onların niçin, nasıl hazırlandığını yeniden anlatırdı. Konu aramızda sık tekrarlanan bir şakaya dönüşmüştü.

Birkaç yıl önce, hastalığının ilk dönemlerinde kendisini evinde ziyaret etmiştim. Bir ara bana 'Vehbi beyi, Nejat beyi, Sakıp beyi kaybettik' dedi. Sonra 'Ben de günün birinde onların yanına gideceğim. Ama onlarla buluştuğumuz yerde TÜSİAD'ı kurarız, haberiniz olsun' diye şaka yaptı. Ben de kendisine 'Allah gecinden versin Feyyaz bey. Kurun ama 'Feyyaz bey hükümeti düşürmek için yeni arayışlara girdi' gibi yorumlar duyarsanız hiç şaşırmayın' demiştim."

Eczacıbaşı, "TÜSİAD'ın sevgili gençleri... Feyyaz beyle tanışmamış, hatta onu hiç görmemiş olabilirsiniz. Ama aslında onu çok iyi tanıyorsunuz. Çünkü TÜSİAD'ı biliyorsunuz. Hep yapıcı, hep iyimser, ilkelerinden hiç şaşmayan ama hiç kavga etmeyen, durmadan çalışan, araştıran, fikir geliştiren, çözüm öneren, Türkiye'nin yararlarını her şeyin üstünde tutan TÜSİAD, Feyyaz Berker'in TÜSİAD'ıdır." görüşlerini kaydetti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tüsiad'ın 48. Olağan Genel Kurulu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Diplomaside Kadının Yeri ve Kadın-Erkek Eşitliği Tartışıldı
  12:57 Diplomaside Kadının Yeri ve Kadın-Erkek Eşitliği Tartışıldı

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen 'Diplomaside kadın' panelinde kadının diplomasi alanındaki yeri ve kadın-erkek eşitliği ele alındı. Panelde konuşmacılar, kadınların diplomasi alanında başarılı olabileceğini vurgulayarak, kadın-erkek eşitliğinin önemine dikkat çekti. Ayrıca, Türkiye'nin diplomasi alanında kadın liderlerin arttığı bir dönem yaşadığı belirtildi.

 • Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nden dönen minibüs devrildi, 14 kişinin tedavisi tamamlandı
  12:57 Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nden dönen minibüs devrildi, 14 kişinin tedavisi tamamlandı

  Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nden dönenleri taşıyan minibüsün Saraycık köyü yakınlarında devrilmesi sonucu yaralanan 14 kişinin tedavisi tamamlandı. Kazada yaralanan 19 kişiden 14'ü taburcu edilirken, 5 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

 • Gençlik ve Spor Bakanı Edirne'yi Spor Noktasında Geliştirecek
  12:57 Gençlik ve Spor Bakanı Edirne'yi Spor Noktasında Geliştirecek

  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Edirne'yi spor alanında daha da ileriye taşıyacaklarını belirtti. Bakan Bak, kentteki amatör spor kulüplerine destek vermeye devam edeceklerini ve dezavantajlı çocukları spora yönlendirmek için yeni spor alanları inşa ettiklerini söyledi. Ayrıca, Edirnespor'un sorunlarını çözmek için destek verdiklerini ve eski stadyumu yenileyerek şehre bir meydan kazandıracaklarını açıkladı. Bakan Bak, Edirne'yi Balkanlar'ın spor merkezi haline getirmek için büyük çaba harcadıklarını ve tesis eksikliklerini tamamlayarak her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti.

 • Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanı katıldı
  12:49 Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanı katıldı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanının katıldığını açıkladı. Forum, uluslararası ilişkilerin ele alındığı önemli bir platform olarak değerlendiriliyor.

 • İskenderun'da yapılan uygulamalarda 8 şüpheli yakalandı
  12:48 İskenderun'da yapılan uygulamalarda 8 şüpheli yakalandı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde emniyet güçleri tarafından yapılan uygulamalarda; 1295 şahıs, 1085 araç ve 310 motosiklet sorgulandı. Yapılan sorgulamalarda; 1 av tüfeği, 51 adet 7.65 fişek, 23 adet 9 mm çapında fişek, 25 av tüfeği fişeği, 32 gram cannabinoid, 3 gram cannabinoid ham maddesi, 303 captagon, yaklaşık 10 metre uzunluğunda kablo, çok miktarda bakır kablo ve 3 yeşil reçeteye tabi hap ele geçirilirken toplamda 8 şüpheli yakalandı. Ayrıca yapılan uygulamada; aranan 4 şahıs yakalanırken bu şahıslardan 2'si tutuklandı.

 • Erzincan'da maden sahasındaki toprak kayması soruşturmasında 2 mühendis tutuklandı
  12:47 Erzincan'da maden sahasındaki toprak kayması soruşturmasında 2 mühendis tutuklandı

  Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili soruşturma devam ediyor. İliç'teki maden ocağını işleten şirkette idari pozisyonda çalışan 2 mühendis tutuklandı.

 • Adıyaman'da Alzheimer hastası yaşlı adam dere yatağında ölü bulundu
  12:47 Adıyaman'da Alzheimer hastası yaşlı adam dere yatağında ölü bulundu

  Adıyaman'da 37 gündür kayıp olan Alzheimer hastası Halit Bozkurt, dere yatağında ölü bulundu. Jandarma ekipleri ve polis tarafından yapılan aramalar sonucunda ceset, ot toplamak isteyen kadınlar tarafından bulundu. Cenaze, yapılan incelemelerin ardından Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morguna kaldırıldı.

 • Amasya'da Bafra ırkı koyunlarda kuzu sezonu bereketli geçiyor
  12:46 Amasya'da Bafra ırkı koyunlarda kuzu sezonu bereketli geçiyor

  Amasya'daki Gökhöyük Tarım İşletmesi'nde üretilen Bafra ırkı koyunlarda kuzu sezonu verimli geçiyor. Bu sezon şu ana kadar 250 koyun üçüz, 2 bin 148 koyun ikiz ve 535 koyun tek kuzu dünyaya getirdi. İşletme personeli, kuzu doğumlarına büyük özen gösteriyor ve kuzuları özel bölümlerde biberonla besliyor. Bu yıl 5 bin 581 kuzu doğumu gerçekleşen işletmede, Bafra ırkı koyunların yaklaşık yüzde 73'ü ikiz, yüzde 9'u ise üçüz kuzu doğurdu. Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Muhammet Altıparmak, Bafra ırkı koyunların doğurganlık oranının yüksek olduğunu ve damızlık ihtiyacının tamamını karşılamaya çalıştıklarını belirtti.

 • Bingöl'de Zemin Analizi ve Riskli Binalar İncelendi
  12:46 Bingöl'de Zemin Analizi ve Riskli Binalar İncelendi

  Bingöl Üniversitesi tarafından yürütülen bir proje kapsamında, Bingöl'ün deprem açısından riskli bölgeleri incelendi. Proje kapsamında kent merkezinin zemin analizi tamamlandı ve riskli yapılar belirlendi. Ayrıca, doktora tezleriyle birlikte hazırlanan rapor ilgili kurumlarla paylaşılacak ve kentsel dönüşüm için yeni imar planları hazırlanacak.

 • İskenderun'da yapılan asayiş uygulamalarında 14 şüpheli gözaltına alındı
  12:46 İskenderun'da yapılan asayiş uygulamalarında 14 şüpheli gözaltına alındı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde gerçekleştirilen polis ekipleri tarafından yapılan asayiş uygulamalarında 14 şüpheli gözaltına alındı. Uygulamalarda 1295 kişi sorgulanırken, 14 şüpheli çeşitli suçlara karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Operasyonda ruhsatsız av tüfeği, 32 gram sentetik uyuşturucu, 303 uyuşturucu hap ve çalıntı kablo ele geçirildi. Zanlılar emniyete götürüldü.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye'de ilk kez 'Yaşlı Profili Araştırması' yaptıklarını belirtti
  12:46 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye'de ilk kez 'Yaşlı Profili Araştırması' yaptıklarını belirtti

  Araştırma kapsamında 22 bin 640 hanede çalışma hayatından sosyal yardımlara, yaşlı haklarından toplumsal hayata katılıma 9 başlıkta yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdik. Türkiye'de yaşlı nüfusunun artması ve yalnızlaşma oranlarının giderek artmasıyla ilgili çarpıcı sonuçlar elde edildi. Araştırma sonuçları, yaşlılara sunulan hizmetlere yön verecek ve yaşlıların her türlü riskten korunması için politikaların temelini oluşturacak.


Advertisement