Antik Kentte Belediye Meclisi Toplantısı - Son Dakika
Güncel

Antik Kentte Belediye Meclisi Toplantısı

Antik Kentte Belediye Meclisi Toplantısı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı olağan toplantısı, Antik Smyrna Agorası'nda yapıldı.

13.09.2017 21:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı olağan toplantısı, Antik Smyrna Agorası'nda yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Antik Smyrna Agorası Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, agoranın antik dönemde, yerleşim yerinin yönetim, politika ve ticaret işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan olduğunu hatırlatarak, meclis üyelerine devam eden kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da agoradaki kamulaştırma çalışmalarının kendisinden önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina döneminde başladığını, göreve geldikten sonra bölgedeki yüzlerce binayı kamulaştırdıklarını söyledi.

Kocaoğlu, kamulaştırma çalışmalarını bitirdikten sonra bölgedeki binaları kimsenin burnunu kanatmadan yıktıklarını belirterek, "Hala çalışmalarımız devam ediyor. Kazılara birçok destek verdik. Şu anda 5 milyon lira civarında kazının sürdürülmesi için de destek verip, her ay hesaplarına para yatırıyoruz." diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan da tarihi Smyrna Agorası'nın İzmir için önemine değindi.

Agorada devam eden kazıların Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütüldüğünü vurgulayan Doğan, şunları kaydetti:

"Bugün bu merkezi bu hale getiren Kültür ve Turizm Bakanlığıdır. Dönem dönem sivil toplum örgütleri ve belediyeler de bu alanda devam eden kazılara sponsor desteği olmuşlardır. Bu konuda yaptığı çalışmalardan dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesine ve İzmir Ticaret Odasına teşekkür ederim. Bakanlık bu çalışmaları iyi bir şekilde yürütmektedir. Üniversitelerimiz Bakanlığın desteği ile çalışmalarını sürdürmektedir. Agora'nın yanında Namazgah ve İkiçeşmelik mahallelerindeki tarihi yerlere de sahip çıkılması gerekir."

Meclis toplantının ardından Aziz Kocaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Smyrna Agorası'nın 2 bin 500 yıllık bir kent yönetim merkezi olduğunu, kentin sorunlarının agorada konuşulduğunu anımsattı.

Büyükşehir Belediye Meclisinin daha önce 3 kez Agora'da toplandığını dile getiren Kocaoğlu, "4'üncü meclisi de biz bugün burada toplamış olduk. Bu alanın 24 saat yaşayan bir nokta haline gelmesi, önümüzdeki en önemli kalkınma projesi olduğunun altını sürekli çiziyoruz. Bunu tüm kurumlar ve İzmirli hemşehrilerimizle başarmaya çalışıyoruz. Bu da bir farkındalık yaratmak, tarihi bölgenini degerlerini anlatmak için yaptığımız bir meclis toplantısıydı." dedi.

Toplantının ardından Aziz Kocaoğlu ve meclis üyeleri hatıra fotografı çektirip, kazıların devam ettigi alanda incelemelerde bulundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Antik Kentte Belediye Meclisi Toplantısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • mahkeme heyeti, Ege Akersoy hakkında kararını açıkladı
  16:53 mahkeme heyeti, Ege Akersoy hakkında kararını açıkladı

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye 'sen tam bir Arap sevicisisin' diyerek saldırdığı iddia edilen sanık Ege Akersoy'un kasten yaralama suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı. Akersoy'un halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan beraatine hükmedildi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.

 • Akraba pazarcılar arasında müşteri kapma kavgasında 1 kişi vurularak can verdi
  16:19 Akraba pazarcılar arasında müşteri kapma kavgasında 1 kişi vurularak can verdi

  İzmir'in Karabağlar ilçesinde, pazarcılık yapan ve balık sattığı öğrenilen akrabalar arasında müşteri kapma kavgası çıktı. Akşam saatlerinde de devam eden kavgada 64 yaşındaki adam yeğeni tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Kavgada hayatını kaybeden adamın oğlu da tabancayla yaralanırken, olayla ilgili 2 şüpheliden 1'i yakalandı.


Advertisement