Dede Mirası Belgeleri Özenle Koruyor - Son Dakika
Güncel

Dede Mirası Belgeleri Özenle Koruyor

Bartın'da tarih öğretmeni Ali Rıza Yılmaz, 1. Dünya Savaşı'nda Kafkasya ve Filistin cephelerinde savaşan dedesinden kalan Osmanlı dönemine ait madalya, berat, evrak, tapu ve mektupları kültürel miras bilinciyle muhafaza ediyor.

28.03.2018 11:59
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

YALÇIN ÇELEN - Bartın'da tarih öğretmeni Ali Rıza Yılmaz, 1. Dünya Savaşı'nda Kafkasya ve Filistin cephelerinde savaşan dedesinden kalan Osmanlı dönemine ait madalya, berat, evrak, tapu ve mektupları kültürel miras bilinciyle muhafaza ediyor.

Yılmaz, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nda görev yapan gazi dedesi Ali Yılmaz'dan kalan Enver Paşa imzalı İstiklal Madalyası ve beratı, dönemin Filistin haritası, Osmanlı dönemine ait vergi tahsilat makbuzları, tapular ve Osmanlı Türkçesiyle yazılmış mektupları, üniversite yıllarından bu yana özenle saklıyor.

Bu tür tarihi vesikaların, geçmişten bu yana aktarılan tarihi, siyasi ve kültürel değerleri temsil ettiğine inandığını belirten Yılmaz, atasından devraldığı ve bir dönemi yansıtan belgeleri, Bartın Kent Müzesi'nde sergilemeyi planlıyor.

"Gazi torunu olmak gurur veriyor"

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesinin 1. Dünya ve Kurtuluş savaşlarında görev yaptığını söyledi.

Dedesinin Osmanlı gazisi olduğunu bilmenin kendisine gurur verdiğini dile getiren Yılmaz, "Dedem bölgede tanınan, 'Ali Molla' diye tabir edilen biridir. Tüm belgelerini sandıkta muhafaza etmiş ve bunlar bana kadar ulaştı. Ben üniversiteye başladıktan sonra o belgelerin hepsini toparlayıp bir kenara koydum. Hepsi sapa sağlam." diye konuştu.

Yılmaz, belgeler aracılığıyla dedesinin, Kafkasya ya ve Filistin cephelerinde savaştığını bildiklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Elimizdeki Filistin haritasına göre, dedemin Filistin'in her köşesindeki mesafeleri dakikası ve saatine kadar bildiğini görüyoruz. Bu bilgiler bize çok ilginç geldi. Günümüzde, ' Kudüs, kimin başkenti' diye düşünülürken, bir Osmanlı askerinin elinde Filistin'i en ince ayrıntısına kadar gösteren haritanın bulunması, yakın zamana kadar Kudüs'ün bize ait olduğunu göstermesi bakımından son derece önemli. Tarihte, Bartın'ın en ücra köşesinden kalkıp, hem Filistin'de hem Kafkasya'da hem de İstiklal savaşlarında mücadele etmiş olması, vatanın ne kadar zor kurtarıldığını bizlere gösteriyor."

Günümüzde İstiklal Madalyası'nın manevi değerinin bilinmediğini savunan Yılmaz, "Dedemin Kafkas Cephesi'nde aldığı madalyanın beratı, onun adresi ve ismiyle zikrediliyor olması bizim için son derece kıymetli. Dedem 1927'ye kadar askerliğini yapmış. Aldığı İstiklal Madalyası ise Harbiye Nazırı Enver Paşa mühürlü." ifadesini kullandı.

Yılmaz, elindeki belgeleri Bartın Kent Müzesi'nde sergilemek için yetkililere başvuruda bulunacağını da sözlerine ekledi.

"Belgelerle, gerçek hikayeleri yakalama fırsatı buluyoruz"

Belgeleri inceleyen Bartın Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hasan Hüseyin Güneş de belgelerin, ailenin elinde olmasının önemli olduğunu anlattı.

Belgelerin en önemlilerinden birinin Filistin haritası olduğuna değinen Güneş, "Bu haritada Hicaz Demir Yolu'ndan tutun da Kudüs ve Filistin havalisindeki şehirlerin ulaşım bilgileri var. İmparatorluğun çok küçük bir vilayetinin, kasabasının, köyünden bir insanın bu şekilde mobilize edilmesi, dönemin Osmanlı algısıyla ilgili; yıkılmış, perişan olduğu söylenen devletin aslında böyle olmadığını anlamamızı sağlayabiliyor." şeklinde konuştu.

Güneş, 1. Dünya Savaşı'nın yüzüncü yılının idrak edildiğine dikkati çekerek, "Pes eden bir Almanya ordusuna mukabil, birçok cephede savaşı devam ettirmiş Osmanlı ordusunun, bu mikro bilgileri birleştirdiğimizde, bu direnci nasıl gerçekleştirdiğini ortaya koyabiliyoruz." dedi.

