Ankara'da hekimler uzun çalışma saatlerini protesto etti - Son Dakika

Ankara'da hekimler uzun çalışma saatlerini protesto etti

25.10.2021 17:11

Ankara Şehir Hastanesi'ndeki gece nöbeti sonrası trafik kazası yaparak yaşamını yitiren Asistan Doktor Rümeysa Berin Şen'in yoğun nöbet saatleri sebebiyle kaza yaptığını ileri süren hekimler, hastane önünde toplanarak çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep etti.

Ankara Şehir Hastanesi önünde toplanan hekimler, Kadın Doğum Kliniği Asistan Doktoru Şen'in trafik kazası yapmasına günaşırı tuttuğu yorucu nöbetlerin sebep olduğunu iddia etti.

"SALGIN NEDENİYLE ASİSTAN HEKİMLERİN İŞ YÜKÜ ARTTI"

Ankara Tabip Odası Asistan ve Genç Uzman Hekimler Komisyon Üyesi Dr. Benan Koyuncu, sağlık hizmetlerine yönelik talebin Kovid-19 salgınının da etkisiyle her geçen gün arttığını belirterek, bunun özellikle asistan hekimlerin iş yükünü fazlalaştırdığını söyledi.

Başkentteki hekimlerden uzun nöbet saatleri protestosu

UZUN MESAİ SAATLERİNE TEPKİ

Koyuncu, şöyle konuştu:

"Ayaktan başvuru ve yatan hasta yükündeki artış karşısında asistan hekimler uzun mesai saatleri boyunca birden fazla kliniğe bakmaya mecbur bırakılarak artan talep karşılanmaya çalışılmaktadır. Yıllardır asistan hekimlerin temel sorunlarından biri olan 36 saat çalışma, günaşırı nöbetler, eğitimi değil sağlık hizmetini önceleyen anlayış bizi bugünlere getirmiştir. Daha önce de bu çalışma şartlarının ölüm getirdiği vurgulanmasına rağmen çalışma şartlarımızda herhangi bir düzenlemeye gidilmemiştir."

Başkentteki hekimlerden uzun nöbet saatleri protestosu

ÇALIŞMA ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ TALEBİ

Asistan hekimlerin çalışma şartlarının iyileştirilmesini isteyen Koyuncu, "Hekimlik yaparken dayatılan insanlık dışı çalışma şartları nedeniyle bir arkadaşımızı daha kaybetmeye tahammülümüz yok. Uzmanlık eğitimi almak için geldiğimiz kliniklerde asıl görevimizin öğrenmek olduğunu hatırlatıyor, nitelikli eğitim istiyoruz. İnsanca çalışma koşullarının sağlanmasını, adaletsiz görev dağılımına son verilmesini talep ediyoruz." dedi.

Koyuncu, ilgili yönetmelikte değişiklik yapılmasını ve nöbet ertesi izin hakkının ücret kesintisi olmaksızın, ön koşulsuz tanımlanmasını talep etti.

CHP VE HDP'DEN DESTEK

Programda konuşan CHP ve HDP'li bazı milletvekilleri de hekimlerin, çalışma şartlarının düzeltilmesine ilişkin taleplerine destek verdi.

Ankara'da hekimler uzun çalışma saatlerini protesto etti
Ankara'da hekimler uzun çalışma saatlerini protesto etti
Ankara'da hekimler uzun çalışma saatlerini protesto etti

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ankara'da hekimler uzun çalışma saatlerini protesto etti - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • Koray Demir: dışarda bınlerce ınsan iş kazası gecırıyor trafık kazası gecırıyor bızde ozman az calısalım Cevap Yaz 4 4 Yayından Kaldır
500

Son Dakika

İşçi, elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi 21:40 İşçi, elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi İlk derbisinde Fenerbahçe'yi ayakta tuttu! Berke Özer maçta son düdüğün çalmasıyla hüngür hüngür ağladı 21:20 İlk derbisinde Fenerbahçe'yi ayakta tuttu! Berke Özer maçta son düdüğün çalmasıyla hüngür hüngür ağladı Çöplükte çanta içinde cenin bulundu 18:53 Çöplükte çanta içinde cenin bulundu
Yarı insan yarı köpek nitelendirilen yaratık, köylülerin korkulu rüyası oldu 17:52 Yarı insan yarı köpek nitelendirilen yaratık, köylülerin korkulu rüyası oldu Galatasaray maçı öncesi Fenerbahçe'de şaşırtan iddia! Vitor Pereira'dan ilginç Mesut Özil tercihi 15:41 Galatasaray maçı öncesi Fenerbahçe'de şaşırtan iddia! Vitor Pereira'dan ilginç Mesut Özil tercihi AK Parti Kocaeli İl Başkanı: Erdoğan, 'Emredersin Biden, ne istiyorsun Macron?' derse dolar da avro da düşer 14:20 AK Parti Kocaeli İl Başkanı: Erdoğan, 'Emredersin Biden, ne istiyorsun Macron?' derse dolar da avro da düşer
Son Dakika! Libya'da 2 yıldır alıkonuluyorlardı! 7 Türk vatandaşı, MİT ve Katar'ın ortak operasyonuyla Türkiye'ye getirildi 12:52 Son Dakika! Libya'da 2 yıldır alıkonuluyorlardı! 7 Türk vatandaşı, MİT ve Katar'ın ortak operasyonuyla Türkiye'ye getirildi Anne kız birbirleriyle yarışıyorlar! Deren Talu, doğum gününde giydiği kıyafetle mest etti 10:30 Anne kız birbirleriyle yarışıyorlar! Deren Talu, doğum gününde giydiği kıyafetle mest etti
Advertisement