Bora Aksu, Sonbahar - Kış Koleksiyonunu Sundu - Son Dakika

Bora Aksu, Sonbahar - Kış Koleksiyonunu Sundu

14.02.2014 16:42
Bora Aksu, Sonbahar - Kış Koleksiyonunu Sundu, System.String[]

Deri Tanıtım Grubu ile işbirliği yapan tasarımcı, yine oldukça kişisel bir hikayeyle annesinin genç kızlık dönemine dayanan Bora Aksu'nun sergisi Londra Moda Haftası'nda gerçekleşti.

Bora Aksu, 14 Şubat 2014, Cuma günü Londra Moda Haftası'nda Sonbahar-Kış 2014-15 Koleksiyonunu sergiliyor.

Çocuk gözüyle iki dünyayı birleştiren modacı, 1953 ile 1957 yıllarında, annesinin İzmir Kız Lisesi'nde yatılı olarak okuduğu dönemi yeni koleksiyonu için çıkış noktası olarak alıyor. Evden ayrılıp yatılı okulda yeni bir yaşama başlayan Birsen Aksu'nun hassas genç kızlık dönemi, eve gönderdiği mektuplar, fotoğraflar, arkadaşlıkları, okulun katı disiplini, üniformaları, her ay bir kez okul olarak hocaların gözetiminde gittikleri sinemalar, kurdukları hayaller, ve her bir anı koleksiyon içerisinde yerini buluyor.

Çocukların sınırsız özgürlüklerini yaşadıkları ve hayal gücünün alabildiğince koşulsuz olduğu renkli bir dönemden sonra okulla başlayan kurallar, formalar, monoton renkler, örgülü saçlar çocukların dünyasını da ikiye ayırıyor. Kimisi o eşsiz çocuksu dünyayı içinde koruyabilirken; kimileri de büyüdükçe unutmaya başlıyor. Önce silikleşiyor renkler sonra da yavaş yavaş yok oluyor.

Deriyi oldukça ön plana çıkaran tasarımcıya koleksiyonunda tüm derileri DTG sağlıyor. Deri hem asil yapısı hem de kurallara karşı duran asi bir havayı bir arada taşıması sebebiyle koleksiyonun konseptini çok iyi yansıtıyor. Hem romantik hem de maskülen parçalarda kullanılan deri, yünlü kuzu derisi ve cavalino olarak adlandırılan yünlü dana derileri kolleksiyona bambaşka bir boyut getiriyor.

Bora Aksu, Kış 2014-15 koleksiyonunda bu iki dunyayı bir çocuk gözüyle; hem dokular aracılığıyla hem de renk paleti ile yansıtıyor. Siyah, gece mavisi, gri ve beyaz kuralların olduğu okulun simgelediği dış dünyayı yansıtırken,toz pembe, hardal, çivit mavi ve koyu kırmızı tonları çocuksu hayal dünyalarını simgeliyor.

Yün, corduroy, kaşmir gibi kumaşlarla bir arada kullanılan ipek tül, organze, kırık boncukla işlenmiş couture kumaşlar kontrast yaratıyor.

2003 yılında moda dünyasının en prestijli okullarından Central Saint Martins College of Art' ta Master eğitimini en iyi derece ile tamamlayıp mezun olan Aksu'nun mezuniyet koleksiyonunun tüm parçalari Dolce & Gabbana ikilisi tarafindan satın alındı. Bora Aksu ilk defilesinden sonra İngiltere Moda konseyi tarafından resmi listeye alındı ve üst üstte dört kez yeni jenerasyon ödülünü kazandı.

Tori Amos, Siena Miller, Keira Knightley gibi dünyaca ünlü sanatçıları giydiren ve 2010 yılında Buckingham Sarayında Kraliçe Elizabeth'e takdim edilen Bora Aksu Londra moda haftasında yarattığı farklı çizgiyle etki yaratmaya devam ediyor.

Türk derisini de modanın en sıkı takipçileri ve uluslararası kamuoyunun önüne kendi yorumlarını katarak sunan Bora Aksu, Sonbahar-Kış 2014-15 koleksiyonuyla birlikte Londra Moda Haftası'nda 21'inci showunu gerçekleştirmiş olacak. Defile Londra Moda Haftası kapsamında 14 şubat 2014 Cuma günü, saat 12:00'de gerçekleşecek.

Bora Aksu, Sonbahar - Kış Koleksiyonunu Sundu

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bora Aksu, Sonbahar - Kış Koleksiyonunu Sundu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Dünyanın umutla beklediği Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısı İngiltere'ye doğru yola çıktı Yükselişe geçen altının gram fiyatı 468 liradan işlem görüyor Son dakika: Enflasyon kasımda yüzde 2,3 artarken yıllık enflasyon yüzde 14,03 oldu Son seçim anketinde büyük sürpriz! Rakamlar en çok Bahçeli'nin hoşuna gidecek Sokak ortasında çığlık çığlığa kendini yerlere atan kadın görüntülerle ilgili harekete geçti Oyuncu Gizem Karaca, Baraj dizisinin kadrosuna dahil oldu Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden boksör, gazetecinin burnunu kırdı Son Dakika: Koronavirüs aşısında kimler öncelikli olacak? Bilim Kurulu, aşılamada 4 aşamayı belirledi