"Bu tür belgelerle o döneme ait gerçek hikayeleri, mikro tarihçilik üzerinden yakalama fırsatı buluyoruz." diyen Güneş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Maalesef aileler bu belgelerin kıymetini çok iyi bilemiyor. Şehir müzelerinin, şehir üniversitelerinin ailelere bir şekilde ulaşıp, bunları temin etmesi, muhafaza altına alması icap ediyor. Yoksa bu belgeler yok olmakla yüz yüze."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Dede Mirası Belgeleri Özenle Koruyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Usta Oyuncu Tolga Savacı, vasiyeti gereği Amerika'da son yolculuğuna uğurlanacak
  08:36 Usta Oyuncu Tolga Savacı, vasiyeti gereği Amerika'da son yolculuğuna uğurlanacak

  Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden usta oyuncu Tolga Savacı, vasiyeti gereği cumartesi günü bir süredir yaşadığı Amerika Birleşik Devletleri'nde defnedilecek.

 • Usta oyuncu Yaşar Üzer, Ömer dizisinin kadrosuna katıldı
  07:49 Usta oyuncu Yaşar Üzer, Ömer dizisinin kadrosuna katıldı

  Selahattin Paşalı, Gökçe Bahadır, Barış Falay ve Merve Dizdar'ın başrollerini paylaştığı Ömer dizisinin kadrosuna Ayfer Dönmez'in ardından Yaşar Üzer de katılıyor. Usta oyuncu, fenomen dizide Samet karakterine hayat verecek ve Reşat'ın sağlık kontrolü için İstanbul'a gelen değerli dostunu canlandıracak.

 • Model Simurg Sarsılmaz ölüm tehditleri nedeniyle muhtar adaylığından çekildi
  07:32 Model Simurg Sarsılmaz ölüm tehditleri nedeniyle muhtar adaylığından çekildi

  Diyarbakır Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahalle muhtarlığına aday olan model Simurg Sarsılmaz, sosyal medya üzerinden gelen ölüm tehditleri nedeniyle adaylıktan çekildiğini duyurdu. Psikolojisinin çok kötü olduğunu ve ilaçlarla ayakta durabildiğini belirten Sarsılmaz, Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek kendisine yönelik tehditlere ilişkin suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

 • Yoğun sis İstanbul'da ulaşımı felç etti! İptal haberleri art arda geliyor
  07:06 Yoğun sis İstanbul'da ulaşımı felç etti! İptal haberleri art arda geliyor

  İstanbul'da etkili olan yoğun sis nedeniyle Eminönü-Beykoz, Anadolu Hisarı-Eminönü, Sarıyer-Eminönü, Beykoz-Sarıyer, Anadolu Kavağı-Rumeli Kavağı-Sarıyer vapur seferleri iptal edilirken, İstanbul Boğazı'nda gemi trafiği çift yönlü olarak askıya alındı. Sis hava trafiğini de olumsuz etkilerken Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bugün saat 13.00'e kadar olan uçuşlar için yüzde 10 azaltma kararı alındı.

 • Kupada yarı finale çıkan Fernando Santos'tan derbi yorumu
  00:55 Kupada yarı finale çıkan Fernando Santos'tan derbi yorumu

  Beşiktaş Teknik Direktörü Fernando Santos, 2-0 kazandıkları Konyaspor maçının ardından yaptığı açıklamada, Galatasaray derbisi hakkında da konuştu. Galibiyet istediğini belirten deneyimli antrenör, "Yarın sabah uyandığımda yüzde yüz bir şekilde derbiyi düşünmeye başlayacağım. 3 puan için sahaya çıkacağız. Kazanan takımın biz olmasını umuyorum" şeklinde konuştu.

 • ABD Başkanı Biden, rutin sağlık kontrolünden geçti
  00:20 ABD Başkanı Biden, rutin sağlık kontrolünden geçti

  ABD Başkanı Joe Biden, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'nde rutin sağlık kontrolünden geçti.

 • Performansı kırdı geçirdi! Dursun Özbek'ten ''Aşkın olayım'' yorumu
  28 Şub Performansı kırdı geçirdi! Dursun Özbek'ten "Aşkın olayım" yorumu

  Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Engelsiz Aslanlar Balosu'nda, Icardi ile özdeşleşen ''Aşkın olayım'' şarkısını söyledi. Başkan Özbek'in bu performansı, sarı-kırmızılı taraftarlardan büyük beğeni aldı.

 • Kara Kartal yüksekten uçuyor! Beşiktaş, Türkiye Kupası'nda yarı finalde
  28 Şub Kara Kartal yüksekten uçuyor! Beşiktaş, Türkiye Kupası'nda yarı finalde

  Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında Konyaspor'u 2-0 mağlup ederek yarı finale çıktı.

 • Akkuyu'nun ardından Türkiye'de ikinci santral Sinop'ta inşa edilecek
  28 Şub Akkuyu'nun ardından Türkiye'de ikinci santral Sinop'ta inşa edilecek

  Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Mersin'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ardından Türkiye'de ikinci bir nükleer santral yapacaklarını duyurdu. Lihaçev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sinop'ta inşa edileceğini söylediği yeni nükleer santrale ilişkin ''Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni santral inşasının bize emanet edilmesi için siyasi karar alındığını açıkça dile getirdi.'' dedi.


Advertisement