20 yaş altı isyanda! Dersler izinli saatlere denk gelince gençler dışarı çıkamadı - Son Dakika

20 yaş altı isyanda! Dersler izinli saatlere denk gelince gençler dışarı çıkamadı

23.11.2020 17:05

İçişleri Bakanlığı son genelgeyle 20 yaş altındakilere 13.00-16.00 arası dışında sokağa çıkmayı yasakladı. Ancak bu yaş grubundakilerin tamamına yakını izinli saatlerinde dersleri olduğu için sokağa çıkamadı. İlkokul birinci sınıftan, üniversiteye kadar tüm öğrenciler bu mağduriyet için çözüm bekliyor.

İçişleri Bakanlığı'nın 18 Kasım'da yayınladığı genelgeyle 20 yaş altı gençler ve çocukların sokağa çıkması kısıtlandı. Genelgeye göre bu yaş grubundakilerin her gün sadece 13.00-16.00 saatleri arasında 3 saat evlerinden çıkmalarına izin verildi. Ancak genelge hazırlanırken önemli bir ayrıntı göz ardı edilmişti. Bu yaş aralığındakilerin neredeyse tamamı öğrenci ve uzaktan eğitim görüyor. Çok büyük bölümünün ders saatleri de sokağa çıkabilecekleri saat aralığı ile çakışıyor.

Sözcü'de yer alan habere göre; 20 yaş altı için sokağa çıkma kısıtlaması hafta sonu yürürlüğe girdi. Kısıtlama bugün ilk defa hafta içi uygulandı. Ders saatinde sokağa çıkamayan öğrenciler isyan etti:

"BENİM DE NEFES ALMAYA İHTİYACIM VAR"

Özgür Omak/ Hazırlık Tıp Fakültesi Öğrencisi: Geçen sene üniversite sınavına hazırlanırken eve kapandım, çok zorlu bir yıl geçirdim. Şu anda bir vakıf üniversitesinde Tıp okuyorum. Zorlu pandemi koşullarında okulumuz önlem almak için bizi, sabahçı ve öğlenci olarak ayırdı. Ben öğlenciyim. Dolayısıyla Eylül ayından beri hafta içi her gün saat 1'den, 7'ye kadar dersteyim. Özellikle 1 ve 5 arası derslerim çok önemli oluyor. Derslerimden dolayı dışarı çıkamıyorum. Benim de dinlenmeye, nefes almaya ihtiyacım var. Üstüne üstlük bizim dışarı çıkabileceğimiz tek aralık 13.00-16.00 arası. Bunun için bir şeyler yapılmalı.

"VERİMLİ OLMAYACAK"

Nazlı Akçalı/ Gastronomi-Hazırlık: Okulumuz iki gün yüz yüze, iki gün online hibrit derslere devam ederken yeni genelgeyle tamamen uzaktan eğiteme geçti. Ders saatlerim 9.30-16.15 arasında. 4 yıl yüzde 100 İngilizce ders göreceğiz. Bu yüzden benim için hazırlık sınıfı çok önemli. Bu durumda derslerden dolayı evde kalmaktan başka bir seçeneğim olmuyor. Günlerdir evdeyiz zaten. Nasıl verimli çalışabileceğim. Bu durum bütün arkadaşlarımı olumsuz etkiliyor.

"ARKADAŞLARIMLA GÖRÜŞEMEDİM"

Rüzgar Koray/ 6.sınıf: Hafta içi her gün 16.20'ye kadar derslerimiz var. Bu yasak gerçekten çok saçma. Bugün arkadaşlarımla görüşemedim. Parka inemedim, bisiklete binemedim. Bundan sonra hep böyle mi olacak yani.

"DERS VARKEN NASIL DIŞARI ÇIKACAĞIM"

Doruk Karacanoğlu/ 7. Sınıf: Uygulama gerçekten çok kötü. Pazartesi, Çarşamba, Cuma 14.00'e kadar, Salı Perşembe 19.00'a kadar derslerim var. Ders varken nasıl dışarı çıkacağım. Ders olmasaydı parkta arkadaşlarımla oynardık.

