Ahır Gübresinin Muhafazası ve Olgunlaştırma Teknikleri Anlatıldı - Son Dakika

Ahır Gübresinin Muhafazası ve Olgunlaştırma Teknikleri Anlatıldı

23.12.2011 11:01
Ahır Gübresinin Muhafazası ve Olgunlaştırma Teknikleri Anlatıldı, System.String[]

Sarayönü Ziraat Odası Tarım Danışmanları, Başhüyük beldesinde ahır ve çiftlik gübresinin olgunlaştırılması konulu bir çiftçi eğitim toplantısı düzenledi.

Sarayönü Ziraat Odası Tarım Danışmanları, Başhüyük beldesinde ahır ve çiftlik gübresinin olgunlaştırılması konulu bir çiftçi eğitim toplantısı düzenledi.

Başhüyük Karaçay-Malkar Kültür Derneği binasında gerçekleştirilen eğitim toplantısına Ziraat Odası Danışmanı Yrd. Doç. Refik Uyanöz, Ziraat Odası Tarım Danışmanları, sözleşmeli çiftçiler ve Başhüyük beldesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler katıldı.

Uyanöz, gübrenin belli sıcaklık derecesinde karıştırılarak olgun hale getirilmesi gerektiğini belirterek, "Gübrenin toplanarak bir yere yığılması, naylon altına alınarak ya da açık ve toplu halde muhafaza edilerek havasız ve oksijensiz bırakılması gerekiyor. Bu gübrenin yanmasını sağlayarak gübreyi, toprağa ve bitkilere daha yararlı duruma getirecektir" dedi.

Yrd. Doç. Refik Uyanöz, bu konuda çiftçilerin daha ayrıntılı bilgiye, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teşkilatlarından, tarım danışmanlarından ya da Ziraat Odalarından ulaşabileceklerini vurguladı.

Tarım danışmanlarının verdiği eğitimde, ahır gübresinin faydaları, ahır gübresinin kalitesini etkileyen faktörler, gübrenin muhafazası ve olgunlaştırma teknikleri, ahır gübresi toprağa ne zaman ne kadar nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verildi.

Ahır gübresinin birçok faydası olduğu belirtilen eğitim toplantısında, gübrelerin, bitkilerin gelişimi için gerekli bitki besin maddelerini sağladığı, aynı zamanda da toprağın yapısını tarıma uygun hale getirdiği belirtildi.

Ahır gübrelerinin sadece bir bitki besin maddesi kaynağı olmayıp daha da önemlisi toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini düzenleyen bir toprak düzenleyicisi olduğunu vurgulayan danışmanlar, ahır gübrelerinin en önemli özelliklerinden birinin de zengin mikroorganizma kaynağı olduğunu ve toprakla karıştırılan ahır gübresinin, topraktaki mikroorganizma sayısını ve etkinliğini de arttırdığı kaydedildi.

- KONYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ahır Gübresinin Muhafazası ve Olgunlaştırma Teknikleri Anlatıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kaçak kazı yapan şahıslar, tünele havalandırma sistemi bile kurmuş Meteorolojiden 3 bölge için sağanak ve poyraz uyarısı Taksim'de maske takmadığı için ceza yiyen gençten ilginç tepki: İtiraz ederiz, olmazsa öteki tarafta görüşürüz Fenerbahçeli taraftarların tepkisine Muğdat'tan çok sert yanıt: Bir futbolcu ha maç satmış ha karısını satmış, aynı şey Yıllar sonra işgalden kurtarılan Ağdam'a giden Aliyev ve eşi, harap edilen camiye ayakkabılarını çıkararak girince gönülleri fethetti Yenilgiyi kabul eden Trump, Biden yönetimine geçiş sürecinin önünü açtı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu