Aşçılar unutulmaya yüz tutmuş lezzetler için yarışıyor - Son Dakika

Aşçılar unutulmaya yüz tutmuş lezzetler için yarışıyor

21.05.2022 16:15

Konya'da Ecdat Sofrası Yemek Yarışması ve Geleneksel Konya, Selçuklu ve Mevlevi Mutfağı etkinliği başladı.

Konya'da Ecdat Sofrası Yemek Yarışması ve Geleneksel Konya, Selçuklu ve Mevlevi Mutfağı etkinliği başladı.

Büyükşehir Belediyesi ile Konya Aşçılar Derneği'nin Ecdat Parkı'nda düzenlediği etkinliğin ilk gününde 40 yarışmacı, hünerlerini sergiledi.

Bir saatlik sürede yaptıkları yemekleri jürinin beğenisine sunan yarışmacılardan dereceye girenlere para ödülü verilecek.

Konya Aşçılar Derneği Başkanı Yılmaz Seçim, gazetecilere Selçuklu ve Mevlevi mutfağının, dünyanın en zenginlerinden olduğunu söyledi.

"Unutulmuş yemekler yeniden tadılacak"

Bu kültürü yeniden tanıtmak için Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle yemek yarışması düzenlendiğini aktaran Seçim, "Bugün Konya mutfağında unutulan veya çok daha az yapılan yemekleri tanıtmayı amaçlıyoruz. Selçuklu ve Mevlevi mutfağının merkezi olmasından dolayı da bunu da tanıtmaya çalışacağız. Bugün, unutulmuş yemekler yeniden tadılacak." diye konuştu.

80 yarışmacı katıldı

Seçim, Konya'nın tarihi Sille Mahallesi'ne özgü "gıliç" yemeğinin dikkati çeken lezzetlerden olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

"Sille mutfağına özgü ve hala Ermenilerin yaptığı bir yemek çeşidi. Ermenilerin mutfak kültürüne ait. Mevlevi mutfağından 'zülviye' yemeği de bir yarışmacımız tarafından tercih edildi. Günümüzde unutulan bir yemekti şimdi yeniden yapılmaya başlanacak. Etkinlikte Selçuklu, Mevlevi, Osmanlı ve Konya mutfağını yeniden harmanladık. Alana profesyonel bir mutfak kuruldu. İki gün sürecek etkinlikte ev hanımları, gastronomi öğrencileri, aşçılar ve şeflerden oluşan 80 yarışmacı katılıyor."

YORUMLAR
500
Başkan Altay: 'Sanayi için uzmanlaşmış itfaiye merkezimiz tamamlanmak üzere' Başkan Altay: 'Sanayi için uzmanlaşmış itfaiye merkezimiz tamamlanmak üzere' Son dakika haberi... Konya'da polise bıçakla saldıran şüpheli, silahla vurulması sonucu öldü Son dakika haberi... Konya'da polise bıçakla saldıran şüpheli, silahla vurulması sonucu öldü Son dakika! POLİSLERE BIÇAKLA SALDIRAN HIRSIZLIK ŞÜPHELİSİ VURULDU, HASTANEDE ÖLDÜ Son dakika! POLİSLERE BIÇAKLA SALDIRAN HIRSIZLIK ŞÜPHELİSİ VURULDU, HASTANEDE ÖLDÜ
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aşçılar unutulmaya yüz tutmuş lezzetler için yarışıyor - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement