Dini duygu, beyinde uyuşturucuyla aynı bölgeyi etkiliyor! - Son Dakika

Dini duygu, beyinde uyuşturucuyla aynı bölgeyi etkiliyor!

21.02.2017 11:12
Dini duygu, beyinde uyuşturucuyla aynı bölgeyi etkiliyor!, System.String[]

"Araştırmanın kahramanları ABD'deki meşhur Mormonlar Tarikatı. Araştırmacılar, daha önce misyonerlik çalışmalarına katılmış 19 Mormon ile birlikte çalıştı. İnsan beyninin inançla olan etkileşiminde araştırmacılardan ilginç bir sonuç çıktı.

Dini bir deneyim sırasında, seks yaparken veya uyuşturucu madde alındığında beynin aynı bölgesinin etkilendiği ortaya çıktı. Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, Utah Üniversitesi'ndeki araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

ARAŞTIRMA MORMONLAR TARİKATI ÜZERİNDE YAPILDI

Mormonlar hem İncil'e hem de kutsal kişi olarak gördükleri liderlerinin yazdığı Mormon Kitabı'na inanırlar Üç kadınla evlenmeyen erkeklerin cennete gidemeyeceğine inanılır, kapalı bir hayat yaşarlar ve tüm dünyaya yayılma azmiyle yoğun misyonerlik çalışmalarında bulunurlar. Türkiye'de de kiliseleri ve yüzlerce misyoneri olduğu biliniyor.

Bu kişilerin ruhani, dini deneyimlerini ve hislerini tetiklemek için çeşitli çalışmalar yapıldı. Örneğin kimilerine çeşitli dini materyaller verilip onlarla meşgul olmaları sağlanırken, kimileri dini liderlerinin videolarını, konuşmalarını izlediler. Bu esnada katılımcıların beyin aktiviteleri izlendi. Pek çok katılımcı yoğun hisler içindeydi ve deney sırasında yaşadıkları duygu yoğunluğu sebebiyle sık sık ağladılar.

HİPNOTİK SÜREÇ

Buradaki en temel mesele insanların inanç olarak benimsedikleri değerlerin doğruluğu ve yanlışlığından çok, kişilerin din olarak benimseyip inandığı dini unsurlara karşı hislerinin onları nasıl bir hale soktuğudur. Esasen belirli bir yoğunlukta oluşan zihinsel süreç hipnotik bir süreçtir. Dini olarak benimsedikleri unsurlara karşı duygusal bağın onların beyninde nasıl bir karşılığı olduğudur. İnsanlar farklı dinlerde de bir dini lider, şeyh hoca, papaz ya da guru karşısında duygusal bir bağ oluşturduğunda benzer bir hal yaşar. Duyguları yükselir, manevi bir tatmin duygusu ile ifade edilen yoğunluklar yaşar. Ağlayabilir vecd hali yaşayabilir. Esasen insanların akli süreçleri devreye sokmadan sadece adına "maneviyat" dedikleri yükselen duyguların, yükselen hislenişlerle kendinden geçişlerin, kutsal bir kişinin elini ayağını öpmeye karşı o yüksek arzuların olduğu bir süreç yaşarlar. Bütün bu duygular belirli bir yoğunlukta yaşanınca beyinde, başka duygularla aynı bölgeyi aktif hale getirdiğini gösteriyor. Bu bir tür hipnoz durumudur.
Deney sonuçları gösterdi ki yaşanan yüksek yoğunluktaki hislerden ibaret ruhani deneyimler sırasında beynin ödül merkezi olarak adlandırılan nucleus accumbens bölgesi bir kişi aşık olduğunda, uyuşturucu etkiye sahip maddeler altındayken ve hatta seks yaparken beynin aktif hale gelen bölgesi dinsel ve ruhani bir deneyim sırasında da aktif hale geliyor.

Beynin sadece ödül merkezi değil, aynı zamanda değer biçme, yargılama ve ahlaki algı ile ilişkili olan orta prefrontal korteksi de aktif hale geliyor. Ruhani deneyimler beynin dikkat toplama ile ilgili bölümünde de bir etkileşim yaratıyor.

İNSAN ÖLDÜRME, TERÖR EYLEMLERİ SIRASINDA DA...

Bu ilginç çalışma bize şunu gösteriyor olabilir: Nasıl ki yüksek bir haz duygusu mantık süreçlerini devre dışı bırakabiliyorsa, bir inanç bütünü ile kurulan duygusal ilişkide, yüksek bir yoğunluğa ulaştığında kişiler, ağlayabilir, ayinlerde kendini kırbaçlayabilir, kendini feda edebilir ve kuralları hiçe sayabilir."

Araştırmacılar, bir sonraki adımda din adına insan öldürme, terör eylemi sırasında beynin aynı bölgesinin etkilenip etkilenmediğini araştırmayı planlıyor.

Dini duygu, beyinde uyuşturucuyla aynı bölgeyi etkiliyor!

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Sağlık Dini duygu, beyinde uyuşturucuyla aynı bölgeyi etkiliyor! - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

IFAB elle oynama kuralında değişikliğe gitti! Nihai karar hakemlerin olacak Sörloth'un kötü performansı sürüyor! 9. maçında da golle tanışamadı Güne düşüşle başlayan dolar 7,94'ten işlem görüyor CHP Genel Merkezi'nde dolaşan rapor kafa karıştırdı! Tutuklanan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un ifadesi ortaya çıktı 1 Aralık'tan itibaren onayı olmayan vatandaşa ticari mesaj ve e-posta gönderilemeyecek Milyonluk kabloyu odun doğrar gibi doğrayıp kamyonete yüklediler! O anlar kamerada Hükümete yakın isim Erdoğan'la Arınç'ın "İstifa" konuşmasını yazdı: Yanlış yaptım Korkutan vaka artışı sonrasında Bilim Kurulu bugün toplanıyor! Bakan Koca, toplantı sonrasında açıklama yapacak