ABD Dışişleri Sözcüsü Price'ı terleten Türkiye sorusu! Verdiği cevap Amerikalı gazeteciyi tatmin etmedi - Son Dakika

ABD Dışişleri Sözcüsü Price'ı terleten Türkiye sorusu! Verdiği cevap Amerikalı gazeteciyi tatmin etmedi

29.09.2022 11:55

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Yunanistan'ın ABD zırhlılarını adalara sevk etmesi hakkında yapılan eleştirilere "Kararı ülkelerin kendisi alır" cevabını verdi. Bu yorum üzerine muhabirin yönelttiği "Silahlarını nereye konuşlandıracağı ülkelere kalmış bir şey ise Türklere neden S-400'leri konuşlandırmayın diyorsunuz?" sorusuyla neye uğradığını şaşıran Price'ın verdiği yanıtla ABD'li gazeteciyi bile tatmin etmedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Yunanistan'ın uluslararası anlaşmaları ihlal ederek Ege adalarına çıkardığı ABD menşeli zırhlı araçlarının kullanım koşullarında ABD menfaatlerinin esas alındığını söyledi.

ÇİFTE STANDART UYGULADIKLARINI KABUL ETTİ

Türkiye'nin ABD menşeli silahların Yunanistan tarafından Gayri Askeri Statüye (GAS) sahip adalara çıkarmasına ilişkin ABD'ye yönelttiği protesto üzerine muhabirin sorusunu yanıtlayan Price, Yunanistan ile Türkiye'ye Amerikan silahlarının kullanımı koşulları konusunda çifte standart uyguladıklarını kabul etti.

"GERİLİMİ ARTIRACAK EYLEMLERDEN UZAK DURALIM"

İki ülkenin aralarındaki anlaşmazlıkları diplomatik yollarla çözme çağrısında bulunan Price, ülkelerin birbirinin sınırlarına saygı göstermesi gerektiğine işaret ederek bölgede gerilimi artıracak demeç ve eylemlerden uzak durulması çağrısını yineledi.

"SAĞLADIĞIMIZ SİLAHLARIN TEDARİĞİNİ YAKINDAN İZLİYORUZ"

Sözcünün ülkelerin kendi silahlarını nasıl konuşlandıracakları konusunda yorum yapmayacağını ifade etmesi üzerine muhabir, "Her silah tedariğinde kullanım koşulları olduğunu biliyoruz. Yunanistan'ın uluslararası anlaşmaları ihlal etmek üzere kullandığı ABD ekipmanı konusunda herhangi bir koşul yok mu?" sorusunu yöneltti. Sözcü, "Dünya çapında müttefik ve ortaklarımıza sağladığımız güvenlik yardımlarını, silah sistemleri tedariğini her zaman yakından izliyoruz" yanıtını verdi. ABD'nin ortaklara başta terörle mücadele olmak üzere ortak sınamalar ve ortak tehditlere karşı silah tedariki yaptığını belirten Price, sağlanan silahlara yönelik sürekli bir değerlendirme süreci olduğunu iddia etti.

PRICE'IN YANITI AMERİKALI GAZETECİYİ DE TATMİN ETMEDİ

Bunun üzerine AP muhabiri, "Silahlarını nereye konuşlandıracağı ülkelere kalmış bir şey ise Türklere neden S-400'leri konuşlandırmayın diyorsunuz?" sorusunu sordu. Sözcü "Bunun sonuçlarının olacağını da açıkça ilettik" yanıtını verince, AP muhabiri, "O zaman bunun akabinde gelecek mantıklı soru şu, ABD silahları (Yunanistan tarafından) ihlalde kullanılıyor. Bunun sonuçları olacak mı?" ifadesini kullandı. Soruya yanıt veremeyen Price, her ülkenin kendi tercihini yapabileceğini ama "bazı uç örneklerin" sonuçları olacağını ifade etmekle yetindi.

"AMERİKAN ULUSAL MENFAATLERİ" VURGUSU

Muhabirin "Kullanım koşulları bir ortağa uygulanıp diğerine uygulanmıyorsa, burada standart nedir? Bu koşulların standart mı çifte standart mı olduğunu nasıl takip edeceğiz?" sorusuna da Price, "Uyguladığımız standart Amerikan ulusal menfaatlerine uygun olan neyse odur." yanıtını verdi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel ABD Dışişleri Sözcüsü Price'ı terleten Türkiye sorusu! Verdiği cevap Amerikalı gazeteciyi tatmin etmedi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement