Son Dakika Haberleri: Bir Endülüs Köpeği' Üzerine Çeşitlemeler

Bir Endülüs Köpeği' Üzerine Çeşitlemeler

5 yıl önce

x-ist 9 Temmuz - 18 Ağustos tarihleri arasında; 'Bir Endülüs Köpeği' üzerine çeşitlemeler sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bir Endülüs Köpeği' Üzerine Çeşitlemeler, System.String[]

x-ist sanatçılarının çıkış noktası, Salvador Dalí ve Luis Buñuel'in Madrid Üniversitesi yıllarında, gelişen dostluklarının ilk meyvesi ve sürrealist sinemanın ilk örneği "Bir Endülüs Köpeği".

Literal anlatım yerine, hayal ve hakikat arasındaki ince çizgide geçen yeni bir sinematik dil yaratan film, eleştirmenlerce "en ünlü kısa film" olarak tanımlanıyor. 1929 yılı yapımı filmdeki absürt ancak zihinde yer eden imgelemler Bunuel ve Dali'nin satirik estetiğiyle gösterişli bir şekilde hayat buluyor.

Plastik sanatlar ve sinemanın en çarpıcı işbirliği örneği olan "Bir Endülüs Köpeğine" saygı niteliğindeki sergide, on iki x-ist sanatçısı; Ansen, Ali Elmacı, Ali Bilge Akkaya, Bahadır Baruter, Burçin Başar, Cem Dinlenmiş, Ceren Oykut, Ekin Saçlıoğlu, Erkut Terliksiz, Emin Mete Erdoğan, Engin Konuklu, Murat Palta ve Seda Hepsev filmin yarattığı esinlenme üzerinden siyah-beyaz eserler üretecekler.

Haber Yayın Tarihi: 08.07.2015 04:06 Kaynak: BültenlerGenelevde çekilen fotoğraf davalık etti! HDP'li Pervin Buldan'dan çok konuşulacak S-400 açıklaması Taşla yaraladığı yılan ısırdı, hayati tehlikesi var