Çankırı'nın Yukarıöz Köyü'nün Neredeyse Tamamı Fransa'da İkamet Ediyor - Son Dakika

Çankırı'nın Yukarıöz Köyü'nün Neredeyse Tamamı Fransa'da İkamet Ediyor

08.08.2016 17:24
Çankırı'nın Yukarıöz Köyü'nün Neredeyse Tamamı Fransa'da İkamet Ediyor, System.String[]

Çankırı'nın Yapraklı ilçesine bağlı Yukarıöz köyü sakinlerinin neredeyse tamamı Fransa'da ikamet ediyor. Fransızca konuşan insanların dikkat çektiği köy bölgede 'Küçük Paris' olarak tanınıyor.

Çankırı'nın Yapraklı ilçesine bağlı Yukarıöz köyü sakinlerinin neredeyse tamamı Fransa'da ikamet ediyor. Yabancı plakalı araçlar, lüks yapılar ve Fransızca konuşan insanların dikkat çektiği köy bölgede 'Küçük Paris' olarak tanınıyor.

Yapraklı'nın en dağlık yerleşim yerlerinden olan Yukarıöz, sakinlerinin önemli bir kısmının Fransa'da ikamet etmesi ve gelişen ekonomik imkanlara bağlı olarak artan ve yenilenen yapılaşmasıyla insanlar arasında 'Küçük Paris' olarak tanınıyor. Köyde Fransızca konuşan insanların yanı sıra lüks araçlar ve modern yapılar da dikkat çekiyor.

NÜFUS 7 BİNLERE ÇIKIYOR

Ülkedeki ekonomik sıkıntılar ve işsizlik nedeniyle yıllar önce başlayan yurtdışı serüveni neredeyse köyün tamamının Fransa'ya taşınmasına neden oldu. Bu nedenle Yukarıöz'de yaz aylarında 7 binlere kadar çıkan nüfus, kış aylarında binin altına düşüyor.ARAÇLAR YABANCI PLAKALI

Yaz tatiliyle birlikte memleket hasreti gidermek üzere Çankırı'ya gelen Yukarıözlüler, yabancı plaka araçlarıyla ilginç görüntüler oluşturuyor. Yukarıözlüler, köylerini bırakarak geçim kaygısıyla gurbet ellere gittiklerini anlatırken, ata topraklarından kopmamak için yaz aylarında köylerine döndüklerini belirtiyor.

KIŞIN KÖY BOŞ

Kış aylarında köyün tamamıyla boş olduğunu belirten Yukarıöz Köyü Derneği Başkanı Arif Görgülü, "Buranın yazı ayrı, kışı ayrı güzel. Köylülerimiz ata topraklarından kopamıyorlar. Önceleri geçim kaygısı nedeniyle gurbete giden hemşehrilerimiz, yaz aylarında köylerine dönüyor. Kış aylarında neredeyse boşalma noktasına gelen köyümüz, yazları cıvıl cıvıl. Yazın başlarında 7 bini bulan nüfus, kış aylarında binlere kadar düşüyor" ifadelerini kullandı.

Yukarıözlülerin vatanseverliği ve memleketçi bir yapısı olduklarını dikkat çeken Görgülü, köylülerin alışverişlerini tatil için geldikleri Türkiye'den yaptıklarını ve ülke ekonomisine katkı sunduklarını anlattı.

Çankırı'nın Yukarıöz Köyü'nün Neredeyse Tamamı Fransa'da İkamet Ediyor
Çankırı'nın Yukarıöz Köyü'nün Neredeyse Tamamı Fransa'da İkamet Ediyor
Çankırı'nın Yukarıöz Köyü'nün Neredeyse Tamamı Fransa'da İkamet Ediyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Çankırı'nın Yukarıöz Köyü'nün Neredeyse Tamamı Fransa'da İkamet Ediyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

ABD, Türkiye'yi hukuksuz olarak F-35 programından çıkarmıştı! Çözüm için yeniden diyalog başlayacak ABD, Türkiye'yi hukuksuz olarak F-35 programından çıkarmıştı! Çözüm için yeniden diyalog başlayacak Dağda kurbanlık dana avı başladı! Tanesi 10 ile 20 bin lira arasında satışa çıkıyor Dağda kurbanlık dana avı başladı! Tanesi 10 ile 20 bin lira arasında satışa çıkıyor Ölen eşinin cenazesiyle sabaha kadar uyudu! Polis ölümü şüpheli buldu Ölen eşinin cenazesiyle sabaha kadar uyudu! Polis ölümü şüpheli buldu Sedat Peker'e, Tolga Ağar cephesinden cevap geldi: İftiraları reddediyorum, hukuki işlemler başlatacağım Sedat Peker'e, Tolga Ağar cephesinden cevap geldi: İftiraları reddediyorum, hukuki işlemler başlatacağım Marketlerde 'Tedbirli yeni dönem' başladı! Hangi ürünler yasak, hangi ürünler serbest? Marketlerde 'Tedbirli yeni dönem' başladı! Hangi ürünler yasak, hangi ürünler serbest? Oyuncu Gerard Butler ve sevgilisinin diş romantizmi! Önce temizledi, sonra öpmeye doyamadı Oyuncu Gerard Butler ve sevgilisinin diş romantizmi! Önce temizledi, sonra öpmeye doyamadı "İmamoğlu'nu ben şikayet ettim" diyen Tokatspor Kulübü Başkanı'nı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanlığı yalanladı Bakan Soylu'dan ''Tam kapanma uzayacak mı? '' sorusuna cevap geldi: Böyle bir değerlendirme yok Bakan Soylu'dan ''Tam kapanma uzayacak mı? '' sorusuna cevap geldi: Böyle bir değerlendirme yok
Advertisement