Anne ve Yavru Geyiğin Yaraları Düzeliyor - Son Dakika

Anne ve Yavru Geyiğin Yaraları Düzeliyor

04.11.2017 12:44
Anne ve Yavru Geyiğin Yaraları Düzeliyor, System.String[]

Eskişehir’de geçtiğimiz günlerde sulama kanalından çıkarılarak tedavi altına alınan anne ve yavru geyiğin durumları iyiye gidiyor.

Eskişehir'de geçtiğimiz günlerde sulama kanalından çıkarılarak tedavi altına alınan anne ve yavru geyiğin durumları iyiye gidiyor.

Geçtiğimiz günlerde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Sarıcakaya ilçesi Düzköy Mahallesi yakınlarından geçen bir sulama kanalına geyik ile yavrusunun düştüğü ihbarını aldı. Bunun üzerine arama kurtarma ekipleri geyikleri kurtarmak için çalışma başlatmış, uzun çabalar sonucu anne ve yavru geyik sudan çıkarılmıştı. Soğuk suyun içerisinde kurtarılana kadar bekleyen geyiklerin bacaklarında da yaralar tespit edildi. Kurtarılmalarının ardından tedavi altına alınan geyiklerin, sağlık durumlarının iyiye gittiği bildirildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre de, anne ve yavrusu tamamen iyileştiği zaman bulundukları bölgeye yakın bir yerde doğal yaşam alanları ile buluşturulacaklar.

Doğa Koruma Milli Parklar Şefi Özge Yaman, tedavinin çok uzun sürmesini beklemediklerini anlattı. Yaraların tamamen iyileştiğinde anne ve yavru geyiğin yeninden doğal yaşam alanlarına bırakılacağını kaydeden Yaman, "Sarıcakaya ilçesi Düzköy Mahallesi'nde 2 geyiğimizin sulama kanalına düştüğü ihbarını aldık. Öncelikle ekiplerimiz yanlarına Tepebaşı Belediyesi Veteriner Hekimi Önder Beyi de alarak alana ulaştılar. Akşam 20: 00 civarında anne ve yavru geyik sudan çıkarıldılar. Veteriner hekimimiz yaptığı kontrollerde hayvanların ayaklarında ve bazı bölgelerinde yaraların olduğunu tespit etti. Bunun üzerine geyikleri alarak şehir merkezine getirdik ve Tepebaşı Geçiçi Bakım Evi'nde dün gece muhafaza ettik. Şu anda da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü'nün yaban hayvanlarının tedavisinde kullandığı fidanlık mevkiindeki alandayız. Hayvanlarımızı buraya taşıdık. Burada tedavilerinin bitmesinin ardından eğer doğaya uyum sağlayabilecek kabiliyete ulaşırlarsa, yine Sarıcakaya bölgesinde aldığımız ortama geri bırakacağız. Eğer doğaya uyum sağlayamaz ve tedaviye ihtiyaçları devam ederse de, yine şubemize bağlı Çatacık Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisindeki geyik üretim istasyonunda biraz daha bakımlarını sağlayacağız. Dün zaten geyiklere serum takıldı. Yaralarına merhemlerle tedavi yapılmaya başlandı. Bugün de buradaki veteriner hekimlerimiz kontrollerine devam edecekler. Şu anda ayağa kalkabilir durumdalar. O yüzden tedavilerinin çok uzun süreceğini düşünmüyoruz" dedi. - ESKİŞEHİR

Anne ve Yavru Geyiğin Yaraları Düzeliyor
Anne ve Yavru Geyiğin Yaraları Düzeliyor
Anne ve Yavru Geyiğin Yaraları Düzeliyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Anne ve Yavru Geyiğin Yaraları Düzeliyor - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de korona aşısında kimler öncelikli olacak? Bilim Kurulu 4 aşamayı belirledi Canlı yayında şoke eden itiraf! Evli ve 5 çocuk babası şahıs, 18 yaşındaki kızı alıkoydu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk: Koronavirüs etkisini 2022'nin ilk aylarına kadar sürdürebilir Boş arazide ölü bulunan kişi, arkadaşlarına "Hakkınızı helal edin" yazılı mesaj atmış Ekrem İmamoğlu, canlı yayında suikast iddialarına ilişkin konuştu: 'Ne oluyor?' dedim ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi Yağmur Aşık'ın Emre Aşık için tuttuğu iddia edilen kiralık katil: Benden hamile kaldı Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor