Son Dakika Haberleri: Deprem Sonrası Grönland'ı Tsunami Vurdu

Deprem Sonrası Grönland'ı Tsunami Vurdu

5 ay önce

Grönland'da dün akşam saatlerinde meydana gelen 4 büyüklüğündeki depremin ardından kıyıları tsunami vurdu. Dev dalgalar bir çok evin yıkılmasına neden oldu.

Danimarka'ya bağlı Kuzey Buz Denizi ile  Kanada'nın kutup adaları arasında kalan özerk ada  Grönland'da dün akşam saatlerinde meydana gelen 4 büyüklüğündeki depremin ardından kıyıları tsunami vurdu.

Grönland polisi tsunami nedeniyle ölü ve yaralıların olup olmadığını teyit edemediklerini açıkladı. Illorsuit och Uummannaq köylerini vuran dev dalgalar bir çok evin yıkılmasına neden oldu.

"YENİ ARTÇI DEPREMLER VE TSUNAMİ OLUŞABİLİR"

Danimarka Ulusal Jeoloji Enstitüsü araştırmacıların Dahl Jenssen  Grönland'ta bu büyüklükte depremlerin olağan olmadığını belirterek " Muhtemelen deprem, denize toprak kaymaları ile buz kırılmalarına neden olmuş. Bu daha önce de yaşanan bir şey. Yeni artçı depremler ve tsunami oluşabilir" diye konuştu.

Tsunami bölgesinde yaşayanları tahliye etmeye devam polis ve kurtarma ekipleri halktan kıyı bölgelerinden uzak durmaları uyarısında bulunuyor.

"BUZULLARIN ERİMESİ YER KABUĞUNU ETKİLİYOR"

Grönland'ta meydana gelen depremi değerlendiren  Stockholm Üniversitesi Jeoloji Bilimleri Enstitüsü profesörü Martin Jakobsson depreme iklim değişikliklerinin neden olmuş olabileceğini belirterek "Buzlar çekildiğinde üzerinde bulundukları yerdeki baskıyı azalttıkları söylenebilir. Eğer  Grönland ve diğer yerlerdeki buzlar çekilmeye devam ettikleri sürece yeni depremler bekleyebiliriz" dedi.


Sevgilisinin Ata Tecavüz Ettiğini Gören Kadın Onu Terk Etti CHP'li Vekil Aytun Çıray Partisinden İstifa Etti, Akşener'in Partisine Katılacağını Açıkladı
İstifa Eden Recep Altepe, Erdoğan'ın Asker Arkadaşı Çıktı