Yeniden Yargılamada 'Kıdemli Hakim' Formülü - Son Dakika
Güncel

Yeniden Yargılamada 'Kıdemli Hakim' Formülü

Yeniden Yargılamada \'Kıdemli Hakim\' Formülü

Adalet Bakanlığı'nın yeniden yargılama için yaptığı çalışmalarda, eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun formülü öne çıktı.

17.01.2014 11:32  Güncelleme: 11:58

17-25 Aralık operasyonlarından sonra poliste başlayan görevden almalar yargıya sıçradı. Önceki gün HSYK 1 No'lu Dairede yapılan değişiklik ilk sonuçlarını verdi. Meclis'teki yasanın çıkmasını beklemeyen hükümet , ilk planda 20 hâkim ve savcının yerlerini değiştirdi. Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi davaların 'sembol' savcıları görevden alınarak düz savcılık görevlerine getirildi.

TAYİNLER DALGA DALGA YAYILACAK

Yargıdaki ilk değişiklik 17-25 Aralık operasyonları ile TIR durdurma ve İzmir'deki operasyonla ilgili yargı mensuplarını vurdu. Yargı operasyonunun bu değişiklikle sınırlı kalmayacağı, polis tayinlerinde olduğu gibi dalga dalga yaygınlaşacağı söyleniyor. HSYK'nun çok sayıda ilin başsavcı ve komisyon başkanını değiştirecek kararname hazırlığında olduğu tahmin ediliyor.

KANADOĞLU'NUN FORMÜLÜ TARTIŞILIYOR

Adalet Bakanlığı, HSYK'da yapılan kritik değişikliğin ardından 'yeniden yargılama' için çalışmalara hız verdi. Bakanlık çevresinde eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun formülünün öne çıktığı söyleniyor.

KIDEMLİ HAKİMLERE GÖREV

Yargı kulislerine yansıyan bilgilere göre Ergenekon, Balyoz, KCK, Şike gibi yakın tarihe damga vuran davaların yeniden görülmesini sağlayacak formülün adresi Yargıtay olacak. Adalet Bakanlığı, Yargıtay Kanunu'nda değişiklik öngören çalışma üzerinde çalışıyor. İddiaya göre, Yargıtay Kanunu'na yeniden yargılamanın 'Yargıtay Ceza Daireleri Genel Kurulu'nda yapılacağı ve genel kurulda 'kıdemli hâkim'lerin görev alacağı maddesi eklenecek.

YALÇINKAYA DA LİSTEDE

Böylesi bir değişim şu anlama geliyor: Yeniden yargılama gündeme gelince genel kurulda görev yapacak 'kıdemli' hâkimlerin hiçbirisi mevcut HSYK'nın seçtiği isimler olmayacak. Yeniden yargılamayı aralarında AK Parti'ye kapatma davası açan Abdurrahman Yalçınkaya ile HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un da bulunduğu isimler yapacak.

Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel Yeniden Yargılamada 'Kıdemli Hakim' Formülü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (1)

  • ÖZGÜR: Adam yılların hukukçusu. Şu AKP de hukukçuyum diye geçinen milletvekili ve bürokratların hepsini toplasalar Hukuk alanında şu adamın kesip attığı tırnağı kadar bilgi çıkmaz. AKP ne zaman hukuka yaklaşsa bu adamın dediğine geliyor. Bari baştan gidin danış da sonradan ''bak orada hata yapmışız'' demeyin 1 2 Yanıtla

Advertisement