Anne Babaların Mangala Heyecanı - Son Dakika

Anne Babaların Mangala Heyecanı

21.10.2014 14:05
Anne Babaların Mangala Heyecanı, System.String[]

Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşan zeka ve strateji oyunu olan mangala, Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi'nde bir turnuva düzenlendi.

Altı yarışmacı, 'Anne - Baba 1.Mangala Turnuvası' finalinde kıyasıya yarıştı. Birinciliği elde eden yarışmacılar madalya ile ödüllendirilirken, diğer yarışmacılara mangala seti hediye edildi.

Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi dikkat çeken bir turnuvaya ev sahipliği yaptı. Toplam 100 anne ve babanın yarıştığı turnuvada dereceye girenlere ödülü Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı tarafından verildi.

Final töreninde konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ecdat oyunu mangalayı anlamlı bir mekanda hayata geçirmekten dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Bağcılar'ın yetenekli çocuklara ilgi gösterildiğini ve onlara yönelik eğitimler verildiğini kaydeden Çağırıcı, "Çünkü, onlar farklı ve hızlı düşünebiliyorlar. Onlar için kendi fikirlerini uygulayabilecekleri özel mekanlar hazırladık. 200'ün üzerinde çocuğumuz hiçbir ücret ödemeden merkezimizden yararlanıyor. Servisleri dahil bütün imkanları belediyemiz tarafından sağlanıyor." dedi. Çağırıcı, merkez sayesinde ilçeyi, geleceğe hazırlamak adına farklı aktiviteler yapıldığını sözlerine ekledi. Çağırıcı, final programı sırasında Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencisi Yusuf Altıntaş ile bir süre mangala oynadı.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL

Programın ilerleyen dakikalarında finalde kıyasıya yarışarak dereceye girenlere ödülleri verildi. Başkan Çağırıcı, babalar kategorisinde birinci olan Kemal Akdoğan ile annelerde kategorisinde birinci olan Melek Eroğlu'na madalyalarını verdi.

Turnuvada ikinciliği annelerde Derya Güneş, babalarda da Turan Erol, yine üçüncülüğü de annelerde Emine Akdoğan, babalarda da Mehmet Güneş elde etti.

ÖĞRENCİLER KOÇLUK YAPTI

Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi'nde Osmanlı döneminden bu yana oynanan mangalayı öğrenen öğrenciler, oyunu çevrelerindeki 10 kişiye öğretti. Öğrenenler arasında anne ve babalar da bulunuyordu. Yarışmalarda öğrenciler, anne ve babalara koçluk yaptılar. Toplam 100 velinin katıldığı yarışmada anne ve babalar iki ayrı kategoride yarıştı. Orta Asya'da çobanlar tarafından geliştirildiği bilinen mangala zeka ve strateji oyunu olarak oynanıyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Anne Babaların Mangala Heyecanı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Oyuncu Leyla Lidya Tuğutlu'dan siyah bikiniyle yaza veda pozu 00:18 Oyuncu Leyla Lidya Tuğutlu'dan siyah bikiniyle yaza veda pozu Galatasaray'a gol attıktan sonra gözyaşlarına boğulan Emrah Başsan, o anları anlattı 23:25 Galatasaray'a gol attıktan sonra gözyaşlarına boğulan Emrah Başsan, o anları anlattı Bu defa büyülemedi! Ters ışıkta kalan Demet Özdemir şoke etti 23:03 Bu defa büyülemedi! Ters ışıkta kalan Demet Özdemir şoke etti
Son Dakika: Bilim Kurulu'ndan yüz yüze eğitimle ilgili kararlılık mesajı çıktı 21:44 Son Dakika: Bilim Kurulu'ndan yüz yüze eğitimle ilgili kararlılık mesajı çıktı Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? Bakan Varank merak edilen konuya açıklık getirdi 18:59 Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? Bakan Varank merak edilen konuya açıklık getirdi Hakimin tutuklama kararını duyunca çıldırdı! Kendini 2. kattaki duruşma salonundan aşağı attı 17:19 Hakimin tutuklama kararını duyunca çıldırdı! Kendini 2. kattaki duruşma salonundan aşağı attı
Vatandaş sosyal medyadan tepki gösterdi! Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti 15 euro olarak açıklandı 15:31 Vatandaş sosyal medyadan tepki gösterdi! Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti 15 euro olarak açıklandı Yasemin Bozkurt'tan sonra Gülben Ergen itirafı: Bana en büyük yalanı Gülben Ergen söyledi ben de gerçeği ortaya çıkardım 15:23 Yasemin Bozkurt'tan sonra Gülben Ergen itirafı: Bana en büyük yalanı Gülben Ergen söyledi ben de gerçeği ortaya çıkardım
Advertisement