Aysal'dan Aziz Yıldırım'a Sert Yanıt - Son Dakika

Aysal'dan Aziz Yıldırım'a Sert Yanıt

17.02.2012 19:28
Aysal'dan Aziz Yıldırım'a Sert Yanıt, System.String[]

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, şike soruşturmasıyla ilgili çok sert açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, şike soruşturmasıyla ilgili süreci takip ettiklerini belirterek, "Kimse kendi üzerindeki lekeyi bulaştırarak temizlenemez." dedi.

Murat Sabuncu'nun sunduğu Skyturk360'daki Ekonomi Özel'de çarpıcı açıklamalar yapan Başkan Ünal Aysal, şike suçlamasıyla 2011'in Temmuz ayı başından beri ceza evinde bulunan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın incelenmesini istediği müsabakayı kastederek, "Galatasaray- Trabzon maçını incelesinler, sorun yok." dedi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Skyturk360 Ekonomi Müdürü Murat Sabuncu'nun sunduğu programda Sabuncu'nun ve gazeteciler Tarık Yılmaz ile Yavuz Barlas'ın sorularını cevapladı. Aysal, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın "Galatasaray- Trabzonspor maçına dikkat etsinler" sözlerine sert bir yanıt verdi. Aysal, sermaye artırımı konusunda da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başkan Ünal Aysal, Futbol Federasyonu başkanlığı için ismi üzerinde anlaşmaya varılan ve karar vermesi için süre isteyen Erzik'le ilgili bir soruya, " Şenes Erzik, Galatasaray'ın gözünde en iyi adaydır. Federasyonun bağlı olduğu dış kurumlarla ilişkilerin iyi gitmesi açısından çok önemli bir tercih olur. Bunun için biz Şenes Erzik'i destekliyoruz." diye cevap verdi.

Galatasaray'ın içinde bulunduğu mali durum, yönetim krizi ve Galatasaray kulübünün içinde bulunduğu durumla ilgili soruları da cevaplayan Başkan Ünal Aysal şöyle devam etti:

"Biz iş başına geldiğimiz mayıs ayında Galatasaray'ın sorunlarının hepsini anlattık. Mali sistemin Galatasaray'da artık oturması gerekiyor. Bizim trenimiz hareket etti ve belirlediğimiz yolda ilerliyor. Bizim bir eksiğimiz, özkaynak sorunumuzun olması. Eğer siz sermayenizi yemişseniz ve eksiye geçmişseniz, bu sürdürülebilir bir açık değil. Bunu kapatmanın iki yolu var, ya sermaye arttırımına gitmek ya da çok büyük kar elde etmek. İlerideki açılımlarda kar edilebilmesi için sermaye artırımı yolunu seçtik. Bu küçük yatırımcıyı etkileyecek bir şey değil. Bu kadar büyük bir özkaynak kaybı olduğu için biz bu sorunu böyle çözme yolunu seçtik.

Bu yaptığımız uygulama kural dışı bir şey değil. Bizim 264 milyon TL özkaynak kaybımız var. Şu anda herhangi bir ortağımız bizi şikayet etse bizi iflas ettirebilir. Biz de bunun için böyle davranmak zorundaydık.

Göreceksiniz çok yakın bir gelecekte bizim durumumuzdaki herkes bu uygulamayı yapacak. Biz evimizdeki bu yangını söndürmeliydik. Başka bir alternatifimiz yoktu, bunun tersi davranmanın anlamı iflas etmektir. Teknik iflasdır. Hisselerimizin düşüşü bizim hisse satışlarımız değildir. Borsada bu tür hareketleri çok fazla görürsünüz. Burada küçük yatırımcı için acı bir reçete var ama bunu yapmazsak biz iflas edebiliriz.

Bizim iki tane sorunumuz vardı. Eskiden iki şirket vardı, Futbol AŞ'de gelirler vardı, Sportif AŞ'de ise giderler vardı. Biz iki şirketi birleştirerek kar zarar dengesini sağlamaya çalıştık. Bu birleşmeden sonra küçük yatırımcıdan hiçbir şey gizlenmedi. Her şey açık bir şekilde yapıldı.

2014'de yürürlüğe girecek olan UEFA kriterleri için bunu yapmak zorundaydık. Eğer bunu yapmazsak UEFA'dan lisans alamıyorduk. Biz bu hamle ile bir taşla iki kuş vuruyoruz. Yaptığımız bütün işler SPK tarafından en ince noktasına kadar takip ediliyor.

Şu anda Galatasaray futbolcu ödemelerini yapabiliyor. Biz önümüzdeki üç yıl için her türlü tedbiri alıyoruz. Olayı bir aile babası ciddiyetinde yürütmemiz gerekiyor. Bizim şu anki mali açığımızın en büyük sebebi banka faizleridir. Bunu engellemek için mümkün olduğu kadar banka kredisi almamalıyız.bu borçla uzun süre yürüyemezsiniz. Bundan kurtulmamız gerek. Aylık 16 milyon euroluk giderlerimizi şu ana kadar borçlanmadan karşıladık.

twitter'da bana cimri başkan dediklerini duydum. Twitter hesabım yok ama taraftarın nabzını tutmak için incelerim. Benim burada kişisel olarak yaklaşımım; burada başarıyı biraz kendi evlatlarımızla başarmamız lazım şeklinde.

SHAKİRİ'Yİ BÜTÇEMİZİ AŞTIĞI İÇİN ALMADIK

Ara transferlerle birlikte 16 transfer yaptık. Biz parasını hazırlamadığımız hiçbir futbbolcuyu almayız. Shakiri için bu anlayışımıza ters düşecek bir artış olunca transferinden vazgeçtik.

Futbolcularımızın konsantransyonunun bozulmaması için deplasman yolculuklarında uçağımıza gazeteci almıyoruz.

Galatasaray'da geleneksel olarak Galatasaray Başkanı aile babasıdır. Benim bütün isteğim, gördüğüm bu saygıyı yitirmemek. Yönetim kurulundaki bütün arkadaşlarımın deneyimlerinden faydalanmak zorundayım.

Hakan Üstünberk benim çok taktir ettiğim bir yönetici. İlerideki yönetimlerde mutlaka olmasını gerektiğini düşünüyorum. İleride başkan olabileceğini de düşünüyorum.

Geçmiş yönetimdeki herkes ile dostum. Çok yorgun bir dönemden geçtiler. Bundan önceki yönetimle alakalı olarak hiçbir eleştiri ve şikayetim olmadı.

YÖNETİCİ SAYISI ÇOK FAZLA, 7+3 İDEALİ

10 asil, 5 yedek üyeden oluşan yönetim kurulunun sayısının fazla olduğunu düşünüyorum. Benim için ideal yönetim kurulu 7+3. Ama bu konuda kararı kongre verir. Bunun için tüzüğümüzün değişmesi lazım...

Ben tribüne oynayan bir başkan değilim. Taraftarımı mutlu etmeden önce camiamı ayakta tutmaya çalışmam gerekiyor. Başarı sözüm var ve ben bu başarıyı yakalayacağımızı düşünüyorum. Bunu sadece futbolda değil bütün branşlarda başarmak istiyorum. Başarı, tüm branşlardaki atılımla gelir.

Aziz Başkan, "Galatasaray- Trabzonspor maçına da bakılması lazım" diyor. Ben de sadece; bakılsın o zaman diyorum. Kimse kendi üzerindeki lekeyi başkasına bulaştırarak kendini temizleyemez. Başkanın böyle konuşması yadırgıyorum. Elinizde bir kanıtınız olması lazım. Benim şike davası ile ilgili ilk yorumum, Türk takımlarının ve milli takımımızın yurt dışına çıkışında bir sorun olmamasıydı, hala aynı şekilde düşünüyorum. Bizim Galatasaray olarak mutlaka Avrupa'da olmamız lazım. Hem sportif başarı açısından, hem de ekonomik açıdan. Bu seneki kadroyu banka kredileri ile finanse edebildik, Avrupa Kupaları'na gittiğimizde, yeni mali kaynak yarattığımızda krediden kurtulabileceğiz."

Aysal'dan Aziz Yıldırım'a Sert Yanıt

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Aysal'dan Aziz Yıldırım'a Sert Yanıt - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Barcelona'lı Messi, Şampiyonlar Ligi'nde 16 sezon üst üste gol atan ilk futbolcu oldu Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Ozan Tufan'ın Pelkas'la ilgili gafı sonrası F.Bahçe'nin yaptığı paylaşım büyük ses getirdi Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adamla düğün yaptı