Bulut Barajları Değerlendirdi - Son Dakika

Bulut Barajları Değerlendirdi

7 yıl önce

Elbistan Ziraat odası Başkanı Mehmet Ali bulut, 18 yıl aradan sonra su tutmaya başlayan barajların ELbistan ve bölge için büyük önem taşıdığını belirterek, "Barajlar bizim için büyük bir nimet" dedi.
Adatepe Barajı'nın sulama suyu anlamında"...

Bulut Barajları Değerlendirdi, System.String[]

Elbistan Ziraat odası Başkanı Mehmet Ali bulut, 18 yıl aradan sonra su tutmaya başlayan barajların ELbistan ve bölge için büyük önem taşıdığını belirterek, "Barajlar bizim için büyük bir nimet" dedi.


Adatepe Barajı'nın sulama suyu anlamında bölge çiftçisini rahatlatacağını ifade eden Bulut,1995'te temeli atılan barajın önemini her fırsatta anlattıklarını kaydetti. Bunun yanında Karakuz ve Kavaktepe Barajlarının da bölge tarımının gelişmesi için büyük katkı yapacağını idile getiren Bulut, şöyle konuştu:


"Tabi burada suyun tutulması bizim için başlangıca yaklaştık demektir. Yani tarım sulamasına yaklaştık demektir. Bizim aldığımız bilgilere göre 2014-2015'te buraların kanlarlı da hemen hemen bitecek. Bu büyük bir nimet bizim için, tarımcılar için. Bu barajın sulama alanı Elbistan bölgesinde ağırlıklı. Kalealtı Sulama Birliği dediğimiz 60-70 bin dekar arazi var orada. Diğer geri kalanı da ovadaki derin kuyuların mevcut olduğu yerleri ağırlıkla sulayacak. Tabi bu diğer kırsal alanları da sulayacak. Büyükyapalak'ın doğrusundan geçecek, Büyükyapalak'ın dörtte bir arazisini alacak. Küçükyapalak'ta var kıraç arazi. Söğütlü-Geçit bölgesine kadar geçecek. Buralar kıraç arazi. Bizim için büyük bir nimet. Temennimiz bir an önce buraların kanaletlerinin hemen başlanması. İhaleye verilerek bir an önce çiftçinin hizmetine sunulması. Temennimiz bu yönde. İkinci bir temennimiz de diğer barajlarımızın Kavaktepe'nin şu an da projesi bitti. Biz de başlamak demek bitirmenin yarısı. Onlarda inşallah başladığı zaman bu bölgede güzel bir tarım olur."


Elbistan ve Afşin ilçelerinin cazibe merkezleri haline geleceğini kaydeden Bulut, "Bölgemiz her ne kadar da büyük ova, tarım bölgesi olsa da biliyorsunuz yeraltı madenlerimiz de yoğunlaştı. Hemen hemen enerji bölgesi de olmaya başladık. Yeni bir yerde bakır madeni bulundu. Bu da bizim için çok önemli. Gençlerimize istihdam sağlar, işsizliği önler. Şu barajlarında bitmesiyle birçok insan iş sahibi olur. Ekonomiye katkısı yükselir. Bizim de istediğimiz bunlar. Temennimiz bunların bir an önce faaliyete geçmesi" diye konuştu. - KAHRAMANMARAŞ

Haber Yayın Tarihi: 04.12.2013 01:05 Kaynak: İHASon Dakika

Sinop, Türkiye'de trafik lambası olmayan tek il olma özelliğini kaybetti
Uygunsuz görüntüleri ortaya çıkan oyuncu Berk Oktay'dan dava sonrası ilk açıklama: Namus davamdır İçişleri Bakanı Soylu: Her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum