Afganistan'dan kaçan Cumhurbaşkanı Gani herkesi kandırmış: Bakanlık'ta toplantıya gidiyorum - Son Dakika

Afganistan'dan kaçan Cumhurbaşkanı Gani herkesi kandırmış: Bakanlık'ta toplantıya gidiyorum

17.08.2021 20:47

Taliban'ın Kabil'e girmesinin ardından ülkeden kaçış görüntüleri olay olan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'yle ilgili bomba bir iddia ortaya atıldı. Eski Milletvekili Elay Ershad, Gani'nin "Savunma Bakanlığı'nda toplantıya gidiyorum" diyerek Tacikistan'a kaçtığını söyledi.

Ülkesini Taliban'a bırakarak sırra kadem basan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeden ayrılış sürecine ilişkin detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Eski Afgan milletvekili Elay Ershad, Gani'nin kaçışıyla ilgili bomba bir iddiayı gündeme getirdi. Ershad, Gani'nin "Toplantıya gidiyorum" diyerek ülkeden kaçtığını ettiğini anlattı.

HAVA YOLUYLA KAÇTI

Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, 15 Ağustos'ta ülkeyi terk ederek Tacikistan'a kaçmıştı. Eski Afgan milletvekili Elay Ershad basına verdiği demeçte, Gani'nin Tacikistan'a kaçtığı gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan Savunma Bakanlığında bir toplantıya katılacağını söyleyerek helikopterle ayrıldığını öne sürdü.

"BEN BİR KADINIM VE BURADA KALDIM"

Ülkesini terk eden Gani'yi "cesaretsiz" olarak nitelendiren Ershad, Gani'nin daha sonra ülkeyi terk ettiğinin ortaya çıktığını açıkladı. Ershad, "Çok kızgınım, bunu açıklayacak kelime yok" ifadelerini kullanarak, "Ülkesini ve halkını geride bıraktı. Neden bu adama güvenip ona oy verdim bilmiyorum" dedi. Ershad, "Keşke geri dönse. Keşke gözlerine bakıp ona 'Ben bir kadındım ve burada kaldım' desem" ifadelerini kullanarak, "Kan dökülmesini önlemek isteseydi, altı ay önce bırakabilirdi" dedi.

YARDIMCISI, KENDİSİNİ CUMHURBAŞKANI İLAN ETTİ

Diğer yandan Gani'nin yardımcısı Amrullah Saleh sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Afganistan anayasasına göre, cumhurbaşkanının yokluğunda, kaçışında, istifasında veya ölümünde cumhurbaşkanı birinci yardımcısının geçici cumhurbaşkanı olduğunu ifade ederek, "Şu anda ülkemdeyim ve meşru geçici cumhurbaşkanı benim. Desteklerini ve fikir birliğini sağlamak için tüm liderlere ulaşıyorum" dedi.

YORUMLAR (2)
  • Ergül Ayhan: Bunun adı vatana halkına ihanettir yazıklar olsun ölseydin kahraman olurdun şimdi bir hainsin...yazıklar olsun... Cevap Yaz 3 1 Yayından Kaldır
  • ömer biçici : bu adam matrix filmindeki ajan Smith ile gizlice anlaşıp ekibi satan tipe ne kadar da benziyor. Cevap Yaz 8 2 Yayından Kaldır
500
Erdoğan: 14 Ağustos 2001'de Hangi Heyecanla Yola Çıktıysak Bugün de Aynı Heyecanı Yüreğimizde Taşıyoruz Erdoğan: 14 Ağustos 2001'de Hangi Heyecanla Yola Çıktıysak Bugün de Aynı Heyecanı Yüreğimizde Taşıyoruz AK Parti'nin 21. kuruluş yıl dönümü AK Parti'nin 21. kuruluş yıl dönümü AK Parti'li Ceylan, Karabük'te partisinin kuruluş yıl dönümü etkinliğinde konuştu Açıklaması AK Parti'li Ceylan, Karabük'te partisinin kuruluş yıl dönümü etkinliğinde konuştu Açıklaması
Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Afganistan'dan kaçan Cumhurbaşkanı Gani herkesi kandırmış: Bakanlık'ta toplantıya gidiyorum - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement