65. Uluslararası Berlin Film Festivali - Son Dakika

65. Uluslararası Berlin Film Festivali

15.02.2015 01:50
65. Uluslararası Berlin Film Festivali, System.String[]

65. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale), Jüri Büyük Ödülü'nü kazanan Şilili yönetmen Pablo Larrain, filmini çok sayıda kişinin izlemesini kendisini mutlu edeceğini söyledi.

65. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale), Jüri Büyük Ödülü'nü kazanan Şilili yönetmen Pablo Larrain, filmini çok sayıda kişinin izlemesini kendisini mutlu edeceğini söyledi.

Berlinale Palas'ta düzenlenen Berlinale ödül töreninin ardından, ödülleri alan yönetmenler ve oyuncular Hyatt Otel'deki basın toplantısına katıldı.

Yönetmen Larrain, bir gazetecinin Latin Amerika'dan katılan filmlerin festivalde ödüller aldıklarının hatırlatması üzerine, Latin Amerika'dan gelen filmlerin gittikçe iyi olmaya başladığını belirterek, "Bu filmler iyi olduğu için bu festivalde gösteriliyor, Latin Amerika'dan geldiği için değil" ifadesini kullandı.

"Ne kadar çok insan filmimi izlerse, o kadar iyi olur" diyen Larrain, filmlerin büyük bir güce sahip olduğunu belirterek, filmlerin bazen tehlikeli derinliğe sahip olmalarından dolayı güçlü sistemler için tehlikeli olabildiğini de belirtti.

En iyi kadın oyuncu dalında ödül alan Charlotte Rampling ve en iyi erkek oyuncu seçilen Tom Courtenay basının karşısına birlikte çıktı.

"45 Years" filminde birlikte rol alan ikili, aldıkları ödülden dolayı mutluluklarını dile getirdiler.

Oyunculuk kariyerinde ikinci ödülünü kazandığını anımsan Rampling, "Aynı filmde oynayan iki kişiye hem en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu ödülünü vermek çok nadir. O yüzden bizde çok nadir olan insanlardanız" diye espiri yaptı.

Berlinale film festivalinde, "Taksi" filmiyle "Altın Ayı" ödülünü kazanan, ancak ülkesinden çıkması yasak olduğu için törene katılamayan İranlı yönetmen Jafar Panahi'nin ödülü için basın toplantısı yapılmadı. Sadece "Altın Ayı" ödülü sahneye konularak basın mensuplarının görüntü alması sağlandı.

Berlinale'de bu yıl en iyi senaryo dalında Gümüş Ayı ödülünü "El Boton de Nacar" filmiyle Şilili yönetmen Patricio Guzman, Alfred Bauer Ödülü'nü "Ixcanul" filmiyle Guatemalalı yönetmen Jayro Bustamante ve en iyi ilk film ödülünü de "600 Millas" filmin  Meksikalı yönetmeni Gabriel Ripstein almıştı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 65. Uluslararası Berlin Film Festivali - Son Dakika


Son Dakika

Oyuncu Engin Hepileri, sessiz sedasız Doğduğun Ev Kaderindir dizisinden ayrıldı Nijeryalı iş insanı Orji Kalu, Arsenal'i satın almak için harekete geçti Twitter, Alaattin Çakıcı'nın Kılıçdaroğlu'nu tehdit ettiği paylaşımı sildi 65 yaşın üstündeki vatandaşlara 'adrese teslim' e-Devlet şifresi hizmeti başladı "Bakkala gidiyorum" diye evden çıkan oyuncu Broselianda Hernandez'in cansız bedeni bulundu Başak Demirtaş, cezaevinden arayan Selahattin Demirtaş ile kameralar önünde konuştu Bomba iddia: Selin Ciğerci, eşi Gökhan Çıra ile yakınlaşan Melisa Emirbayer'in evine bıçakla gidip şiddet uyguladı Türkiye'de toprak iddiasında bulunan Ermenilere Aliyev'den yanıt: Akılları yok