Anne Nemutlu: Erzurum'dan Aslı Adına Adalet Çıkmadan Ayrılmayacağız - Son Dakika

Anne Nemutlu: Erzurum'dan Aslı Adına Adalet Çıkmadan Ayrılmayacağız

23.06.2015 15:46
Anne Nemutlu: Erzurum'dan Aslı Adına Adalet Çıkmadan Ayrılmayacağız, System.String[]

Erzurum'da hayatını kaybeden 17 yaşındaki milli kayakçı Aslı Nemutlu'nun ölümü ile ilgili görülen davanın 15'inci celsesinde de karar çıkmadı.

Erzurum'un Konaklı Kayak Merkezi'nde antrenman yaparken pist kenarındaki tahta kar perdelere çarparak hayatını kaybeden 17 yaşındaki milli kayakçı Aslı Nemutlu'nun ölümü ile ilgili görülen davanın 15'inci celsesinde de karar çıkmadı. Anne Ayşe Elerman Nemutlu, "Erzurum'dan Aslı adına adalet çıkmadan ayrılmayacağız" dedi.

Konaklı Kayak Merkezi'ndeki Alp Disiplini yarışlarına katılmak için Erzurum'a gelen Aslı Nemutlu, 12 Ocak 2012 günü antrenman yaparken pist kenarındaki tahta kar perdelere çarparak öldü. Nemutlu'nun ölümü ile ilgili, aralarında Türkiye Kayak Federasyonu eski Başkanı Özer Ayık, Gençlik Hizmetleri ve Spor eski İl Müdürü Fatih Çintimar, İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik'in de bulunduğu toplam 16 görevli hakkında Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanıkların bir bölümü için 'Taksirle ölüme neden olmak' suçundan 2- 6 yıl, diğer bölümü için de 'Görevi kötüye kullanmak' suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi. Yargılama aşamasında Aslı Nemutlu'nun öldüğü pistte 3 kez yapılması kararlaştırılan keşif bir türlü gerçekleşmeyince Ankara 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nin görevlendirmesi ile bilirkişi raporu hazırlandı. Hazırlanan 3'üncü bilirkişi raporunda, TKF Başkanı Özer Ayık'ın birinci derece kusurlu, antrenörler Fidan Kırbaç Özbakır ile Recep Süleyman Dilik, pist şefi Ahmet Demir, federasyon gözlemcisi Nevzat Bayraktar ve yarışma müdürü Ahmet Muhtar Kurt ise tali kusurlu bulundu.

Erzurum 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan 15'inci duruşmada anne Ayşe Elerman Nemutlu, baba Ahmet Metin Nemutlu ile sanık avukatları hazır bulundu. Nemutlu ailesi, "Duruşmanın bir an önce karara bağlanmasını istiyoruz" dedi. Hakim Haşim Kızıltaş, sanık avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamasını için süre vererek duruşmayı 1 Ekim'e erteledi.
Duruşma sonrası Adliye Sarayı önünde açıklama yapan anne Ayşe Elerman Nemutlu, şunları söyledi:
"Umarım 1 Ekim'e kadar son savunmalar hazır olur ve yeni bir süre uzatımı istemezler. Artık uzatmaları oynuyoruz. Erzurum'dan Aslı adına adalet çıkmadan ayrılmayacağız. Adalet ne zaman nasıl sağlanacak? Bu kadar uzun sürmesi görünen gerçeklerin bir türlü sonuca bağlananaması gerçekten üzücü. Manevi olarak oldukça yorucu. Bu kadar bekledik 3,5 sene oldu. Mahkeme açılalı da 2,5 sene oldu. Umarım yeni bir 12 Ocak'tan önce sonuçlanır, daha fazla uzamaz."
Avukatların dosyada karar çıkmaması için sürekli itirazda bulunduğunu belirten baba Ahmet Metin Nemutlu ise, "İlk defa bu mahkemede kendi adıma yorulduğumu hissettim. Türkiye'deki adalet sistemi ya da yöntemleri, avukatların uzatma çalışmaları, ufacık bir virgül ya da kağıt eksikliği duruşmayı 2-3 ay erteleyebiliyor. Aslı adına doğru bir karar çıkacağına canı gönülden inanıyorum. Bizde destekçisi, ailesi olarak her duruşmada buradayız" diye konuştu.

- Erzurum

Anne Nemutlu: Erzurum'dan Aslı Adına Adalet Çıkmadan Ayrılmayacağız
Anne Nemutlu: Erzurum'dan Aslı Adına Adalet Çıkmadan Ayrılmayacağız
Anne Nemutlu: Erzurum'dan Aslı Adına Adalet Çıkmadan Ayrılmayacağız
Anne Nemutlu: Erzurum'dan Aslı Adına Adalet Çıkmadan Ayrılmayacağız
Anne Nemutlu: Erzurum'dan Aslı Adına Adalet Çıkmadan Ayrılmayacağız

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Anne Nemutlu: Erzurum'dan Aslı Adına Adalet Çıkmadan Ayrılmayacağız - Son Dakika


Son Dakika

İbrahim Tatlıses'i topa tutan Aydilge eleştirilerine bugün de devam etti Sağlık Bakanlığı'ndan 'aşıda dolandırıcılık' uyarısı: SMS'le gelen linke tıklamayın Galatasaray, Feyenoord'lu Nicolai Jörgensen'i transfer etmeyi planlıyor Ronaldo, Suudi Arabistan'dan gelen 53 milyon TL'lik reklam teklifini reddetti Rusya genelinde binlerce muhalif Navalny için sokaklarda Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indirildi Serdar Ortaç'tan tepki çeken itiraf! Kredisini ödeyemeyince devlet bankası borcunu 8 ay ertelemiş Dünyanın en tatlı hırsızı! Her gün poğaçalar eksiliyordu, hırsız 'Nandu' çıktı