"Batı tarzı yaşantılar, sosyal hayattaki değişimler, modern hayat ve popüler kültür evlilik... - Son Dakika
Genel

"Batı tarzı yaşantılar, sosyal hayattaki değişimler, modern hayat ve popüler kültür evlilik...

"Batı tarzı yaşantılar, sosyal hayattaki değişimler, modern hayat ve popüler kültür evlilik hayatımıza yön vermemeli" "Peygamberimiz ve Aile" konferansı Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç: "Batı tarzı yaşantılar, sosyal hayattaki değişimler, modern hayat ve...

13.11.2019 14:19  Güncelleme: 14:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

"Batı tarzı yaşantılar, sosyal hayattaki değişimler, modern hayat ve popüler kültür evlilik hayatımıza yön vermemeli"

"Peygamberimiz ve Aile" konferansı

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç:

"Batı tarzı yaşantılar, sosyal hayattaki değişimler, modern hayat ve popüler kültürün dayatmaları, sosyal hayatımıza, evlilik hayatımıza yön vermemeli, verememeli"

"2017'de evlenen sayısı 570 bin. 2017 570 bin aile kurulmuş. Aynı yıl boşanan aile sayısı 128 bin. 2018'de evlenen aile sayısı 550 bin. 20 bin düşüş var. Boşanan aile sayısı 140 bin"

KARABÜK - Karabük İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında "Peygamberimiz ve Aile" konferansı düzenlendi.

Karabük Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansta konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, ailenin İslam'ın, toplumun vazgeçilmezi olduğunu, en sağlam sütunlardan birisi olduğunu, 'insan' denildiğinde akla ailenin geldiğini söyledi.

Allah'ın insanı bir erkek ve dişide yarattığını, bir erkeği ve dişinin tek başına tam bir insan olamadığını ifade eden Dinç, "Kamil bir insan olamıyor. Bunun için Rabbimiz, Hz. Adem Aleyhisselamı yarattığı zaman yine ona kendi cinsinden eşini yarattı. Buyurdu ki, 'Sen ve eşin cennette yerleşin, cennette ikamet edin sizin yeriniz yurdunuz burası. Ancak şuna da dikkat edin' diyerek cennette onları bir sınava tabi tutmuştu. Ama insan cennetteki ilk sınavını kaybedince yeryüzüne gönderildi. Yeryüzüne gönderildiği andan itibaren o kaybettiği mutluluğu aramaya başladı. Tek başına o mutluluğu elde edemeyeceğini anladı. Yeryüzüne gönderildikten sonrada insan eşini aradı. Hz. Adem ile Hz. Havva Annemiz buluştuktan sonra yeniden tevbe istiğfar ettiler. Kaybettiklerini bulmanın çabası içerisine girdiler. Yitirdikleri cennetlerine kavuşmak için çaba sarf ettiler. İki insan bir araya geldi, erkeği ve dişisiyle bir aile oluşturdu. İnsan artık yeryüzünde Rabbinin rızasına ve cennetine kavuşmak için bir imtihana tabi tutuldu" dedi.

"Bekarların evlenmesi için yardımcı olmamız gerekiyor"

Hz. Muhammed'in bir insanın yeryüzünde yapılabilecek en büyük hayrın, en büyük şefaatin bekarın evlenmesine vesile olmasını gösterdiğini aktaran Dinç, şunları kaydetti:

"'Bir takım kaygılarla evlilikleri geciktirmeyin' buyurdular. Kariyer kaygısıyla, geçim kaygısıyla, fakirlik korkusuyla evlilikleri geciktirmeyin, zira vakti gelmiş olan, nasibi çıkmış olan gençlerin evliliklerinde acele ediniz' diye Rabbimiz buyurarak, bu konuda vakti gelmiş olanların evlendirilmesi konusunda acele edilmesini ferman buyurdular. İnsan ne kadar varlık sahibi olursa olsun, insandan daha fakir kim olabilir ki? Evlen konusunda ihmalkarlık göstermemek gerekiyor. İnsanların evliliklerine yardımcı olmak gerekiyor. 'İyi olursa kendisinden, kötü olursa benden bilirler' dememek gerekiyor. Sonuna kadar her halükarda bekarların evlenmesi için yardımcı olmamız gerekiyor."

"Modern hayatın baskısı, popüler kültürün etkisi, bir takım kariyer kaygıları, daha iyi bir gelecek kaygısı, hayırlı, huzurlu yuva kurma önünde bir engel olarak durmamalıdır" diyen Dinç, şöyle devam etti:

"Ne yazık ki, artık son dönemlerde son yıllarda bu buhramlar, bunalımlar daha çok yaşanmaya başlandı. Evliliklerin çok uzun süre olmaması, evliliklerin ilk 5 yıl içerisinde tükeniyor olması, kadim değerlerimizden uzaklaştığımızı gösteriyor. Bir Müslüman kadın ve erkeğin düşüncesinin temelinde mutlaka Allah ve Resulü'nün izlerinin bulunması gerekir. Batı tarzı yaşantılar, sosyal hayattaki değişimler, modern hayat ve popüler kültürün dayatmaları, sosyal hayatımıza, evlilik hayatımıza yön vermemeli, verememeli. Biz Müslümanız. Fani bir hayatı birlikte yaşıyoruz, ölüm gideceğiz. Mevlanın huzuruna vardığımız zaman içimiz rahat ederek gidebilmeliyiz. Dünya hayatında kazanılacak olan cennetin, aileyle birlikte kurulacağını unutmamız gerekir. Ailelerden mahrum olan, ailelerdeki huzurdan, sükunetten mahrum olan insanların aslında hem dünyalarını hem de ukbalarını kararttığının idraki içerisinde olmamız gerekir."

