Barok'u Rock Geçe Klasiğe Pop Kala Bir Albüm - Son Dakika

Barok'u Rock Geçe Klasiğe Pop Kala Bir Albüm

31.10.2012 16:16
Barok'u Rock Geçe Klasiğe Pop Kala Bir Albüm, System.String[]

David Garrett'in yeni albümü "Music" sanatçının çok yönlülüğünü her zamankinden daha güçlü biçimde gösteriyor.

Yıldız kemancı David Garrett değişik müzik türlerini ve çağlarını "Music"te mükemmel şekilde birleştiriyor. Sadece ruhu okşayan parçalar sunmuyor, enstrüman hakimiyetine de yeni standartlar getiriyor. Beethoven'dan Michael Jackson'a klasik müzik ve pop dünyasının tüm öğeleriyle dinleyiciyi büyülüyor.

Paganini ve Fritz Kreisler gibi derin hayranlık duyduğu kemancılardan etkilenen Garrett, ilk kemanını edindiği 4 yaşından beri tekniğini geliştiriyor. "Music"te de fiziksel sınırların yanı sıra pop ile klasik müziğin, rock ile romantik müziğin, punk ile barok müziğin sanatsal sınırlarını aşıyor ve ekliyor, "Bir kemancı olarak klasik müzikteki potansiyeli aranjmanlarınıza uygulamak ve gerçek uyarlamalar yaratmak için ekstra yaratıcılık geliştirmek durumundasınız" diyor. Sanatıyla kafa karıştırmak ve ayrıştırmak değil, evrensel olarak anlaşılabilir bir müziği topluma benimsetmek niyetinde olduğunu ortaya koyuyor.

"Music"in açılışını Coldplay'in "Viva La Vida"sı ile yapan Garrett bu parça ile Johann Sebastian Bach'ın bir fügü arasında kurduğu benzerliğin peşine düşüyor. Diğer taraftan Beethoven'ın çığır açan dokuzuncu senfonisinden iki bölümü yorumlayan sanatçı, bunların ilki olan "Scherzo"da keman çalmadaki tutkusuyla enerji ve ritmi yakalıyor. "Ode to Joy" da ise güzellik ve gücü bir araya getiren evrensel mesajı yineliyor.

Bugüne dek pek çok Michael Jackson parçası düzenleyen Garrett bu albüm için "Human Nature" u seçip çoğunlukla pizzicato çalarak enstrümanının sınırlarını bir kez daha genişletiyor.

Soundtrack hayranı olarak John Williams ve Ennio Morricone'yi favorileri arasında sayan "Music"te ayrıca Monty Norman'ın ünlü müziği olan "James Bond-Dr.No" ile Led Zeppelin'in rock klasiği "Whole Lotta Love"unu çarpıcı aranjmanı "Whole Lotta Bond" için birleştirdi. Queen'in efsanevi rock şarkısı "We Will Rock You"ya getirdiği yorum ise David Garrett'ın farklı müzikal dünyaları nasıl birleştirdiğine bir başka vurucu örnek.

Uzun sözün kısası Aram Khatchaturian'ın "Sabre Dance"ını punk'a evirirken, köklerindeki İskoç enstrümanlarını "Celtic Rondo" ile yeniden keşfederken, "Cry me a river" ile ilk kez R&B yaparken hep kuşağının en yenilikçi kemancısı oldu David Garrett . "Music" albümünde de kendi gerçeğini doğruluyor adeta," İyi müzik zamansızdır".

Tracklist

1 - Viva La Vida

02 – Cry Me A River 2 - Me A River Cry

03 – Beethoven – Scherzo 3 - Beethoven - Scherzo

04 – Human Nature 4 – Human Nature

05 – Tico Tico (Feat. Arturo Sandoval) 5 - Tico Tico (Feat. Arturo Sandoval)

06 – Chopin – Nocturne (Feat. David Foster) 6 - Chopin - Nocturne (Feat. David Foster)

07 – Whole Lotta Bond 7 - Whole Lotta Bond

08 – Clementi – Sonatina 8 - Clementi - Sonatina

09 – Sandstorm 9 - Sandstorm

10 – Music 10 - Music

11 – Sabre Dance 11 - Sabre Dance

12 – Bach – Double Harpsichord Concerto in C Major12 – Bach – Double Harpsichord Concerto in C Major

13 – We Will Rock You

14 – Celtic Rondo

15 – Ode to Joy (Feat. the European Community Choir)

16 – Misirlou (Bonus Track Deluxe Edition)

17 – Desperado (Bonus Track Deluxe Edition)

18 – Welcome to the Jungle (Bonus Track Deluxe Edition)

Barok'u Rock Geçe Klasiğe Pop Kala Bir Albüm

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Barok'u Rock Geçe Klasiğe Pop Kala Bir Albüm - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray'da ilk golünü atan Kerem Aktürkoğlu: Rüya gibi bir gün Son Dakika: Galatasaray evinde Hatayspor'u 3-0'la geçti JASAT ekipleri, korkunç cinayeti sokağa çıkma yasağını fırsata çevirerek çözdü Bakan Koca'dan İstanbul'a bir iyi, bir kötü haber: Vaka sayısında yüzde 25 düşüş var, hastane ve yoğun bakımlar halen dolu Ermenistan muhalefeti görevi bırakması için Paşinyan'a 3 gün süre tanıdı Sokak kısıtlaması bile denize girmelerine engel olamadı Kısıtlamada turistlerin keyfine diyecek yoktu! Maskelerini çıkartıp çekirdek çitleyip yerlere attılar Sokağa çıkma kısıtlaması sayesinde İspanya'da vaka sayısı 1 ayda 25 binden 5 bine düştü