Son Dakika Haberleri: 2005'te Cezaevine Giren Reşit Artan, İçerde 2 Üniversite Bitirdi

2005'te Cezaevine Giren Reşit Artan, İçerde 2 Üniversite Bitirdi

8 ay önce

37 yaşındaki 2 çocuk babası Reşit Artan, cezaevinde önce liseyi, ardından da iki üniversite bitirdi.

İstanbul,  Silivri'de işlediği bir suçtan 2005 yılında  Silivri cezaevine giren 2 çocuk babası 37 yaşındaki Reşit Artan, cezaevinde lise öğrenimini tamamlayıp 2 üniversite bitirdi. Artan, eğitimin şart olduğunu söylerek, "Cezaevi benim için nimet oldu." dedi.

CEZAEVİNDE 2 ÜNİVERSİTE BİTİRDİ

2 çocuk babası Reşit Artan, 2005 yılında  İstanbul  Silivri'de işlediği bir suçtan dolayı  Silivri Kapalı Cezaevine girdi.  Silivri Cezaevinden memleketi  Muş'a nakil olan Artan, burada tanıştığı infaz koruma memurunun desteğiyle hayatının dönüm noktasını yakaladı.

Daha önce terk ettiği lise eğitimini açıktan tamamlayan Artan, üniversite sınavlarına girerek Açık öğretim üniversitesi Laborant Veteriner Sağlık Bölümünü kazandı. Yoğun bir şekilde eğitime odaklanan Artan, 2 yıllık bölümünü birincilikle tamamladı.

Açık cezaevine geçtiğinde eğitim hayatına ara vermeyen Artan, tekrar üniversite sınavlarına girerek,  Bursa  Uludağ Üniversitesi  Gemlik  Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu Bahçe Tarım Bölümünü kazandı. Eğitim durumundan dolayı  Bursa açık cezaevine nakil olan Artan, burada da ikinci üniversitesini bitirdi.

YANINDA 3 ÖĞRENCİ ÇALIŞTIRIYOR

Artan, daha sonra  Bursa'dan dikey geçiş sınavıyla  Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma bölümüne geçti. Denetim serbestlik kapsamına girdikten sonra  Bingöl'de kafe restaurant açan Artan, yanında da 3 üniversite öğrencisi çalıştırarak onlara destek olmaya başladı. Şu anda  Bingöl Üniversitesi'nde Bitki Koruma,  Halkla İlişkiler ve  Atatürk Üniversitesi'nde Sosyoloji eğitimi gören Artan, eğitimin önemine dikkat çekti.

"CEZAEVİ BENİM İÇİN NİMET OLDU"

Denetim serbestlik kapsamında her gün imza atmaya gittiğini belirten Artan, "Mahkum olduğum sürede liseyi ve iki üniversiteyi bitirdim. Şuanda iki üniversitenin üç bölümünü okuyorum. Cezaevinden çıktıktan sonraki süreçte, hem ekonomik destek hem de uğraş olması için işletme kurdum. Yanımda eğitime destek olmak amacıyla 3 üniversite öğrencisi çalıştırıyorum. Cezaevi, bazıları için ceza olabilir ama benim için bir nimet oldu. Çünkü ben ailemle konuşmasını bilmeyen biriydim. Eğitim bana, çocuklarımı çok iyi anlama olanağı sağladı." dedi.

Eğitimin, hayata olan bakış acısını değiştirdiğini belirten Artan, insani ilişkilerinin çok iyi derece düzeldiğine inandığını kaydetti. Eğitimin şart olduğuna da dile getiren Artan, eğitimin insanın çevresi, toplumdaki bütün bağlarını kuvvetlendirdiğini, olgun ve dolu düşünmesini sağladığını sözlerine ekledi.


Kayyum, Uğur Soğutma'da Takmaklı Soyadını Taşıyanları İşten Çıkardı Cadde Ortasında Tecavüze Uğrayan Kadına Yardım Etmek Yerine, Cep Telefonuyla Görüntü Çektiler
Burak Özçivit'i Taciz Eden Rus Model Suskunluğunu Bozdu: Böyle Bir Tepki Almamıştım