Evlilikle ilgili araştırmalardan da bilgi veren Dinç, şu ifadelere yer verdi:

"2017'de evlenen sayısı 570 bin. 2017 570 bin aile kurulmuş. Aynı yıl boşanan aile sayısı 128 bin. 2018'de evlenen aile sayısı 550 bin. 20 bin düşüş var. Boşanan aile sayısı 140 bin. Evlilikte düşme, boşanmada artma var.

Karabük Valisi Fuat Gürel de ailenin çok değerli olduğunu belirtti.

Kötü örneklerin olduğunu vurgulayan Gürel, "Özellikle idarecilik yapınca bir kısım zamanımızı eşinden sıkıntı yaşayan, eşini, çocuklarını terk edenlerin olduğunu bildiğimiz bir toplumumuz da var. Bu tür bölünmüşlüklerin, sıkıntıların yaşandığını da biliyoruz. Aslında çok önemli örneklerimiz var Peygamberimiz bu manada diğer alanlarda olduğu gibi aile hususunda da çok önemli bir örnek. Kendimize şiar edinmemiz gereken şahsiyet. Hayatın içerisinde bir kısım sorunları yaşıyoruz, yaşarken de belki yakınımızdaki eşimize, çocuklarımıza, anne ve babalarımızı bu sorunları yaşatarak belki onları da sıkıntıya sokabiliyoruz. Hayat çok kısa, rüyada olduğumuz bir dünyadayız. Bu rüyada olduğumuz dünyada belki özellikle aile ortamında huzur bulmamız, onlarla iyi vakit geçirmemiz, onları geleceğe güzel bir şekilde taşımamız gerekirken maalesef onları sıkıntı yaşattığımız da olabiliyor" dedi.

Karabük İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk de konferansa katılan ve emek veren herkese teşekkür ederek, konferansın hayırlı olmasını diledi.

Konferansa; Zonguldak İl Müftüsü Rüstem Can, Eflani Kaymakam Vekili Burak Öz, Eskipazar Kaymakam Vekili Emrah Bütün, Ovacık Kaymakam Vekili Musa Ayyıldız, daire müdürleri, diyanet personeli ve vatandaşlar katıldı.

"Batı tarzı yaşantılar, sosyal hayattaki değişimler, modern hayat ve popüler kültür evlilik...
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel 'Batı tarzı yaşantılar, sosyal hayattaki değişimler, modern hayat ve popüler kültür evlilik... - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Vezirköprü Tapu Müdürlüğü Yenilenen Yüzüyle Hizmet Vermeye Başladı
  21 Şub Vezirköprü Tapu Müdürlüğü Yenilenen Yüzüyle Hizmet Vermeye Başladı

  Vezirköprü Hükümet Binası'ndaki Tapu Müdürlüğü, tadilat sonrası büyütülerek kurumsal kimlik kılavuzuna uygun olarak yenilendi. Yenilenmiş hizmet birimi sayesinde vatandaşlar, daha iyi, daha kaliteli ve daha sağlıklı koşullarda hizmet alabilecekler.

 • Edirne'de Polis Ekipleri Araçlarda Cam Filmlerini Söktürdü
  21 Şub Edirne'de Polis Ekipleri Araçlarda Cam Filmlerini Söktürdü

  Edirne'de polis ekipleri tarafından gerçekleştirilen asayiş ve trafik denetiminde araçlar didik didik arandı ve araçlarda bulunan cam filmleri tek tek söktürüldü. Uygulama kapsamında sürücülerin evrakları kontrol edilirken, araçların bagajları ve koltuk kısımları da incelendi. Cam filmi bulunan sürücülere, filmlerin sökülmesi konusunda uyarıda bulunuldu ve sürücüler ceza almamak için cam filmlerini söktü.

 • CHP Alaca Belediye Başkan Adayı Hüseyin Türk Adaylıktan Çekildi
  21 Şub CHP Alaca Belediye Başkan Adayı Hüseyin Türk Adaylıktan Çekildi

  Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Alaca Belediye Başkan adayı Hüseyin Türk, adaylıktan çekildiğini açıkladı. Türk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, adaylıktan çekilme kararını kendi düşünceleri ve sıkıntılarıyla aldığını belirtti. CHP, Türk'ün istifasının ardından Hüseyin Çinkaya'yı Alaca Belediye Başkan adayı olarak belirledi.

 • Ceyhan Belediyesi Üniversiteye Hazırlık Kurslarına Devam Ediyor
  21 Şub Ceyhan Belediyesi Üniversiteye Hazırlık Kurslarına Devam Ediyor

  Ceyhan Belediyesi, ilçe genelinde eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla ücretsiz üniversiteye hazırlık kursları ve farklı branşlarda eğitimler sunuyor.

 • Kırklareli'de 8 kişi suçlardan aranırken yakalandı
  21 Şub Kırklareli'de 8 kişi suçlardan aranırken yakalandı

  Kırklareli'nde yapılan Huzur ve Güven Uygulaması kapsamında gerçekleştirilen denetimlerde, çeşitli suçlardan aranan 8 kişi yakalandı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirilen motosiklet denetiminde ise 130 sürücünün belgeleri kontrol edildi ve eksiklikleri bulunanlara cezai işlem uygulandı. Ayrıca, Kırklareli Mustafa Dalcalı Ortaokulu öğrencisi Merve Yıldırım'ın birinci olduğu resim yarışmasında öğrenci ödüllendirildi.

 • DSİ, Ankara'da 27 baraj ve 10 gölet inşa etti
  21 Şub DSİ, Ankara'da 27 baraj ve 10 gölet inşa etti

  DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Ankara'da son 21 yılda 27 baraj ve 10 gölet inşa ettiklerini, böylece 320 milyon metreküp su depolama hacmine ulaştıklarını bildirdi. Balta, ayrıca tamamlanan projelerle 71 milyon dekar arazinin sulamaya açıldığını ve yaklaşık 2 milyon hektar alanın taşkınlardan korunduğunu belirtti. Ankara'da yapılan yatırımlarla 233 bin 100 dekar tarımsal arazinin sulamaya açıldığına dikkat çeken Balta, ayrıca 3 hidroelektrik santrali tesisinin yıllık 186,65 gigavatsaat enerji ürettiğini ve yaklaşık 31 bin 360 hanenin enerji ihtiyacının karşılandığını ifade etti.

 • Erzincan İliş'te Maden Ocağında Toprak Kayması
  21 Şub Erzincan İliş'te Maden Ocağında Toprak Kayması

  Erzincan İliş'te meydana gelen toprak kayması sonucu maden ocağında gelişmeler izleniyor.

 • İHA Genel Müdürü Hamit Arvas, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş'u ziyaret etti
  21 Şub İHA Genel Müdürü Hamit Arvas, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş'u ziyaret etti

  İhlas Haber Ajansı (İHA) Genel Müdürü Hamit Arvas, Konya'nın merkez Meram İlçe Belediye Başkanı Mustafa Kavuş'u ziyaret etti. Arvas, ziyarette Başkan Kavuş ile bir süre sohbet etti ve İHA'nın çalışmalarından bahsetti. Başkan Kavuş da ziyaretten memnuniyetini ifade etti ve Arvas'a tablo hediye etti.

 • ABD Enflasyonu ve Fed Tutanakları Piyasaları Etkiliyor
  21 Şub ABD Enflasyonu ve Fed Tutanakları Piyasaları Etkiliyor

  Küresel piyasalarda, ABD enflasyonunun beklentileri aşmasının ardından ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine geç başlayacağına ilişkin beklentiler güçlü duruşunu korurken, bugün açıklanacak Fed toplantı tutanakları ve Nvidia'nın finansal sonuçları öncesinde karışık bir seyir izleniyor.

 • İçişleri Bakanı: Kıskaç-7 Operasyonlarında 67 FETÖ Şüphelisi Gözaltına Alındı
  21 Şub İçişleri Bakanı: Kıskaç-7 Operasyonlarında 67 FETÖ Şüphelisi Gözaltına Alındı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 14 ilde gerçekleştirilen Kıskaç-7 operasyonlarında 67 FETÖ şüphelisinin gözaltına alındığını açıkladı. Operasyonlar sonucunda çok miktarda para, dijital materyal ve örgütsel doküman ele geçirildi. 1 Haziran 2023'ten günümüze kadar FETÖ'ye yönelik toplam 4 bin 22 operasyon düzenlendi ve 6 bin 45 şüpheli yakalandı.

 • İçişleri Bakanı: FETÖ'ye yönelik operasyonlarda 67 şüpheli gözaltına alındı
  21 Şub İçişleri Bakanı: FETÖ'ye yönelik operasyonlarda 67 şüpheli gözaltına alındı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, FETÖ'ye yönelik 14 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı 'Kıskaç-7' operasyonlarında 67 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı. Operasyonlar sonucunda çok sayıda para, dijital materyal ve örgütsel doküman ele geçirildi.

 • Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor
  21 Şub Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor

  Yapım, bakım ve onarım çalışmaları devam eden kesimlerde ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor. Ankara-Kırıkkale, Edirne-Kırklareli, Muğla-Denizli, Osmaniye-Gaziantep, Konya-Antalya, Eskişehir-Kütahya, Zonguldak-Devrek-Mengen, Beyşehir-Isparta ve Bingöl-Karlıova gibi yolların belirli kesimlerinde çalışmalar nedeniyle trafik düzenlemeleri yapılmıştır.


Advertisement