Dario Moreno'ya Konak'ta Görkemli Açılış - Son Dakika

Dario Moreno'ya Konak'ta Görkemli Açılış

02.12.2016 10:48
Dario Moreno'ya Konak'ta Görkemli Açılış, System.String[]

İzmir’e büyük bir tutkuyla bağlı olan müzisyen Dario Moreno’nun adının verildiği ‘Karataş Dario Moreno Sanat Merkezi’, sanatçının 48’nci ölüm yıl dönümünde hizmete açıldı.

İzmir'e büyük bir tutkuyla bağlı olan müzisyen Dario Moreno'nun adının verildiği 'Karataş Dario Moreno Sanat Merkezi', sanatçının 48'nci ölüm yıl dönümünde hizmete açıldı. Anma töreniyle birlikte düzenlenen açılışa İzmirliler yoğun ilgi gösterdi.

Dario Moreno'nun adının verildiği 'Karataş Dario Moreno Sanat Merkezi' için görkemli bir tören düzenlendi. Sanatçının 48'nci ölüm yıl dönümünde, Tarihi Asansör'ün de bulunduğu Moreno'nun adını taşıyan sokak tıklım tıklım doldu. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, belediye meclis üyeleri, Dario Moreno'nun sevenleri ve İzmir Musevi Cemaati üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Konak Belediyesi tarafından restore edilen üç katlı binada hizmet verecek olan Dario Moreno Sanat Merkezinin, İzmir aşığı sanatçının adıyla çocuklara ve gençlere yönelik sanat kurslarının verildiği bir merkez olacağı kaydedildi.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Dario Moreno'nun 48'nci ölüm yıl dönümünde hizmete açılan sanat merkezinin çocukları ve gençleri sanatla buluşturan bir mekan olacağını söyledi. Aynı zamanda Karataş adının da yaşatılacağı merkezin açılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Pekdaş, "Amacımız çocuklarımızın ve gençlerimizin burada müzikle, dansla, tiyatroyla tanışması ve bu sanat dallarına ilk adımı burada atmasını sağlamaktır. Çünkü toplumlar ancak sanatla gelişebilir. Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve biz onların özgür bireyler olarak yetişmesinde, ülkemizde demokrasinin hakim olmasında, adaletin, hukukun var olmasında sanatın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Buna bir katkı koymak, bu çabaya destek olmak amacıyla, sanatla buluşmuş nesiller yaratmak kararlılığında ve amacındayız. Umarım bu merkezden yeni Dario Moreno'lar çıkar" dedi.

"Demokrasiye sahip çıkıyoruz"

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, Dario Moreno'nun doğup büyüdüğü ve bugün adını taşıyan sokakta böylesi anlamlı bir merkezi hizmete açan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'a ve ekibine teşekkür etti. Sanatın gelişmesinde yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü dile getiren Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak çok yakında temelini atacakları opera binası ve kültür park projeleri ile kültür-sanat alanına önemli katkılar sağlayacaklarını söyledi. "Gerekli altyapıları tamamlamazsak, o zaman kültürden de sanattan da bahsedemeyiz" diyen Kocaoğlu, "İzmir'de demokrasiyi özümseyerek, her aşamasında uygulayarak örnek olmak istiyoruz. Demokrasiye sahip çıkıyoruz. Katılımcı demokrasi ve katılımcı yönetim anlayışını yaşama geçiriyoruz. İzmir'de başta kadınlarımız olmak üzere hep ileriye, aydınlığa, güzele, doğruya bakıyoruz. İzmir'de geldiğimiz başarılı noktanın daha da ilerisine gideceğimize inanıyor ve çalışıyoruz. Bunların hepsinin toplamında kentimiz yaşanabilir bir kent olacak. Hem hemşehrilerimize hem de gelecek kuşaklara layık olmaya çalışacağız" dedi.

Açılışın ardından Konak Belediyesi, İzmir'i Sevenler Platformu ve İzmir Musevi Cemaatinin birlikte düzenlediği anma törenine geçildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Dario Moreno'nun dostları ve sevenleri ölümünün 48. yılında sanatçıyı unutmadı. Soğuk havaya aldırış etmeyen İzmirliler, gece boyunca Moreno'nun birbirinden güzel şarkılarını dinleyip, danslarıyla eşlik etti. Sunuculuğunu İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu'nun üstlendiği anma etkinliğinde tenor Lorenzo Mok da Moreno'nun şarkılarını seslendirdi. Anma etkinliğinde söz alan Konak Belediyesi Başkanı Sema Pekdaş, emeklerinden ötürü Maruflu'ya teşekkür ederken, konuklara ayrıca Moreno için 47 yıldır geleneksel olarak dökülen lokma ve içecek ikramı da yapıldı. - İZMİR

Dario Moreno'ya Konak'ta Görkemli Açılış
Dario Moreno'ya Konak'ta Görkemli Açılış
Dario Moreno'ya Konak'ta Görkemli Açılış
Dario Moreno'ya Konak'ta Görkemli Açılış

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Dario Moreno'ya Konak'ta Görkemli Açılış - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bakan Koca yeni parti aşılar için müjdeyi verdi! Tarih ve miktar detayları belli oldu WhatsApp 4 yıldır masada olan gizlilik sözleşmesi planıyla ne yapmak istiyor? İşte yanıtı Almanya'da Pfizer aşısı olan 10 kişi hayatını kaybetti Bunu da gördük! Çin'de dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edildi Malatya'da dini nikahlı çift, boğazları kesilmiş halde ölü bulundu Bolu, eksi 21,8 dereceyle bu gece Türkiye'nin en soğuk ili oldu Aşkları tam gaz devam ediyor! Acun Ilıcalı ve Ayça Çağla Altunkaya'dan yeni poz Elindeki tabanca ateş aldı, mermi çenesinden girip alnından çıksa da sedyeye yürüyerek gitti