"SALONLAR KAPANMIŞTI, ŞİMDİ DIŞARIDA DA SPOR YAPAMAYACAĞIM"

K. Can Demir/ Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik-Hazırlık: Okulumuz hibrit sistemini kullanırken covid vakalarının artmasından dolayı çıkarılan genelge sonrasında tamamen online sisteme geçti. Ders saatlerimiz 9.30 – 16.15 aralığında olduğu için saat 13.00 – 16.00 aralığında dışarıya çıkmamız imkansız hale geldi. Ve ben düzenli olarak spor yapan bir insanım. Salon kapanmıştı, şimdi dışarda spor yapma imkanım da kalmadı. Arkadaşlarımla da zaten pandemiden dolayı görüşemiyordum bu durumdan dolayı hiç görüşemeyeceğiz.

"SADECE BİR SAAT KALIYOR"

A.B./ 12. sınıf: 18 yaşındayım. Yeni düzenlemeye göre 13.00-16.00 arasında üç saat sokağa çıkabiliyor olmam gerekiyor ama online derslerim 15.00'te bittiği için bana sadece bir saat kalıyor. Dışarda halletmem gereken işlerim de olabilir. Bir saat hiç yeterli bir zaman olmaz. Arkadaşlarımla hiç bir görüşemedim.

"BİR ÇARE BULUNSUN"

B.D.D.Gemi İnşaat Fakültesi Hazırlık: Bugün dersimiz 15.15 e kadar devam etti. 13.00-16.00 saatleri arasında bize tanınmış olan dışarıya çıkma hakkımdan doğal olarak yaralanamadım. Buna bir çare bulunmasını bir düzenleme getirilmesini bekliyorum.

20 yaş altı isyanda! Dersler izinli saatlere denk gelince gençler dışarı çıkamadı

Son Dakika Güncel 20 yaş altı isyanda! Dersler izinli saatlere denk gelince gençler dışarı çıkamadı - Son Dakika


YORUMLAR (3)
  • Sadece okul kapalı: Pratikte okul ve esnaf kapalı ama esnaf da bir yolunu bulup kapının önünde yediriyor. Ama şu anda fiilen sadece okul kapalı. Ama kreş, okul öncesi ve cami kapalı değil. Tam kısıtlama olmadığı için gençler ve yaşlılar da dışarda. Virüs varsa, böyle yarım yamalak tedbir mi olur. Yani sonuçta olan eğitim kaybı ile oluşan 26 milyonluk bir kayıp nesil yaratıyoruz. Uzaktan eğitim var ama bu imkana kaç kişi ulaşabiliyor. Evde çok kardeş ve nine-dede varsa imkanı olan çocuk bile dersi takip edemez. Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
  • Sezin: MEB ders saatlerini yasak saatlerini dışarıda tutacak şekilde değiştirdi. Çoğu üniversitede de uzaktan eğitim sürecinde dersler kaydediliyor ve kayıttan da takip edilebiliyor. Kurumlar kendilerine has radikal uygulamalara gidiyorsa bir şey diyemem ama normal şartlarda bunun söylem mevzusu olmaması lazım. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Galatasaraylı taraftarlar, başkanlığa Bahattin Demirbilek'i istiyor Son Dakika: Yarından itibaren aşılama programının 2. adımına geçilerek huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar aşılanacak Sağlık Bakanı Koca: 830 bin sağlık çalışanımız aşının ilk dozunu oldu İçişleri Bakanı Soylu: Polis Arama Kurtarma Birimi'ni cuma günü başlatıyoruz Fenerbahçe, Ankaragücü maçı esnasında yayıncı kuruluşu protesto etti Ani bir kararla ayrılan Hadise ve Kaan Yıldırım sürpriz bir şekilde barıştı Çukur dizisinde Yamaç'a hayatının dayağını atan maskeli dövüşçünün kimliği ifşa oldu DSÖ'den koronavirüs aşısı açıklaması: Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde