Usta Oyuncuları Ağırlayan 45 Yıllık Tiyatro Salonu Sahip Çıkılmayı Bekliyor - Son Dakika
Güncel

Usta Oyuncuları Ağırlayan 45 Yıllık Tiyatro Salonu Sahip Çıkılmayı Bekliyor

Usta Oyuncuları Ağırlayan 45 Yıllık Tiyatro Salonu Sahip Çıkılmayı Bekliyor

TÜRK tiyatrosunun usta isimlerini ağırlayan Şişli'nin 45 yıllık tiyatro salonu, maddi sebeplerden dolayı kapılarını kapattı.

03.07.2017 12:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TÜRK tiyatrosunun usta isimlerini ağırlayan Şişli'nin 45 yıllık tiyatro salonu, maddi sebeplerden dolayı kapılarını kapattı. Adile Naşit, Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan'ın da aralarında olduğu birçok usta tiyatrocuyu ağırlayan, Demet Akbağ'ın ilk kez tiyatro sahnesiyle tanıştığı salon, sahip çıkılmayı bekliyor. Tiyatro salonunun sahiplerinden Ari Altınman: "Depo ve sauna yapmak için isteyen oldu…Misyonumuzu devam ettirecek insanlara bayrağı devretmek istiyoruzö derken oyuncu Kemal Başar da "Burada çok büyük tiyatrocuların ruhları, nefesleri var" diye konuştu. Oyuncu Nedim Saban ise "Aile bunu ayakta tutamaz, belediyenin asli görevidir buö dedi.

"Şişli Tiyatrosu" adıyla 1972 yılında faaliyete başlayan ve yıllar süren macerasına ilk olarak Pekcan Koşar ve Suna Keskin ile başlayan tiyatro salonu, 1974 yılında "Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu" olarak yoluna devam etti. Demet Akbağ'ın ilk kez tiyatro sahnesiyle tanıştığı, Adile Naşit, Suna Keskin, Pekcan Koşar, Sümer Tilmaç, Selim Naşit, Hadi Çaman'ın da aralarında bulunduğu usta oyuncuları da ağırlayan salon, 2002'den 2008 yılına kadar Şişli Belediyesi tarafından işletildi. 2008 yılında Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu adıyla varlığını sürdüren tiyatro salonu, finansal problemler nedeniyle kapılarını kapattı ve satışa çıkarıldı.

"DEPO VE SAUNA YAPMAK İÇİN İSTEYEN OLDU"

Tiyatro salonunun sahiplerinden Ari Altınman, salonu tiyatroya gönül veren birine devretmek istediklerini belirterek, şunları söyledi:

"Burası bize baba mirası. Babam ve ortağımız tiyatro aşıklarıydı. 1972 yılında burayı tiyatro olarak yaptılar. Ruhsatı almak için çok uğraştılar. Tapusunda 'tiyatro' yazan iki yer varmış. 1972 yılında Pekcan Koşar ile başladılar oyuna. İlk iki sene de aile olarak kendileri işlettiler. Pekcan Koşar, Suna Keskin ile birlikte oyunlar oynadı. Babam burada hep Gazanfer Özcan'ın oynamasını isterdi. 1974 yılında Gazanfer Özcan'ı kandırdı ve buraya soktu. 21 sene burada tiyatro oynadılar. Tiyatroda ilk, Gönül Ülkü, Gazanfer Özcan ve Adile Naşit'in başrollerini paylaştığı "Maymun Gözünü Açtıö oyunu oynanmıştı ve iki ay kapalı gişeydi. Burası bir kış salonuydu. Burayı bir tiyatro mimarı Erdoğan Aksel hocaya dizayn ettirdiler. Sırf tiyatro amaçlı yapılmış bir salon. Aile olarak misyonumuzun dolduğunu düşünüyoruz ve misyonumuzu devam ettirecek insanlara bayrağı devretmek istiyoruz. Depo ve sauna yapmak için isteyen oldu, ama kesinlikle vermek istemiyoruz."

KEMAL BAŞAR: BURADA ÇOK BÜYÜK TİYATROCULARIN RUHLARI, NEFESLERİ VAR

Tiyatro oyuncusu Kemal Başar, sanata sahip çıkılması gerektiğini ifade ederek, "Bugün ülkede tiyatro can çekişiyor. Eskiden bu sahneye iki büyük oyuncu sandalye çekse, salon tıklım tıklım olurdu, dışarıda bekleyenler olurdu. Bugün çeşitli durumlar nedeniyle insanlar korkuyor, evlerine kapanıyor, televizyonlardaki uyuşturan programların peşine düşüyorlar. Bir ulusun ileri gitmesi için bilim ve sanatta ileri gitmesi gerekir. Bizim de ileri gitmemiz için bilim ve sanata özendirmemiz, tiyatroların, operaların, balelerin, sergi salonlarının dolması gerekir. Ancak bu bilinçten uzak bir toplum haline gelmeye başladık. Burada çok büyük tiyatrocuların ruhları, nefesleri var. O saygınlığıyla devam ettirecek birinin çıkıp burayı satın almaması da koca Türkiye'de acı veren ayrı bir olay. Ülkesini, vatanını seven, cumhuriyete bağlı, Atatürk ülküsünün ne olduğunu bilen insan için bu durum gerçekten çok üzücü" diye konuştu.

NEDİM SABAN: AİLE BUNU AYAKTA TUTAMAZ, BELEDİYENİN ASLİ GÖREVİDİR BU

Tiyatro oyuncusu Nedim Saban da, 8 senedir bu tiyatroda ekmek yediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bu salonun benim için çok farklı bir yeri var. 8 sene biz buradan ekmek yedik. Demet Akbağ'dan tutun, Adile Naşit'e, Gönül Ülkü'den Gazanfer Özcan'a birçok oyuncuyu bu sahnede seyrettik. Şişli, kentin merkezi. Böyle bir merkezde tiyatro olmaması kadar acı bir şey olamaz. Kenter Tiyatrosu da çok zor ayakta duruyor. Orada çürüyen bir arşiv var. Aile bunu ayakta tutamaz, belediyenin asli görevidir bu. Burayı yaşatanlar o dönem kültüre inanan insanlardı. Evlerinin altına tiyatro yapmayı düşünebilecek vizyonda insanlardı. Sanatseverlerin burasıyla da ilgileneceklerinden çok eminim."

- İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Usta Oyuncuları Ağırlayan 45 Yıllık Tiyatro Salonu Sahip Çıkılmayı Bekliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya Büyükşehir Belediyesi İhtiyaç Sahibi Ailelere Mama Desteği Sağlıyor
  12:30 Antalya Büyükşehir Belediyesi İhtiyaç Sahibi Ailelere Mama Desteği Sağlıyor

  Antalya Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ve bebek besinlerine erişmekte zorluk çeken ailelere destek olmak amacıyla başlattığı 'Halk Mama' projesi kapsamında 6-24 ay arası bebekleri olan ihtiyaç sahibi ailelere mama desteği sağlıyor. Proje başvurularında yoğun talep yaşanıyor.

 • Babasıyla tartışan kişi kardeşini rehin aldı
  12:28 Babasıyla tartışan kişi kardeşini rehin aldı

  Bursa'da bir kişi, babasıyla yaşadığı tartışma sonrası erkek kardeşini bıçakla sokak ortasında rehin aldı. Polis ekipleri uzun uğraşlar sonucunda şahsı ikna etti ve babasının gelmesiyle olay sona erdi. Saldırgan gözaltına alınırken, olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu, çalışanlarıyla bayramlaştı
  12:26 PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu, çalışanlarıyla bayramlaştı

  PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Ramazan Bayramı sonrasında çalışanlarıyla geleneksel bayramlaşma programında buluştu. Erkoyuncu, tüm çalışanlara başarılar dileyerek, azim ve kararlılıkla çalışmaların sürdürüleceğini belirtti.

 • Afyonkarahisar'da Sivil Trafik Jandarma Otobüslerde Denetim Yaptı
  12:26 Afyonkarahisar'da Sivil Trafik Jandarma Otobüslerde Denetim Yaptı

  Afyonkarahisar'da, Bolvadin İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekipleri, yolcu otobüslerinde emniyet kemeri ve kural ihlali denetlemesi yaptı. Otobüse sivil olarak binen jandarma trafik personeli, emniyet kemerinin kullanımını kontrol ederken ayrıca sürücünün kural ihlali yapmadığını da kontrol etti. Yolculara ve şoföre emniyet kemeri kullanımının hayati önem taşıdığı konusunda bilgilendirme yapıldı.

 • Iğdır'da Terk Edilen Konutlarda Yabancılardan Uyuşturucu ve Botoks İlacı Çıktı
  12:26 Iğdır'da Terk Edilen Konutlarda Yabancılardan Uyuşturucu ve Botoks İlacı Çıktı

  Iğdır'da terk edilen konutlara giren ve burada konaklayan yabancıların çantasından 521 botoks ilacı ve 450 uyuşturucu hap çıktı. Iğdır İl Jandarma Komutanlığı'nın operasyonunda gözaltına alınan 5 şüphelinin sorgusu devam ediyor. Ekipler, göçmen kaçakçılığı yapan kişilerin göçmenleri kullanarak uyuşturucu sevkiyatı yaptığı tahmininde bulunuyor.

 • Cihat Albayrak, Perşembe Belediye Başkanı olarak göreve başladı
  12:24 Cihat Albayrak, Perşembe Belediye Başkanı olarak göreve başladı

  Ordu'nun Perşembe Belediye Başkanı seçilen Cihat Albayrak, mazbatasını alarak göreve başladı. Albayrak, halka hizmet etme düşüncesiyle çalışmalara başlayacaklarını belirtti.


Advertisement