12 Yaşında 13 Kurşunla Ölen Uğur Mezarı Başında Anıldı - Son Dakika

12 Yaşında 13 Kurşunla Ölen Uğur Mezarı Başında Anıldı

21.11.2013 23:06
12 Yaşında 13 Kurşunla Ölen Uğur Mezarı Başında Anıldı

Kızıltepe'de 2004 yılında özel harekat timlerinin evlerine düzenlediği operasyonda ölen Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz, mezarları başında anıldı.

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde 2004 yılında özel harekat timlerinin evlerine düzenlediği operasyonda ölen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz, mezarları başında törenle anıldı.

Kızıltepe İlçesi'nde 21 Kasım 2004 tarihinde özel harekat timlerinin terör operasyonunda evlerinin önünde öldürülen Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz için düzenlenen anma töreni, yürüyüşle başladı. Yürüyüşe, Mardin Bağımsız Milletvekili DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, BDP, HDP ile sivil toplum örgütü üyeleri ile vatadaşlar katıldı. Özgürlük Meydanı'nda toplanan grup Abdullah Öcalan, Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz'ın fotoğrafları ile PKK, KCK ve PYD flamalarını taşıyarak, "Şehitler ölmez" sloganlarıyla, Atatürk Mahallesi'nde bulunan ve Uğur Kaymaz isminin verildiği mezarlığa kadar yürüdü.

Milletvekili Ahmet Türk, Uğur Kaymaz'ın mezar başında yaptığı konuşmada Kürtler arasında yaşanan büyük bir acının ismi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Kürtler yüzyılardır büyük bir zulmün altında yaşamlarını sürdürüyorlar. Bu zulüm bugün de devam ediyor. Ama Kürtler hiçbir zaman devletin zulmüne karşı boyun eğmemiştir. Bugün de görüyoruz ki, 12 yaşındaki çocuğumuz Uğur Kaymaz ve kardeşimiz, arkadaşımız Ahmet Kaymaz, özgür bir yaşam için ve Kürtler'in özgür geleceği için samimi bir içtenlikle mücadelelerini sürdürüyorlardı. Ama devletin bu zulmü üzerlerinde eksik olmadı. 12 yaşındaki çocuğumuz devletin kurşunlarıyla yaşamını yitirdi. Kürtler'i sesssiz bırakmak, çaresiz bırakmak için bugün de, bu zulüm devam etmektedir. Yalnız biz şehitlerimizle iftihar ediyoruz."

Konuşmalarının ardından kalabalık grup, alkış ve zılgıtlarla, olaysız dağıldı.

Tematik Gençlik Kampına Mardin'den 41 genç katıldı Tematik Gençlik Kampına Mardin'den 41 genç katıldı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 12 Yaşında 13 Kurşunla Ölen Uğur Mezarı Başında Anıldı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement