BAKAN DÖNMEZ'DEN MUTFAKTA ELEKTRİK YERİNE DOĞAL GAZLI OCAK ÇAĞRISI - Son Dakika

BAKAN DÖNMEZ'DEN MUTFAKTA ELEKTRİK YERİNE DOĞAL GAZLI OCAK ÇAĞRISI

20.05.2022 19:50

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MÜSİAD Uluslararası Enerji Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Özellikle son dönemde yeni yapılan binalarımızda mutfakta kullanılan ocaklar elektrikle çalışıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MÜSİAD Uluslararası Enerji Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Özellikle son dönemde yeni yapılan binalarımızda mutfakta kullanılan ocaklar elektrikle çalışıyor. Elektrik bizim için ikincil bir kaynak. Yani başka bir kaynak tarafından üretilmesi gerekiyor. Buradan inşaat sektörüne bir çağrıda bulunmak istiyorum. Yeni yapılarda mutfaklarda pişirme yöntemlerini elektrikle değil doğal gazla pişirmeye uygun bir şekilde inşa etmemiz kaynaklarımızı daha verimli ve etkin kullanılmasını sağlayacaktır. Eğer burada bir mesafe kat edemezsek bununla ilgili bir düzenleme de yapabiliriz dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkez Binası'nda Uluslararası Enerji Zirvesi düzenlendi. Zirveye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, OECD T.C. Daimi Temsilcisi Prof.Dr. Kerem Alkin, MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Altuğ Karataş konuşma yaptı. Zirvede 'Yenilenebilir Enerji' gibi konular ele alındı.

YATIRIMLARIMIZIN MEYVELERİNİ TOPLAMA ZAMANI GELDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elektrik üretim, iletim ve dağıtımından, karalarda ve denizde petrol ve doğal gaz arama ve üretimine, madencilikten nükleer enerjiye kadar son dönemde hem özel hem de kamu eliyle ciddi bir altyapı ve üstyapı yatırımlarına giriştik. Şimdi artık bunların meyvelerini toplama zamanı geliyor. Bugün itibariyle elektrikte kurulu gücümüz 100 bin megawattı geçmiş durumda. 100 bin megawatt üzerinde kurulu gücü olan ülke sayısı 14. Bugün artık yenilenebilir enerjide, enerji verimliliğinde, enerji teknolojilerinde, nükleer enerjide attığı adımlarla kendi enerji dönüşümünü sürdüren bir ülkemiz var. Enerjide kendi öz yeterliliğimizi sağladıkça inanıyorum ki, Türkiye hem üretim hem dağıtım hem de piyasalarda merkez olma hedefine daha somut bir şekilde yaklaşacak dedi.

KONUT STOĞUMUZUN KABACA YARISI YALITIMSIZ

Bakan Dönmez, Bugün elektrik üretiminde yüzde 65'lere varan yerli kaynak kullanımımız söz konusu. Yenilenebilir kaynaklarda bu oran yüzde 50'ler seviyesinde. Kurulu gücümüzün yüzde 54'ü yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor. Şu an doğalgazda yüzde 99 dışarıya bağımlı bir ülkeyiz. Dördüncü gemimiz de dün Taşucu Limanı'na ulaştı. Burada 2 aylık bir bakım süreci olacak. Ardından belirleyeceğimiz lokasyonda ilk sondajına başlayacak. Yedinci nesil ve ilk defa bizim kullanacağımız bir gemi olacak. İnşallah yeni gemimizle yeni müjdeler almayı ümit ediyorum. Türkiye, güneş paneli üretiminde fabrika kapasitesinden bahsediyorum yıllık 7 bin 960 megwatt üretimle dünyada dördüncü, Avrupa'da ise birinciyiz. Bugün, konut stokumuzun kabaca yarısı yalıtımsız. Hanelere uygun şartlarda kredi verilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığımızla ve planlama için de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla görüşüyoruz. diye konuştu.

YOL KAT EDEMEZSEK BUNUNLA İLGİLİ DÜZENLEME YAPABİLİRİZ

Bakan Dönmez Son 5 yıllık döneme baktığımızda enerji verimliliğine toplamda 6,45 milyar dolar yatırım yaptık. Toplamda 1,56 milyar dolarlık bir tasarruf sağladık. Belki daha da önemlisi son 5 yılda 43,2 milyon ton CO2'nin doğaya salımını engelledik. Çevrecilikse işte çevrecilik burada. Bu işler icraatla oluyor, lafla değil. Birilerinin çevrecilik adı altında hükümet yıkma gayretlerini Gezi'de görmüştük. Şimdi Atatürk Havalimanı'nda yapılacak millet bahçesi için yaptırmayız diyenler sıraya girdi. Madem bu kadar çevreciydiniz, belediyeniz şehrin göbeğindeki yüzyıllık çınarları katlederken neredeydiniz Özellikle son dönemde yeni yapılan binalarımızda mutfakta kullanılan ocaklar elektrikle çalışıyor. Elektrik bizim için ikincil bir kaynak. Yani başka bir kaynak tarafından üretilmesi gerekiyor. Buradan inşaat sektörüne bir çağrıda bulunmak istiyorum. Yeni yapılarda mutfaklarda pişirme yöntemlerini elektrikle değil doğalgazla pişirmeye uygun bir şekilde inşa etmemiz kaynaklarımızı daha verimli ve etkin kullanılmasını sağlayacaktır. Eğer burada bir mesafe kat edemezsek bununla ilgili bir düzenleme de yapabiliriz şeklinde konuştu.

YORUMLAR
500
Bakan Dönmez, dünyanın ikinci büyük rezerv keşfinin detaylarını duyurdu: 694 milyon ton nadir toprak elementi Bakan Dönmez, dünyanın ikinci büyük rezerv keşfinin detaylarını duyurdu: 694 milyon ton nadir toprak elementi BAKAN DÖNMEZ, ESKİŞEHİR VALİSİ AYYILDIZ'I ZİYARET ETTİ BAKAN DÖNMEZ, ESKİŞEHİR VALİSİ AYYILDIZ'I ZİYARET ETTİ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı'nı ziyaret etti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı'nı ziyaret etti
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel BAKAN DÖNMEZ'DEN MUTFAKTA ELEKTRİK YERİNE DOĞAL GAZLI OCAK ÇAĞRISI - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement