Deniz Gezmiş Heykeli Yeniden Mimar Sinan Üniversitesi'nde - Son Dakika

Deniz Gezmiş Heykeli Yeniden Mimar Sinan Üniversitesi'nde

23.05.2013 21:25
Deniz Gezmiş Heykeli Yeniden Mimar Sinan Üniversitesi'nde, System.String[]

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi bahçesine 6 Mayıs gecesi dikilen ve aynı gece yönetim tarafından kaldırılarak okul dışına çıkartılan 3 metrelik Deniz Gezmiş heykeli, öğrenciler tarafından yeniden üniversiteye getirildi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi bahçesine 6 Mayıs gecesi dikilen ve aynı gece yönetim tarafından kaldırılarak okul dışına çıkartılan 3 metrelik Deniz Gezmiş heykeli, öğrenciler tarafından yeniden üniversiteye getirildi. Heykelin, tekrar bahçeye dikilip dikilmeyeceği, üniversite senatosunun alacağı karara göre belli olacak.

Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) üyesi öğrenciler, geçtiğimiz 6 Mayıs'ta ölümünün 41'nci yılında anılan Deniz Gezmiş'in polyesterden yapılan heykelini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Fındıklı'daki kampüsünün denize bakan kısmına dikmiş, aynı gece heykel okul yönetimi tarafından bir depoya kaldırılan heykel öğrencilere teslim edildi. Heykeli tekrar üniversitenin bahçesine dikmek isteyen öğrenciler, FKF'nin çağrısıyla, bugün saat 16.00 sıralarında, Fındıklı'daki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi önünde toplandı. Öğrencilere, aralarında Genco Erkal, Orhan Aydın, Soner Yalçın'ın da bulunduğu bir grup sanatçı, aydın ve gazeteci de destek oldu. Eylemde sık sık, "Deniz Gezmiş onurumuzdur", "Karanlığa karşı Deniz olunmalı" şeklinde sloganlar atan grup, ellerinde "Denizlere sözümüz aydınlık Türkiye" yazılı dövizler taşıdı.

SANATÇILAR DESTEK VERDİ

Sanatçılar adına açıklama yapan Orhan Aydın, "Bu aslında tarihi bir an. Deniz Gezmiş'ten korkmanın bu coğrafyaya hiçbir yararı yoktur. Çünkü eşitlik, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi verenler mutlak ama mutlak kazanacaklardır. Burası güzel sanatlar fakültesi ve burada heykelcilik bölümü var. Bir yaratıcımızın Deniz Gezmiş heykel tasarımı FKF tarafından okul bahçesine konmak isteniyor. Ancak okul yönetimi de bu heykele karşı olduğunu söylüyor. Güzel Sanatlar Fakültesi gibi bir okulda o heykelin buraya çok yakışacağını düşünüyorum. 1968'de Amerikalıların denize döküldüğü Dolmabahçe'de boğaza bakan Deniz Gezmiş heykelinin çok önemli bir duruş olacağını düşünüyorum. Onun için buradayız" dedi.

Soner Yaçın ise, "Bu topraklarda ceberut devlet anlayışı romantik, idealist, yüreği kor gibi yanan gençlerimizi kör bir testereyle daima biçtiler. Biz o biçilen gençlerin adına buradayız. O yiğit gençler, bu ülke adına canını feda etmiş onlara layık olan bir üniversitede bu heykeli dikmek için buradayız. Biz bu heykelleri aslında bilincimize kalbimize diktik. Sırada üniversiteler var. Bunu bu ceberut devlet anlayışına sahip olan hiçbir güç engelleyemez. Biz bu nedenle buradayız, burada olmaya da devam edeceğiz" dedi.

ODTÜ ÖĞRENCİLERİ EYLEME DESTEK VERDİ

Bir grup ODTÜ öğrencisi de eyleme destek verdi. ODTÜ'lüler MSGSÜ Rektörü Yalçın Karayağız'ın, ODTÜ'deki olaylar sırasında kendilerini kınadığını hatırlatarak, kınama sırasının kendilerinde olduğunu söylediler.

Açıklamaların ardından okul yönetimiyle görüşme yapan öğrenciler okulun bahçesinde oturmaya başladı. Şarkı ve türküler söyleyerek, uzun süre görüşme sonucunu bekleyen öğrenciler, heykelin okula getirileceğini duyurdu. Heykel saat 18.30 sıralarında okula omuzlarda, alkış ve sloganlar eşliğinde okula sokuldu.

Heykel, okulun girişine konulurken, FKF adına konuşan Zozan Baran, Deniz Gezmiş heykelini söz verdikleri gibi Mimar Sinan Üniversitesi'ne getirdiklerini söyledi. Baran, okul yönetimin senatoyu toplayarak bir hafta içinde karar vereceğini belirtti. - İstanbul/ Beyoğlu

Deniz Gezmiş Heykeli Yeniden Mimar Sinan Üniversitesi'nde
Deniz Gezmiş Heykeli Yeniden Mimar Sinan Üniversitesi'nde
Deniz Gezmiş Heykeli Yeniden Mimar Sinan Üniversitesi'nde
Deniz Gezmiş Heykeli Yeniden Mimar Sinan Üniversitesi'nde
Deniz Gezmiş Heykeli Yeniden Mimar Sinan Üniversitesi'nde

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Deniz Gezmiş Heykeli Yeniden Mimar Sinan Üniversitesi'nde - Son Dakika


Son Dakika

Trabzonspor, deplasmanda son dakika golüyle Antalyaspor'la 1-1 berabere kaldı Çukur'da 'Amca Cumali'ye kimin hayat vereceği belli oldu Mesut Özil'in Fenerbahçe'den alacağı ücret belli oldu! 3,5 yıllık transferin maliyeti dudak uçuklattı Korona aşısı aldığımız Sinovac'ın sitesine Türkiye'den erişilemiyor Meteoroloji'den Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 9 il için kar yağışı uyarısı Pompeo yeni istihbarat raporunu açıkladı, Vuhan'daki laboratuvarı işaret etti: Hayati bilgiler saklanıyor Tutuklanan Savunma Sanayii Başkanlığı casusunun ifadesi ortaya çıktı Amerika'da gündem Trump ailesi! Şimdi de Ivanka'nın tuvalet zulmü olay oldu